Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tereny zielone do modernizacji. Jakie są plany miasta na 2020 rok?

Dodano: 12.01.2020 | 11:53

Na zdjęciu: W 2020 roku miasto chce wyremontować trakt pieszy w ciągu alei Ossolińskich.

Fot. Szymon Fiałkowski

W tegorocznym budżecie miasta zapisano środki na cztery inwestycje, poprawiające wygląd terenów zielonych. 

Bydgoski ratusz zamierza w przeciągu najbliższych 12 miesięcy przeprowadzić cztery zadania dotyczące modernizacji zieleni. Nie będą one tak spektakularne, jak w ostatnich latach, kiedy to odnowiono parki na Wzgórzu Dąbrowskiego, Wzgórzu Wolności czy część parku Witosa, a wcześniej – park Kochanowskiego. Łączna kwota na inwestycje w 2020 roku to 1,4 miliona złotych. Najwięcej pieniędzy – 463 tysiące złotych – zapisano na modernizację skweru Inwalidów Wojennych na osiedlu Leśnym. Teren pomiędzy ulicami Czerkaską, Gdańską i 11 listopada to miejsce corocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Według zapisów uchwały budżetowej inwestycja na osiedlu Leśnym zakłada wprowadzenie nowych nasadzeń krzewów, wykonanie niezbędnych prac porządkowych i agrotechnicznych, wymiana elementów małej architektury oraz modernizacja ścieżek. Warto dodać, że środowiska społeczne od dawna apelują o utwardzenie przedeptu pomiędzy skwerem a przejściem dla pieszych po północnej stronie skrzyżowania Gdańskiej z Czerkaską i Powstańców Warszawy.

Tereny zielone do modernizacji. Jakie są plany miasta na 2020 rok?

Zobacz również:

Niejasna przyszłość rozbudowy Nakielskiej

Miasto planuje też remont traktu pomiędzy jezdniami alei Ossolińskich. To zadanie znajdowało się już w budżecie miasta na 2019 rok (przetarg na wykonanie prac miał odbyć się w IV kwartale minionego roku) ale ostatecznie zostało przesunięte na ten rok. Warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednim budżetem zmniejszono szacunkową kwotę inwestycji – w 2019 roku było to 405 tysięcy złotych, a teraz – 379 tysięcy złotych. Modernizacja alei ma objąć odcinek od ronda Ossolińskich do placu Weyssenhoffa. W ramach zagospodarowania terenu planowana jest zmiana nawierzchni alei oraz założenie nowych trawników wraz z zagospodarowaniem miejsc pod przyszłe nasadzenia drzew (dęby honorowe), a także wykonanie nowych elementów małej architektury.

374 tysięcy złotych ma pochłonąć zagospodarowanie skweru prof. Józefa Kałużnego. To teren pomiędzy ulicami Artura Grottgera, marszałka Focha i Królowej Jadwigi, tuż obok węzła Garbary i planowanej inwestycji Colian Developer w miejscu dawnej fabryki Jutrzenki. Skwer prof. Kałużnego ma stać się „nowoczesnym parkiem sensorycznym”. Zakres prac ma objąć modernizację ścieżek gruntowych oraz wykonanie nowych dojść komunikacyjnych, wprowadzenie nowych elementów zieleni i małej architektury, wykonanie oświetlenia oraz lokalizację obelisku upamiętniającego prof. Józefa Kałużnego – wybitnego bydgoskiego okulisty.

W tym roku miasto ma także przygotować centralną część parku Witosa do dalszej rewaloryzacji. Planuje się zabezpieczenie terenu dawnej muszli koncertowej oraz wyburzenie fontanny. Na całej powierzchni po rozbiórkach zaplanowano nasadzenie trawnika. Kwestia zagospodarowania centralnej części parku będzie przedmiotem konkursu. – Myślę, że jest to doskonałe miejsce do przypomnienia historii tego miejsca i osób z nim związanych – mówił w 2018 roku prezydent miasta Rafał Bruski. Przypomnijmy, że przed wojną teren parku był cmentarzem, a według badań archeologicznych prowadzonych przez Roberta Grochowskiego na jego obszarze może spoczywać nawet 80 tysięcy ciał.