Osielsko wyróżnione za frekwencję w wyborach. Dostało pieniądze na imprezę dla mieszkańców
Dodano: 30.05.2019 | 19:59Na zdjęciu: W Osielsku frekwencja podczas niedzielnych wyborów wyniosła prawie 60 procent.
Fot. archiwum
Osielsko znalazło się w gronie wyróżnionych przez władze województwa za wysoką frekwencję w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W gminie niespełna 60% mieszkańców wrzuciło swoje karty do głosowania do urn.
Toruń, Brodnica, Ciechocinek, Solec Kujawski i Osielsko otrzymają marszałkowskie bonusy za wysoką frekwencję w eurowyborach. – Te bonusy to oczywiście rzecz dodatkowa. Walczyliśmy przede wszystkim o to, by nasz region miał własną reprezentację w PE, a warunkiem była wysoka frekwencja przy urnach. To się udało, mamy dwóch eurodeputowanych. To nasz wielki sukces – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. W poprzedniej kadencji województwo miało trzech europosłów, ale tym razem frekwencja wystarczyła na mandaty dla dwóch kandydatów – Radosława Sikorskiego (Koalicja Obywatelska) i Kosmy Złotowskiego (Prawo i Sprawiedliwość).
Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: największe miasta regionu (tzw. prezydenckie), stolice powiatów ziemskich, pozostałe miasta, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie. Nagrodą w pierwszej z kategorii był Astrofestival 2020. W przyszłym roku ten festyn rodzinny z obserwacją nieba, pokazami astronomicznymi, prelekcjami popularnonaukowymi, kosmiczną muzyką, konkursami oraz koncertem gwiazdy odbędzie się w Toruniu, w którym w wyborach uczestniczył co drugi uprawniony do głosowania (frekwencja: 52,05 proc.). Koszt organizacji takiego festiwalu to ok. 200 tys. zł.
Gminy w pozostałych kategoriach walczyły o 50 tysięcy złotych z przeznaczeniem na organizację imprezy masowej we własnym zakresie. – To pieniądze, które pozwalają na zaproszenie jednej z gwiazd dużego formatu polskiej sceny estradowej – tłumaczy urząd marszałkowski. Jedną z wyróżnionych gmin jest właśnie Osielsko, w którym frekwencja wyniosła 59,9 proc. Był to najlepszy wynik w całym województwie bez podziału na kategorie.
- Abramczyk Polonia rozbiła Innpro ROW Rybnik. Zapis relacji na żywo - 21 czerwca 2026
- Po meczu z Rybnikiem farbowali włosy. Wspominamy mecz Polonii Bydgoszcz sprzed ponad 20 lat - 21 czerwca 2026
- Hel, Kołobrzeg i Bory Tucholskie. Wracają wakacyjne pociągi - 19 czerwca 2026















![Piękne jubileusze mieszkanek regionu. Jest co świętować [ZDJĘCIA] Seniorki-4](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2026/03/Seniorki-4-150x150.jpg)


