Bydgoszcz
14C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 16 • L 13
22C
Pt
23C
Sob
23C
Nd
23C
Pon
26C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej: Bohaterom Cześć i Chwała! [ZDJĘCIA]
1 września_Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy_SG (21)
01.09.2018 | 13:43

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej: Bohaterom Cześć i Chwała! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

1 września 1939 roku rozpoczęła się II Wojna Światowa – najciemniejszy rozdział historii XX wieku. W 79 rocznicę tej tragicznej w dziejach naszego narodu daty, odprawiona została msza święta w kościele pw. św. Jadwigi Królowej oraz oddano cześć bohaterom Września na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wysłuchaniu przemówień okolicznościowych oraz oddaniu salwy honorowej, uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą żołnierzy bydgoskich, rozstrzelanych w Boryszewie k. Sochaczewa we wrześniu 1939 roku. Uroczystość zakończyło wysłuchanie wiązanki utworów patriotycznych.

Szczególnie serdecznie na obchodach upamiętniających wybuch II Wojny Światowej witani byli kombatanci. W ich imieniu głos zabrał prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Bogdan Jagodziński:

– Chcę w imieniu tego jeszcze żyjącego pokolenia wojennego podziękować za to, co czynicie dla pamięci, czci i chwały bohaterskich żołnierzy Września i walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej.

Rafał Bruski w swoim wystąpieniu powiedział, że wszyscy, którzy dziś przybyli na to szczególne dla historii naszego miasta miejsce, uczynili to dla szacunku i pamięci coraz bardziej rzedniejącej reprezentacji kombatantów, ale też i tych, którzy tej uroczystości nie doczekali. Gospodarz miasta podziękował wszystkim za obecność, która pozwala bohaterom tamtych lat, ofiarom wojny, żyć nie tylko na kartach podręczników, na cokołach pomników, ale przede wszystkim w pamięci i wdzięczności wolnych i niepodległych Polaków oraz dumnych bydgoszczan.

Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski zauważył, że 1 września 1939 roku nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że ta data przewróci nasz świat do góry nogami. Dopiero z obecnej perspektywy widać, ilu dekad potrzeba było, by przywrócić państwu polskiemu i ludziom należny porządek rzeczy. Dziejów nie da się odwrócić, odmienić biegu historii. Możemy jedynie ofiarować pamięć i wdzięczność, pochylić ze czcią nad grobami ofiar, wspomnieć mężną postawę żołnierzy. Niech pamięć o tamtych bolesnych czasach będzie silniejsza od powiedzenia, że historia lubi się powtarzać. Chwała poległym, ale niepokonanym! – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie Zbigniew Ostrowski.


Powiązane treści