Masz firmę? Dowiedz się, jak płacić mniej za prąd
Dodano: 10.02.2020 | 14:55Na zdjęciu: Montaż systemu ISKEE Kompens pozwala na spore oszczędności energii.
Fot. nadesłane
Pan Dariusz – przedstawiciel firmy ISOE Sp. z o.o. jest pomysłodawcą projektu, który pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w przedsiębiorstwach, a co za tym idzie – przynieść im spore oszczędności. Z wykształcenia jest elektromonterem. Przez wiele lat pracował w wielu branżach. Jak sam przyznaje, zatrudnienie w różnych miejscach rozwinęło jego kreatywność. Po latach nabrał nowego doświadczenia i stworzył system, który pozwala zaoszczędzić sporo energii. I sporo pieniędzy.
– Rozmowę o oszczędzaniu energii warto zacząć od punktu wyjścia – dlaczego co roku mamy do czynienia z podwyżkami cen prądu? Rachunki za energię stają się coraz większym obciążeniem dla firm.
– Ceny będą rosły, gdyż państwo będzie odchodzić od dofinansowywania koncernów energetycznych. Nie ma już na to pieniędzy. Tym bardziej, że ceny rosną też na rynkach międzynarodowych, ze względu na normy emisji CO².
– Firma ISOE ma jednak sposób na to, aby zmniejszyć zużycie energii, a w konsekwencji sprawić, że za prąd da się zapłacić znacznie mniej – montaż systemu ISKEE Kompens. Pan jest pomysłodawcą całego procesu – na czym on konkretnie polega?
– Na początku otrzymujemy od klienta faktury VAT za prąd. Na ich podstawie analizujemy, jakie rozwiązania możemy wprowadzić w jego firmie. Potem robimy bardzo szczegółowe pomiary instalacji. Po nich jesteśmy w stanie określić dokładny, procentowy wymiar oszczędności, jaki może uzyskać dzięki naszemu systemowi. W tym roku firmy dostały podwyżkę cen prądu o ok 12-18%. Dzięki naszym rozwiązaniom jesteśmy w stanie wygenerować od 5 do 20% oszczędności na energii czynnej oraz wyeliminować opłatę za energię bierną.
Tak wysoki poziom oszczędności jest bardzo atrakcyjną perspektywą dla wielu przedsiębiorców, bo w ten sposób uwolnione środki z tytułu opłat za energię można przeznaczyć na zatrudnienie nowych pracowników czy też zakup nowego sprzętu do firmy.
Etapy wdrożenia systemu ISKEE przedstawiają się w następujący sposób:
I. Analiza faktur za okres 6 – 12 m-c i analiza następujących pozycji:
1. Rodzaj taryfy elektrycznej
2. Moc pobrana energii czynnej (kWh)
3. Moc oddana bierna indukcyjna (kVarh)
4. Moc oddana bierna pojemnościowa (kVarh)
5. Opłata za energię czynną
6. Sprawdzamy czy występuje przekroczenie umownego parametru Tg 0,4 oraz czy występują opłaty za energię bierną pojemnościową
7. Całkowita kwota do zapłaty z faktury
II. Wizja lokalna na zakładzie na którą składa się:
1. Rozpoznanie i przegląd instalacji elektrycznej poszczególnych odbiorów energii elektrycznej, wytypowanie miejsc pomiarów
2. Pomiary analizatorem parametrów sieci
3. Analiza pomiarów
III. Wdrożenie systemu ISKEE – szczegóły chętnie omówimy na potencjalnym spotkaniu z danym przedstawicielem firmy, który jest Waszym czytelnikiem 🙂
Zobacz również:
Czy w Bydgoszczy warto kupić auto elektryczne?
Jak wygląda pomiar parametrów sieci? Przyjmijmy, że mam zakład produkcyjny – mierzycie je podpinając się do głównego źródła prądu?
– Najpierw przeprowadzamy wizję lokalną na terenie zakładu. Podczas niej wybieramy jego newralgiczne punkty – czyli takie, w których mogą wystąpić największe straty energii. Pomiary są dokonywane za pośrednictwem bardzo dobrego, specjalistycznego miernika – trwają one zazwyczaj dobę, tak aby były one adekwatne do pracy danego urządzenia. Zdarzają się jednak pomiary trwające tydzień, gdyż inne są obciążenia sieci w weekend, inne w nocy, a inne w dzień powszedni.
Po pomiarach robimy gruntowną analizę ich wyników i ustalamy koszty systemu ISKEE Kompens. Każde nasze urządzenie jest produkowane pod potrzeby konkretnego klienta (szyte na miarę) i generowane przez niego zużycie energii. Każdy ich element jest precyzyjnie dobierany, by idealnie oczyścić sieć z „brudu”, czyli eliminujemy straty energii w danej sieci przez co uzyskujemy dodatkowe oszczędności na energii czynnej. Po dobraniu podzespołów urządzenie montujemy u nas, a następnie instalujemy je u klienta i stroimy pod dany odbiór.
– Czy dzięki systemowi przedsiębiorca może na bieżąco monitorować zużycie energii i sprawdzić, czy faktycznie widać różnice?
– Urządzenie sczytuję wszystkie dane z sieci. Ma ono możliwość wpięcia do programu, pokazującego aktualne pomiary zużycia.
– A czy klient może powierzyć Wam ten monitoring?
– Tak, opcjonalnie oferujemy taką usługę.
– Czy po zamontowaniu systemu ISKEE Kompens można jeszcze poszukać kolejnych oszczędności zużycia w systemie elektrycznym budynku firmy?
– Tak, przy instalacji urządzenia – jak wspominałem wcześniej – bierzemy pod uwagę newralgiczne punkty sieci, przy punktach odbiorczych. Możemy później przykładowo wykonać dodatkową filtrację przy całym transformatorze.
– Jakie branże mogą być zainteresowane Waszym innowacyjnym projektem?
– Na pewno przemysł, ale też branża biurowa, obiekty użyteczności publicznej. Dosłownie każdy przedsiębiorca. Warto zauważyć, że wielu właścicieli firm nie zwraca uwagi na faktury za energię – mają zapłacić, to płacą. A w ich danych możemy znaleźć informacje, które pozwolą ograniczyć zbędne zużycie. Mieliśmy przykład klienta, który płacił rachunek w wysokości 2760 złotych. W wyniku naszej pracy wygenerowaliśmy oszczędność na poziomie 600 zł miesięcznie. Nasze działania służą temu, by wyeliminować dodatkowe płatności, a proszę sobie wyobrazić, że klient ma 31 takich obiektów.
– Ale mimo tylu plusów zapewne są klienci, którzy poddają w wątpliwość skuteczność systemu. Jakie są ich obiekcje?
– Przede wszystkim – w większości zakładów są zatrudnieni specjaliści ds. energetyki. I oni zazwyczaj uważają, że wszystko jest w porządku. Oni nie mogą uwierzyć w to, że jeśli nawet nie płacą kar, to mogą sporo zaoszczędzić a często zdarza się że nie patrzą na składowe z faktury, dodatkowe opłaty. Trzeba też dodać, że firmy decydują się często na takie działania, jak wymiana żarówek na LED. Ale takie źródła światła generują sporo energii biernej pojemnościowej, więc nie do końca uda im się na tym zaoszczędzić.
Zobacz również:
Budżet pod napięciem. Czy Bydgoszcz czekają bardzo duże podwyżki cen za energię?
Największy problem to też dotarcie do świadomości przedsiębiorców. Oni z jednej strony chcą oszczędzać i widzą w tym realne korzyści, ale z drugiej strony nieufnie podchodzą do nowych technologii. Naszym celem jest przekonanie firm – mamy atut w postaci tego, że spływają już pierwsze referencje od klientów. Oni z początku też podchodzili sceptycznie do naszych rozwiązań, ale w tej chwili zamawiają kolejne urządzenia. Ich plusem jest także bardzo krótka stopa zwrotu – do trzech lat. Jest to ekstremalnie krótki czas, gdy zestawi się go z większością różnych inwestycji jakich dokonują zakłady przemysłowe czy ogólnie patrząc przedsiębiorcy.
– Czyli macie już za sobą pierwsze realizacje? Można powiedzieć coś więcej na ich temat?
Urządzenia ISKEE Kompens zostały wdrożone w jednym z czołowych polskich zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego. Zagwarantowaliśmy tam oszczędności na poziomie 10%, ale po pilotażu wiemy, że faktycznie sięgają one 15%. Władze firmy są bardzo zadowolone i będziemy tam realizować bardzo duży kontrakt. Jeśli klienci byliby zainteresowani demonstracją urządzeń, możemy tam na miejscu pokazać, jak faktycznie funkcjonuje system.
Już niebawem każdy przedsiębiorca będzie mógł zapoznać się z ofertą firmy ISOE. – Jesteśmy na etapie układania wszystkich klocków marketingowych. Tworzymy stronę internetową, zbieramy referencje, przygotowujemy zdjęcia i materiały wideo. Każdy przedsiębiorca, który przechodził przez ten proces wie, że jest to sprawa dość mozolna, ale konieczna do zrobienia. Jak będziemy mieli to już za sobą, nasi klienci będą mogli łatwiej zrozumieć funkcjonowanie naszego produktu. Wywiad dla MetropoliaBydgoska.PL będzie jednym z pierwszych takich klocków – podkreślają przedstawiciele firmy.
– W ostatnich miesiącach dopracowywano analizy i przygotowywano wszystkie parametry po to, by klient dostał sprawdzony produkt – podkreśla Pan Dariusz. A już w tej chwili do ISOE zgłaszają się kolejni przedsiębiorcy, którym polecono ten system. Informacja o oszczędnościach dzięki ISKEE Kompens bardzo szybko rozniosła się po rynku.
– Jak klient obliczy, że nasze rozwiązanie przyniesie mu oszczędności, a on płaci rocznie za prąd dwa miliony złotych, to zyska od 100 – 200 tysięcy złotych. Taką kwotę można przeznaczyć na leasing nowej linii produkcyjnej, zwiększenie floty samochodów czy też zatrudnienie nowych członków załogi. Albo na cokolwiek innego co będzie przynosiło korzyść firmie – dodaje.
Kontakt z nami nic nie kosztuje, więc zachęcamy do rozmowy każdego, kto przeczyta ten artykuł – aby dowiedzieć się więcej. Mamy bardzo miłą obsługę. Podsumowując – im więcej przedsiębiorca płaci za prąd tym bardziej powinien skontaktować się z nami. A jak do tego powoła się na artykuł w Metropolii Bydgoskiej to może liczyć na pewien rabat z naszej strony 🙂
ISOE Sp. z o.o. ul. Chmielniki 2b/4, 86-100 Świecie
kontakt: isoe.energia@gmail.com
tel. 788-010-789 / 604-540-389
- Ulica w Warszawie w końcu będzie nosić nazwę Bydgoska? Są nowe informacje - 12 grudnia 2024
- Bydgoszczanin Ryszard Hoppe pozostaje trenerem kadry polskich kajakarzy - 12 grudnia 2024
- Choinka z Nadleśnictwa Żołędowo może stanąć w Twoim domu na święta! [KONKURS] - 12 grudnia 2024