Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Duże zmiany przy ulicy Nakielskiej. Ponad pół tysiąca mieszkań zamiast fabryki z ponad 100-letnią tradycją

Dodano: 01.06.2020 | 12:44

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Zabytkowe obiekty Fabryki Obrabiarek do Drewna mają zostać odrestaurowane przez nowego właściciela - Polski Holding Nieruchomości.

Fot. Wikipedia / archiwum

Po 150 latach Fabryka Obrabiarek do Drewna jest o krok od wyprowadzki z Wilczaka. Jej nową siedzibą będzie położona niedaleko Bydgoszczy gmina Dobrcz – ustaliła MetropoliaBydgoska.PL.

W ubiegłym tygodniu FOD oraz Polski Holding Nieruchomości (spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa) poinformowały o zawarciu umowy przedwstępnej na nabycie terenów fabryki przy ulicy Nakielskiej. Za kwotę 17,5 mln złotych PHN pozyska grunty o powierzchni blisko czterech hektarów, na które składają się zabytkowe budynki zakładów funkcjonujących od drugiej połowy XIX wieku oraz 3 ha terenu niezabudowanego. W tym miejscu holding deklaruje wybudowanie ponad 600 mieszkań. – Transakcja nabycia gruntów położonych w bardzo atrakcyjnej części miasta, z dobrym dostępem do infrastruktury miejskiej i bliskością terenów zielonych świetnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju w największych miastach regionalnych w Polsce. Pozytywne skutki odczują mieszkańcy, bo rozwój terenów blisko centrum miasta da impuls do dalszego rozwoju Bydgoszczy – twierdzi Marcin Mazurek, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Umowa ma na razie charakter warunkowy, bo – jak tłumaczy w rozmowie z nami prezes FOD Andrzej Walkowiak (w przeszłości poseł i radny wojewódzki, obecnie członek Porozumienia Jarosława Gowina) – prawo pierwokupu terenów firmy ma Krajowy Zasób Nieruchomości. – W ciągu trzydziestu dni KZN powinien odpowiedzieć na wezwanie do skorzystania z tego prawa. Nie ukrywam jednak, że zabiegam, aby deklaracja braku chęci nabycia tych terenów trafiła do nas szybciej – mówi Walkowiak. Dzięki temu możliwe będzie podpisanie ostatecznego aktu notarialnego umożliwiającego sfinalizowanie transakcji kupna-sprzedaży.

Sprzedaż odbędzie się w trzech etapach. W pierwszym na rzecz PHN ma być przeniesione prawo użytkowania wieczystego na część niezabudowaną Fabryki Obrabiarek do Drewna (wspomniane 3 ha). Następnie – w styczniu 2021 roku do nowego właściciela trafią zabytkowe budynki, w tym charakterystyczny pałacyk Carla Blumwego (założyciela FOD). Polski Holding Nieruchomości deklaruje, że zostaną one zmodernizowane. Cena za ten teren to wspomniane 17,5 mln zł netto. Ale nie jest to ostateczna kwota, gdyż nieuregulowany jest jeszcze status działki o powierzchni około 1600 metrów kwadratowych. – Wynika to z braku odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej, gdy państwowy zakład był przekształcany w spółkę – wyjaśnia Andrzej Walkowiak. Gdy sąd usankcjonuje prawo własności, także i ten teren trafi pod skrzydła PHN. A w przeciwnym kierunku powinien zostać wysłany przelew na kwotę kolejnych kilkuset tysięcy złotych.

Duże zmiany przy ulicy Nakielskiej. Ponad pół tysiąca mieszkań zamiast fabryki z ponad 100-letnią tradycją

Zobacz również:

Piekarnia Bigońskich po prawie 100 latach kończy działalność. Jej wyposażenie trafi do Młynów Rothera

Za pieniądze pozyskane ze sprzedaży gruntów na Wilczaku Fabryka Obrabiarek do Drewna sfinansuje swoją przeprowadzkę. Ale jej nowym domem nie będą Niwy w podbydgoskiej gminie Osielsko (gdzie tereny ma notabene PHN), ale Trzeciewiec w gminie Dobrcz. Jak się dowiedzieliśmy, FOD ostatecznie zakupi gotowe obiekty od spółki Romanik. – Po zawarciu wstępnych porozumień z Polskim Holdingiem Nieruchomości nastąpił wzrost cen na rynku budowlanym. Budowanie siedziby od podstaw przestało nam się biznesowo opłacać. Dlatego zaczęliśmy rozglądać się za gotowymi obiektami – wskazuje prezes Walkowiak. Nowa siedziba znajduje się blisko znajdującej się w budowie drogi ekspresowej S5. Wcześniej mówiono również o możliwości zbudowania nowego zakładu w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

Ile potrwa przeprowadzka FOD? Andrzej Walkowiak ostrożnie szacuje, że powinno zająć to pół roku. Czyli w nowym miejscu fabryka powinna zacząć działać na przełomie 2020 i 2021 roku. – Oczywiście może się okazać, że ten kalendarz ulegnie zmianie. Na przykład, jeśli otrzymamy wyjątkowo dużo zamówień i kluczowe będzie utrzymanie ciągłości produkcji – zaznacza w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL. Działka w Trzeciewcu jest większa niż tereny w Bydgoszczy i liczy pięć hektarów. Oprócz linii produkcyjnych ma znaleźć się tam miejsce dla działalności tartacznej czy segmentów demonstracyjnych.

Fabryka Obrabiarek do Drewna została założona przez niemieckiego przedsiębiorcę Carla Blumwego. Początkowo – od 1865 roku – funkcjonowała w dwóch lokalizacjach przy ulicy Jagiellońskiej. Pod koniec lat 70. XIX wieku Blumwe zakupił tereny na Wilczaku, który miał wówczas status podbydgoskiej gminy (włączono ją w granice administracyjne Bydgoszczy w kwietniu 1920 roku). Na przełomie XIX i XX wieku fabryka zatrudniała kilkuset robotników. Po powrocie Bydgoszczy do Macierzy zakłady trafiły w polskie ręce (z przerwą na okres niemieckiej okupacji). Od 2000 roku FOD funkcjonuje jako spółka. Rozmowy na temat przejęcia jej terenów przez Polski Holding Nieruchomości rozpoczęły się w 2017 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments