Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa Astoria z pozwoleniem na użytkowanie. „Gdy sytuacja na to pozwoli, udostępnimy ją mieszkańcom i sportowcom” [ZDJĘCIA]

Dodano: 24.10.2020 | 10:58
Astoria Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Widok na nowy kompleks Astorii z perspektywy mostu tramwajowego Władysława Jagiełły.

Fot. UM Bydgoszczy / mat. prasowe

Urząd miasta poinformował o zakończeniu prac budowlanych w kompleksie Astorii przy ulicy Królowej Jadwigi oraz uzyskaniu pozwolenia na jego użytkowanie. Ale pierwsze osoby skorzystają z niego, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Budowa nowej Astorii trwała dwa lata. Wzniesienie obiektu poprzedziły prace rozbiórkowe dawnych budynków pochodzących z przełomu lat 50. i 60., w tym hali sportowej, w której przez wiele lat swoje mecze rozgrywała drużyna koszykarska Astorii. Kompleks w nowym wydaniu ma elewację ze stali kortenowskiej, które w trakcie prac budowlanych przechodziła proces patynowania (czyli powstawania jednolitej kolorystyki płyt przypominającej rdzę). Spora część nowego budynku została przeszklona, do jego powstania wykorzystano również beton architektoniczny. Pojawiła się również żywa zielona ściana.

Najważniejszym elementem nowej Astorii jest basen o wymiarach olimpijskich – długości 50 metrów i szerokości 25 metrów. Może być on jednak przekształcany w mniejsze przestrzenie. Na przykład – dwa 25-metrowe baseny lub, dzięki technologii ruchomego dna, cztery osobne niecki do różnych form aktywności. – Nowa Astoria stała się największym basenem w regionie. Obiekt umożliwi między innymi treningi, szkolenia sportowców i pozwoli na organizację mistrzostw Polski, Pucharu Polski, mistrzostw Europy juniorów w pływaniu, piłce wodnej czy pływaniu synchronicznym zgodnie z przepisami FINA – podkreśla prezydent Rafała Bruski. Basen posiada widownię na około 500 osób (liczba miejsc budziła, podobnie jak w przypadku lodowiska Torbyd, kontrowersje; pojawiały się głosy, że miejsc powinno być więcej).

Kompleks przy ulicy Królowej Jadwigi to nie tylko największy basen, który zajmuje dwie z czterech kondygnacji budynku głównego. Znajduje się tam również sala rozgrzewkowa, pomieszczenia do fitnessu, siłownie, sale szkoleniowe, a także sauny czy jacuzzi. Łącznie z funkcji udostępnionych w Astorii będzie mogło korzystać kilkaset osób (plus wspomniana widownia na czas zawodów).

Obiektem zarządzać będzie powołana kilka miesięcy temu do życia spółka Bydgoskie Obiekty Sportowe. – Obiekt udostępnimy mieszkańcom i sportowcom, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna – przekonuje prezydent Bruski. – Teraz czas na testy, szkolenia pracowników oraz ostatnie wyposażenie.

Od strony bulwarów nad Brdą przy budynku głównym Astorii powstał hangar na kajaki. Będzie służył zawodnikom uprawiającym wioślarstwo i kajakarstwo. Część hangaru będzie pełniła też funkcję tarasu widokowego na rzekę.

W ramach inwestycji wartej ponad 100 milionów złotych powstały także drogi wewnętrzne z wjazdami od strony ul. Królowej Jadwigi oraz Rejtana, a także parking i zapowiadany od wielu lat na wysokości Astorii przystanek autobusowy (w kierunku węzła Garbary). Autobusy zatrzymują się na nim od minionego wtorku, 20 października.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments