Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Uratowany Pomnik Tysiąclecia stał się zabytkiem. Społecznicy organizują jego 55. urodziny

Dodano: 17.07.2022 | 15:05

Na zdjęciu: Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, jak i cały skwer Leszka Białego czeka na odnowienie. Urząd miasta zapowiadał jego rewitalizację - czas na działania.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dzięki zaangażowaniu wielu bydgoskich społeczników, Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego został uznany za zabytek i wbrew planom urzędu miasta nie zostanie wyburzony. Bydgoszczanie zaangażowani w obronę obiektu w przyszłą sobotę organizują wydarzenie z okazji jego 55. urodzin, w ramach których odbędzie się wystawa zdjęć o lokalnych rzeźbach z czasu PRL oraz dyskusja o przyszłości skweru Leszka Białego.

Latem 2021 roku bydgoski ratusz ogłosił przetarg na wyburzenie charakterystycznego monumentu, znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Markwarta i Staszica. Plany rozbiórki zmobilizowały bydgoskich społeczników – miłośników architektury i zabytków oraz specjalistów od spraw przestrzeni miejskiej. W październiku 2021 roku szereg organizacji przedstawiło swój głos sprzeciwu – poparcia udzielili im m.in. warszawski aktywista Jan Mencwel czy prof. Dariusz Markowski, przewodniczący społecznej rady ds. estetyki miasta. – Jako rada estetyki także jesteśmy przeciwni, by ten obiekt zniknął z przestrzeni miejskiej. Moim zdaniem nie wywołuje on żadnych złych emocji, wręcz przeciwnie – podkreślił profesor.

W listopadzie z obrońcami „Trójnoga” spotkał się prezydent Rafał Bruski, który nadal dążył do wyburzenia obiektu. Podczas rozmów asa z rękawa wyciągnął jednak Marcin Nalewka – prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków “Bunkier”, który przedstawił prezydentowi uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wpisanie do rejestru zabytków Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Oznaczało to, że ratusz musiał odstąpić od planu wyburzenia dzieła Lejkowskiego. W maju tego roku Jan Trojan – obrońca pomnika i autor facebookowego profilu “Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego” przekazał, że wniosek „Bunkra” został rozpatrzony pozytywnie.


CZYTAJ WIĘCEJ O OBRONIE MONUMENTU: Pomnik Tysiąclecia jednak zostaje! Do gry wkracza wojewódzki konserwator zabytków


Pomnik Tysiąclecia został odsłonięty 22 lipca 1967 roku. W 55. rocznicę tego wydarzenia obrońcy pomnika organizują wydarzenie, będące symbolicznymi urodzinami zabytku. Uroczystość zaplanowano na przyszłą sobotę, 23 lipca, na godzinę 12:30. – Już od godziny 12:00 na płocie wokół Pomnika będzie wywieszona galeria zdjęć, na których będzie można oglądać Trójnóg o różnych porach roku, a także zdjęcia kilku innych rzeźb z regionu. O 12:30 zaczyna się część główna: nasi szanowni goście będą mogli na forum wypowiedzieć kilka słów od siebie, na temat wartości solenizanta, swojej wizji na przyszłość skweru ppor. Leszka Białego i podzielić się swoimi przemyśleniami – podkreśla Trojan.

W ramach 55. urodzin Pomnika Tysiąclecia zaplanowano również typowo urodzinowe atrakcje, takiej jak poczęstunek tortem czy śpiewanie urodzinowych piosenek.

0 0 votes
Article Rating
Uratowany Pomnik Tysiąclecia stał się zabytkiem. Społecznicy organizują jego 55. urodziny
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 rok temu

Proponuję na listę zabytków wpisać Rondo Trzydziestolecia bo pan Bruski zamierza je rozdupcić i odbudować za kilkaset milionów.

Marek
Marek
1 rok temu

O ile dobrze pamiętam w latach 60 ubiegłego wieku były ty gruzy i chaszcze , dzikie krzaki i ogólny bałagan ale zbliżała się 30 rocznica PRL i siłami społecznymi ( taż dzieci z okolicznych szkół a w pobliżu było ich kilka ) zrobiono porządek i powstał park i pomnik ku chwale 30- lecia PRL I niech tak zostanie a nie jakieś wygibasy z nazwami. Byłem jednym z uczniów robiących porządki .