Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

5 przykładów, jak fundusze europejskie zmieniają nasz region [ZDJĘCIA]

Dodano: 11.12.2024 | 11:58

Na zdjęciu: Bydgoski Młyn Rothera dawniej służył jako zbożowy spichlerz, a obecnie zaprasza do doświadczania oferty kulturalno-edukacyjnej.

Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Wiele miejsc w naszym regionie zmienia się dzięki środkom z funduszy europejskich. Dofinansowanie regularnie przyznawane są też na różne wydarzenia czy wiele innych działań. Poniżej poznajcie kilka przykładów. 

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w Kujawsko-Pomorskiem można uzyskać na różne cele. Aktualne nabory są dostępne na stronie internetowej: https://funduszeue.kujawsko-pomorskie.pl/nabory/

5 przykładów, jak fundusze europejskie zmieniają nasz region [ZDJĘCIA]


Tężnie w Inowrocławiu

Tężnie solankowe w Parku Solankowym w Inowrocławiu, działające od 2001 roku, przyciągają turystów nie tylko swoją imponującą konstrukcją, ale także wyjątkowym wpływem na zdrowie. Mają one formę dwóch połączonych wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i 300 metrów długości. Po ścianach z gałęzi tarniny spływa solanka, tworząc w powietrzu aerozole bogate w minerały.

Przebywanie w pobliżu tężni wspiera leczenie schorzeń układu oddechowego, nadciśnienia tętniczego, alergii oraz stanów wyczerpania. Dzięki zawartości jodu, obiekt pełni funkcję naturalnego inhalatorium, które wzmacnia odporność zarówno u osób chorych, jak i zdrowych.

Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać piękno Parku Solankowego i panoramę miasta. Tężnie są drugim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce i jednym z najstarszych w kraju.

W okresie letnim okolice tężni tętnią życiem – odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, które dodatkowo uatrakcyjniają pobyt w tym miejscu. Tężnie solankowe to nie tylko wyjątkowe miejsce relaksu, ale także prawdziwe źródło zdrowia dla każdego odwiedzającego.


Młyny Rothera w Bydgoszczy

Bydgoski kompleks dawniej służył jako zbożowy spichlerz, a obecnie zaprasza do doświadczania oferty kulturalno-edukacyjnej. Nadanie nowych funkcji budynkom zlokalizowanym na Wyspie Młyńskiej było możliwe dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.

Zabytkowy młyn jest wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego i może poszczycić się powierzchnią sięgającą ponad 1000 m2 i niemal 19 tys. m3! Miejsce odzyskało nie tylko swój dawny blask, ale również przestrzenie do prezentacji oferty kulturalnej. Wśród atrakcji m.in. wystawa poświęcona dziedzictwu przemysłowemu Bydgoszczy oraz jej związkach z rzeką Brdą od XIX wieku. Pozostałe piętra posłużą jako miejsce do m.in. prezentacji wystaw czasowych, organizacji warsztatów, konferencji czy też pokazów.


Muzeum Handlu Wiślanego FLIS

Dwa osiemnastowieczne grudziądzkie spichlerze zyskały nowe funkcje. Powstało w nich wyjątkowe Muzeum Handlu Wiślanego FLIS.

Muzeum „Flis” jest jedną z najnowocześniejszych instytucji kultury w regionie kujawsko-pomorskim i w kraju. Jego wystawy przygotowano w wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, sprawiających, że są to ekspozycje multimedialne i interaktywne.

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu zaprasza także na warsztaty piekarnicze, podczas których uczestnicy poznają tajniki piekarnictwa, dowiedzą się, skąd pochodzi mąka i jakie cechy wyróżniają różne gatunki zbóż. W ramach zajęć samodzielnie przygotują mąkę na młynku oraz upieką własne bułeczki.

Integralną częścią warsztatów jest zwiedzanie wystawy ukazującej znaczenie wiślanego szlaku handlowego. Spacer przez trzy piętra ekspozycji z multimedialnymi stanowiskami przybliży historię i rolę Wisły w rozwoju Grudziądza. Warsztaty łączą naukę, praktykę i zabawę – doskonałe dla wszystkich ciekawych świata!


Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku

To niezwykłe miejsce, które przeniesie Cię do multimedialnego świata włocławskiej ceramiki, nawiązującego do 150-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Sercem Skarbca jest amfiteatr z wystawą stałą, prezentującą unikatowe dzieła fajansowe, które zachwycą nie tylko miłośników sztuki użytkowej i rzemiosła. Dzięki interaktywnym przestrzeniom edukacyjno-wystawienniczym, podzielonym na ścieżki dostosowane do wieku zwiedzających, odkryjesz nowe karty historii, związanej z kultowymi dziś dziełami ceramicznymi.


Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu

Na toruńskich Bielanach powstał nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny pacjentom kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Inwestycja ta wykorzystuje najnowsze światowe rozwiązania w dziedzinie architektury, technologii, organizacji placówek medycznych oraz systemy przyjazne środowisku. Nowy szpital to symbol nowoczesności i zaangażowania w poprawę jakości opieki zdrowotnej w regionie. Inwestycja podkreśla rolę ludzi – zarówno pacjentów, jak i personelu – jako kluczowego elementu sukcesu tego miejsca.