Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoska „Mona Lisa” monet sprzedana! Cena robi wrażenie

Dodano: 16.09.2023 | 16:53

Na zdjęciu: Tak prezentuje się wyjątkowa bydgoska moneta, sprzedana za ponad dwa miliony złotych.

Fot. Dom Aukcyjny Niemczyk

Bydgoska „Mona Lisa” monet sprzedana za zawrotną sumę! Znamy wynik dzisiejszej (16 września) licytacji złotego numizmatu wybitego 400 lat temu w mennicy bydgoskiej.

Dziś (16 września) antykwariat numizmatyczny Michała Niemczyka wystawił na aukcję jedną z najcenniejszych polskich monet – złotą 50-dukatówkę z 1621 roku wybitą w mennicy bydgoskiej. 50-dukatówka została odbita tym stemplem, co najdroższa moneta polska – studukatówka koronna (sprzedana siedem lat temu w USA za osiem milionów złotych). Cenny bydgoski numizmat waży 174,9 g i ma średnicę 68,2 mm. Na awersie znajduje się popiersie króla Zygmunta III Wazy.

Zapowiadana od kilku tygodni licytacja wzbudziła zainteresowanie m.in. prezydenta Rafała Bruskiego, który w piśmie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego skierował prośbę o wykup monety przez Skarb Państwa. Do dziś ministerstwo nie udzieliło odpowiedzi w tej sprawie; 25 sierpnia (czyli w dniu publikacji listu prezydenta Bydgoszczy) skierowaliśmy do rzeczniczki resortu Anny Turowskiej prośbę o odniesienie się do pomysłu Bruskiego, na którą także nie uzyskaliśmy żadnej reakcji.

Ostatecznie złota moneta z Bydgoszczy została wylicytowana za 2,7 miliona złotych; cena wywoławcza wynosiła 1,8 miliona złotych. Jej aukcja potrwała zaledwie minutę. – Kwota, która nabywca zapłacił za unikat, jest najwyższą osiągniętą na aukcji w Polsce – informuje portal Money.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
7 miesięcy temu

A co ma kupić gliński, przecież muszą mieć na tańce hulanki swawole, i willa +.

Krzysztof
Krzysztof
7 miesięcy temu

Za chwilę usłyszymy o wielkim sukcesie skarbu państwa, że moneta wróciła w zbiory. Było ciężko, ale po negocjacjach z właścicielem monety i ustaleniu kwoty na 10ml zł, dokonano historycznej transakcji. Ręka rękę myje.