Osiem miesięcy wójta. Dariusz Fundator podsumował swoje rządy
Dodano: 31.07.2019 | 09:54Na zdjęciu: Dariusz Fundator od ośmiu miesięcy jest wójtem gminy Białe Błota. Dokonał podsumowania tego okresu czasu w wymiarze inwestycyjnym.
Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum
O relacjach Dariusza Fundatora z białobłocką radą gminy powiedziano już wiele. Teraz sam wójt gminy postanowił dokonać podsumowania ośmiu miesięcy rządów w Białych Błotach.
Fundator na razie dokonał podsumowania w zakresie inwestycji gminnych. Zarówno tych, które zostały zapoczątkowane przez jego poprzedników, jak i tych, które się rozpoczęły już za jego rządów w gminie. Na początek wyliczał te zadania, na które urząd już podpisał umowy bądź są one w trakcie realizacji. Są to m.in. projekt i budowa pieszo-jezdni wzdłuż ul. Laskowej w Trzcińcu, budowy ulic Ptasiej w Murowańcu (I etap – projekt) i Ślesińskiej w Łochowicach czy projekt budowy chodnika wzdłuż ul. Biedronki w Zielonce. Jedną z najważniejszych inwestycji w gminie jest budowa ronda turbinowego, która ma odciążyć ruch na ul. Szubińskiej, przez którą w ciągu doby przejeżdża nawet ponad 20 tysięcy pojazdów.
Ponadto wójt informuje, że w planach jest m.in. budowa oświetlenia na terenie gminy oraz powstanie kładki na stawie przy białobłockim cmentarzu. W trakcie realizacji jest m.in. budowa ulic: Betonowej, Gwarnej, Judyma i Sobótki w Białych Błotach, Brzozowej w Łochowie, Bluszczowej oraz odcinka ul. Ułańskiej w Cielu. Ponadto, obecni włodarze gminy postawili na modernizację budynków oświatowych poprzez choćby rozbudowę przedszkola „Wróżka” w Białych Błotach czy termomodernizację budynku po szkole podstawowej w Cielu, który zostanie teraz przeznaczony na świetlicę wiejską. Do tego dochodzi budowa budynku sportowo-świetlicowego w Przyłękach.
W ramach tych zadań, już za mojej kadencji, powstała konieczność podejmowania wielu działań, które doprowadziły do zakończenia inwestycji
– zapewnia Dariusz Fundator.
Ale w nadchodzących tygodniach na terenie gminy nie zabraknie kolejnych inwestycji. Wójt informuje, że trwa procedura wyłonienia wykonawcy budów ulic Wycieczkowej w Łochowie i Sokolej w Murowańcu. Niebawem zostanie rozpisany przetarg na dokończenie budowy ulic w Łochowicach. Na czterech z nich – ul. Borowikowej, Leśników, Łososiowej i Grzybowej zostanie położona nawierzchnia asfaltowa. Priorytetem na nadchodzące tygodnie ma być ogłoszenie innego postępowania przetargowego, które dotyczyć będzie budowy ścieżki pieszo-rowerowej na terenie miejscowości Łochowo, Drzewce, Murowaniec, Kruszyn Krajeński. – Opóźnienie w ogłoszeniu przetargu jest spowodowane czynnościami, które musieliśmy podjąć – mówi wójt gminy Białe Błota i wylicza, że z Wodami Polskimi gmina musiała podpisać umowę na dzierżawę gruntów, usunąć kolizje z dostawcą prądu – Enea Operator, czy rozwiązać problemy z projektem wylotu wód deszczowych do kanału i przepompowni, ale ponadto trzeba było dokonać wycinki drzew czy uregulować stan prawny pobliskich działek.
Za jeden z najważniejszych sukcesów, wójt gminy uznaje objęcie ochroną gminnego ujęcia wody w Cielu. – To nasz olbrzymi, wspólny sukces – nie ukrywa Fundator. On sam przyznaje, że przez cały czas stara się znaleźć takie rozwiązania dla strategicznych kwestii w gminie, które są związane z zaopatrzeniem w wodę i gospodarkę ściekową. – Mówiłem o tym wielokrotnie i stawiam sobie za cel słowa dotrzymać – mówi. Dodaje też, że zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele pracy czeka go jeszcze w trakcie trwania tej kadencji. – Być może nie zaspokoiłem wszystkich państwa potrzeb i oczekiwań – przyznaje. Zaznacza przy tym, że gmina z roku na rok odnotowuje wzrostu przyrostu ludności. – Zarówno ja, jak i administracja, którą kieruję, nie ustajemy w pracach, które mają na celu osiągnięcie poprawy państwa bezpieczeństwa i jakości życia – kończy Dariusz Fundator.
W ostatnich dniach, dwie interpelacje do wójta gminy złożył radny Sławomir Ossowski. W pierwszej, sugeruje przeznaczenie jednej z działek na terenie Murowańca na budowę świetlicy wiejskiej. Według planów, ta działka ma być przeznaczona na sprzedaż i zachowanie w zasobach gminy Białe Błota, z kolei w drugiej wnosi o budowę oczyszczalni ścieków na terenie gminy. – Biorąc pod uwagę bardzo wysokie stawki, około 14 zł za metr sześciennych odprowadzanych ścieków dla gospodarstwa domowego oraz inne niedogodności związane z pozycją monopolisty MWiK w Bydgoszczy, zasadną jest budowa własnej oczyszczalni ścieków – napisał radny Ossowski.
Nadmieńmy, że w trakcie tych ośmiu miesięcy doszło też do jednej zmiany w kierownictwie gminy Białe Błota. Z zajmowanego stanowiska odwołany został dotychczasowy drugi zastępca wójta Mariusz Dolewski, a od początku miesiąca jego obowiązki przejął Jarosław Gołębiewski, dotychczas dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.