60. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Nowa nadzieja”. Wyjątkowy koncert na inaugurację
Dodano: 31.08.2022 | 17:45Na zdjęciu: Monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego – Siedem bram Jerozolimy zainauguruje tegoroczną edycję festiwalu.
Fot. mat. nadesłane
10 koncertów, na których wystąpią światowej sławy dyrygenci, soliści, chóry i zespoły kameralne prezentujące niezwykle zróżnicowany repertuar – tak w skrócie można opisać 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Nowa nadzieja”. Wydarzenie organizowane przez Filharmonię Pomorską odbędzie się w dniach od 16 września do 7 października 2022 roku, a zainauguruje je monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego – Siedem bram Jerozolimy.
Międzynarodowy festiwal należy do najstarszych imprez tego typu w Polsce, reprezentatywnych wydarzeń Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego. Bydgoski Festiwal Muzyczny ma utrwaloną pozycję i prestiż wśród profesjonalnych środowisk muzycznych w Polsce i za granicą. Festiwalowa publiczność ma okazję wysłuchać różnych projektów muzycznych, począwszy od nieznanych utworów polskich i obcych poprzez najwspanialsze dzieła światowej literatury muzycznej różnych epok i stylów. Hasło tegorocznej 60. edycji festiwalu „Kontrasty. Nowa nadzieja” odnosi się do obecnych czasów, które niewątpliwie odcisną trwały ślad w dziejach ludzkości.
Inauguracyjny koncert Penderecki – Siedem bram Jerozolimy odbędzie się 16 września 2022 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej. Tytuł oraz budowa (7 części) dzieła nawiązuje do siedmiu historycznych bram prowadzących do Jerozolimy. Tekst utworu stanowią fragmenty Starego Testamentu, które zapowiadają przyjście Mesjasza. Zgodnie z życzeniem autora, fragment proroctwa Ezechiela, ujęty w szóstej części utworu, wykonywany jest zawsze w języku narodowym publiczności.
Penderecki – Siedem bram Jerozolimy
16 września 2022, godz. 19
Wykonawcy:
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
- Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie
- Maciej Tworek dyrygent
- Iwona Hossa sopran
- Karolina Sikora sopran
- Anna Lubańska alt
- Adam Zdunikowski tenor
- Artur Janda bas
- Krzysztof Gosztyła recytacje
- Bartosz Michałowski przygotowanie chóru
- Marcin Żebrowski prowadzenie
Bilety oraz karnety na 60. BFM do nabycia online (www.bilety24.pl) oraz w kasie biletowej Filharmonii.
ZOBACZ zdjęcia z „kosmicznego” koncertu stanowiącego preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego
- Odporność na co dzień – dieta, nawyki i suplementy - 1 października 2025
- Październik w Multikinie – premiery, powroty i filmowe emocje - 30 września 2025
- Co może wydarzyć się ,,Następnego dnia rano”? Przekonaj się w spektaklu Teatru Capitol [KONKURS] - 29 września 2025