Derby dla Torunia. Enea Astoria przegrała z Polskim Cukrem [ZDJĘCIA]

Dodano: 05.10.2019 | 16:39
Mateusz Zębski, Kyle Weaver

Mecz rozegrano w Immobile Łuczniczce.

Na zdjęciu: Chris Wright (z piłką w ręku) był jednym z liderów Polskiego Cukru w meczu z Enea Astorią.

Gramy u siebie, gramy u siebie – śpiewali pod koniec meczu licznie zgromadzeni w Immobile Łuczniczce kibice Polskiego Cukru Toruń. I mieli powody, bo w derbowym meczu okazali się wyraźnie lepsi od Enea Astorii Bydgoszcz.

Na ten mecz koszykarska Bydgoszcz, ale też sympatycy basketu w kraju czekali szczególnie. Bo Kujawy i Pomorze mają trzech przedstawicieli w ekstraklasie, a terminarz ligowy tak się ułożył, że już w drugiej kolejce mieliśmy pierwszy derbowy pojedynek. Z jednej strony – beniaminek Enea Astoria Bydgoszcz, z drugiej – wicemistrz kraju i uczestnik Ligi Mistrzów Polski Cukier Toruń. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dniach kibice kupowali bilety na ten pojedynek i licznie wypełnili halę przy Toruńskiej 59. W sumie – jak podała w statystykach pomeczowych Polska Liga Koszykówki – było ich prawie 3,2 tys.

Pierwsza połowa była w miarę wyrównana, a na początku bydgoszczanie osiągnęli przewagę pięciu punktów (19:14), gdy punkty spod kosza zdobył Łukasz Frąckiewicz. Później zapunktowali jeszcze Clyburn i Szyttenholm, po czym przewaga miejscowych wzrosła do dziewięciu oczek (23:14), a pierwszą kwartę wygrali oni 23:18. Torunianie zaczęli „gonić” wynik i po skutecznej akcji Aarona Cela zbliżyli się na jeden punkt (29:28 dla Astorii), a następnie wyszli nawet na prowadzenie. Gospodarzom udało się jeszcze obronić niewielką zaliczkę i do przerwy było 44:42.

Po przerwie, zespół z Torunia zdominował już wydarzenia na parkiecie. Gospodarzom spadła dramatycznie skuteczność rzutów z gry (za 2 i 3 pkt)., co innego przeciwnicy, którzy praktycznie każdą kontrę zamieniali na punkty. Ich liderem w ofensywie był Keith Hornsby, który zdobył aż 33 punkty. Chris Wright do 16 zdobytych punktów dołożył jeszcze 7 asyst.

Bydgoszczanie w niedzielę zagrają na wyjeździe z Legia Warszawa (19:00).

ENERGA BASKET LIGA – SEZON 2019/2020, FAZA ZASADNICZA – 2 KOLEJKA – 5.10.2019 R.
ENEA ASTORIA BYDGOSZCZ – POLSKI CUKIER TORUŃ 80:97 (23:18, 21:24, 14:23, 22:32)

ENEA ASTORIA: Michał Nowakowski 15 (1×3, 5 f.), Chyliński 14 (3×3), Walton 9 (1×3, 7 as.), Kemp 8 (7 zb.), Zębski 7 (8 zb.) – Clyburn 12 (2×3), Marcin Nowakowski 6, Frąckiewicz 3 (6 zb.), Aleksandrowicz 3 (1×3), Szyttenholm 3, Kopycki.

POLSKI CUKIER: Hornsby 33 (5×3, 5 zb.), Wright 16 (5 zb., 7 as., 5 f.), Cel 12 (9 zb.), Kulig 10 (9 zb.), Weaver 3 – Schenk 8, Ratajczak 7 (1×3), Perka 6 (1×3), Aminu 2.

Sędziowali: Marek Maliszewski, Michał Chrakowiecki, Michał Sosin.