Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Murowaniec obchodził setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego i bitwy pod Murowańcem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dodano: 16.06.2019 | 22:12

Na zdjęciu: Rekonstrukcja bitwy pod Murowańcem.

Fot. Stanisław Gazda

Dzisiaj (16.06.) w Murowańcu (gm. Białe Błota) odbywały się uroczystości związane z setną rocznicą bitwy pod Murowańcem, która miała miejsce w nocy z 18 na 19 czerwca 1919 roku i była jednym z epizodów bojowych Powstania Wielkopolskiego.

Zadaniem pułku było wykonanie w nocy 18 czerwca wywiadu bojowego przez Rynarzewo w kierunku Bydgoszczy w sile batalionu przy wsparciu 1 baterii polowej i samochodu pancernego „Kazimierz Grudzielski”  – przejść przez Górny Kanał Notecki na odcinku: Murowaniec – Trzciniec -szosa bydgoska –Kruszyn Krajeński i rozpoznać siły przeciwnika, a następnie wycofać się ze zdobytym materiałem. Początek ataku zaplanowano na 2.30 w nocy z 18 na 19 czerwca (św. Bożego Ciała) 1919 roku. Wówczas doszło pod Murowańcem do krwawego starcia, której celem było „ otwarcie drogi do Bydgoszczy”. Główne zadanie miał wykonać pierwszy batalion 10 Pułku Strzelców Wielkopolskich pod dowództwem por. Stanisława Śliwińskiego, którego stan wynosił: 7 oficerów, 50 podoficerów i 550 szeregowców. Batalion miał przejść przez kanał i przeprowadzić zwiad w kierunku rozpoznając teren do natarcia na  Bydgoszcz. Położenie wojsk było następujące: polskie oddziały utrzymywały placówkami i patrolami prawy brzeg Noteci. Niemcy przygotowywali się do ataku mającego zdławić uzyskaną przez Polaków w Wielkopolsce niepodległość. Bardzo trudna stała się sytuacja osób narodowości polskiej, zamieszkałej na terenach kontrolowanych przez Niemców. Na odcinku umacniali biegnącą prawym brzegiem Górnego Kanału Noteci linię swego frontu, zwiększając jej obsadę, szczególnie na odcinku Murowaniec — szosa bydgoska.

Uroczystości rocznicowe poprzedziła msza polowa w intencji poległych powstańców sprawowana przez proboszcza miejscowej parafii ks. Ireneusza Kalaczyńskiego. Wraz z mieszkańcami Murowańca uczestniczyli w niej radni powiatu bydgoskiego, wójt oraz przedstawiciele Rady Gminy Białe Błota, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, harcerze, rekonstruktorzy. Wygłoszone kazanie było inspiracją do uświadomienia sobie, co nas współcześnie żyjących łączy i co odróżnia od powstańców wielkopolskich, czego możemy się od nich uczyć.

Ich, podobnie jak nas dzieliła polityka, popieranie różnych partii politycznych, różne spojrzenie na wartości, sprawy które ich otaczały, ale było coś, co ich mocno łączyło – to miłość do ojczyzny, która powinna być dla nas wzorem i drogowskazem – mówił ks. Kalaczyński.

Po zakończeniu mszy, jej uczestnicy udali się pod pomnik ku czci poległych powstańców Powstania Wielkopolskiego, pod którym złożone zostały wiązanki kwiatów.

Zabierając głos wójt gminy Białe Błota Dariusz Fundator zauważył, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie będzie miał przyszłości. Ale nasz naród będzie ją miał, czego dowodem jest tak liczna obecność osób uczestniczących w tych uroczystościach, w hołdzie oddawanym powstańcom wielkopolskim – podkreślił wójt gminy Białe Błota.

Ks. Ireneusz Kalaczyński, Sebastian Tauer oraz Ewa Żukowska-Ciecierska, otrzymali przyznane przez Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego odznaczenia za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

Kolejnym elementem uroczystych obchodów w Murowańcu była rekonstrukcja bitwy z 1919 roku w wykonaniu rekonstruktorów z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Murowańcu oraz grupy rekonstrukcyjnej ZHR z Bydgoszczy. Oprócz inscenizacji była również m.in. wystawa fotograficzna poświęconą udziałowi mieszkańców Bydgoszczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, a także prezentacja makiety rozmieszczenia batalionu 10 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Były też konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, a dla ciała – żołnierska grochówka.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments