Bydgoszcz: Pierwsze ogólnopolskie spotkanie akademickich festiwali nauki
Dodano: 04.11.2015 | 16:29Bydgoski Festiwal Nauki jest jednym z czternastu tego typu akademickich imprez w Polsce.
Na zdjęciu: W Bydgoszczy spotkają się organizatorzy wszystkich akademickich festiwali nauki z terenu całej Polski.
Fot. Bydgoski Festiwal Nauki
W najbliższy czwartek, 5 listopada, w Bydgoszczy spotkają się przedstawiciele czternastu festiwali nauki z całej Polski.
Pierwsze ogólnopolskie wydarzenie pn. KALEJDOSKOP – Spotkanie Akademickich Festiwali Nauki odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2015 r. i będzie okazją do wzajemnego poznania się, porównania struktur, wymiany doświadczeń, jak i wypracowania najbardziej efektywnego, wspólnego modelu wspierającego ideę upowszechniania nauki.
Festiwale nauki, dni nauki – niezależnie od przyjętej nazwy – to w ostatnich latach bardzo prężnie rozwijające się przedsięwzięcia popularyzujące wiedzę i naukę. Festiwale proponują szereg bloków tematycznych w ramach wszystkich dziedzin nauki a często także i kultury. Propozycje kierowane są do bardzo szerokiego grona odbiorców, zarówno pod względem zainteresowań, czy pod względem wieku.
W gronie organizatorów festiwali nauki są przede wszystkich uczelnie wyższe, które przejęły rolę liderów w organizacji takich przedsięwzięć, realizując je samodzielnie bądź współpracując między sobą na zasadach współorganizacji. W przypadku współpracy uczelni wyższych przy organizacji festiwali takie działania należy oceniać bardzo pozytywnie, gdyż bywa, że jest to jedyne pole współpracy między uczelniami czy to publicznymi czy prywatnymi. Doskonałym tego przykładem jest Bydgoski Festiwal Nauki – organizator spotkania, tworzony przez cztery bydgoskie uczelnie: Collegium Medicum UMK, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższą Szkołę Gospodarki.
Zainteresowanie jakim cieszą się festiwale nauki pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie społeczne na wiedzę, chęć poznania, doświadczenia nauki w sposób nieszablonowy, atrakcyjny, pozwalający na aktywne uczestnictwo. Nauka przez zabawę, twórcze podejście do nauki, nowinki ze świata techniki, atrakcje kulturalne – to wszystko mieści się w koncepcjach festiwali nauki organizowanych w Polsce.
Bardzo często festiwale prowadzą swoją działalność przez cały rok, organizując lekcje w szkołach, kawiarenki naukowe, panele dyskusyjne, spotkania z naukowcami. Tym samym prowadzona przez festiwale popularyzacja wiedzy stała się nie tylko regularna, ale przede wszystkim ciągła.
Niestety nie ma oficjalnych informacji na temat festiwali nauki w naszym kraju, nie ma rejestru, oficjalnych informacji nie wspominając o publikacjach czy opracowaniach naukowych. Obecnie na mapie polskich festiwali nauki jest około siedemnastu takich przedsięwzięć, które mają charakter cykliczny. Są one zróżnicowane pod względem swojego zasięgu – od festiwali „miejskich” organizowanych w ośrodkach akademickich, jak np. Bydgoski Festiwal Nauki, po te, które swoim zasięgiem obejmują całe rejony kraju np. Dolnośląski Festiwal Nauki, Zachodniopomorski Festiwal Nauki.
Spotkanie organizatorów festiwali nauki odbywających się w Polsce będzie pierwszym takim wydarzeniem. Konferencja będzie miała przede wszystkich na celu integrację środowiska organizatorów festiwali, zapoznanie z metodami i zasadami działania, wymianę doświadczeń, dyskusji na temat przyszłości festiwali oraz możliwości realizacji wspólnych projektów.
Do Bydgoszczy przyjadą przedstawiciele festiwali nauki z całej Polski. Gościć będziemy:
Dolnośląski Festiwal Nauki
Festiwal Nauki w Krakowie
Festiwal Nauki w Warszawie
Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach
Festiwal Nauki Zielona Góra
Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
Lubelski Festiwal Nauki
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki
Opolski Festiwal Nauki
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Zachodniopomorski Festiwal Nauki, oraz organizatora spotkania – Bydgoski Festiwal Nauki.
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020