Metropolia Bydgoszcz będzie mieć plan transportowy. Będą też środki na rozwój komunikacji?,,
Dodano: 13.01.2021 | 12:23Na zdjęciu: Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP - Sustainable Urban Mobility Plan) dla obszaru Metropolii Bydgoszcz ma zająć się m.in. kwestią komunikacji międzygminnej.
Fot. Szymon Fiałkowski
Trwają przygotowania do stworzenia ważnego dokumentu dotyczącego transportu w Bydgoszczy i okolicznych gminach. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP – Sustainable Urban Mobility Plan) dla obszaru Metropolii Bydgoszcz ma odpowiedzieć na pytania, gdzie realizować nowe połączenia komunikacyjne. Dokument będzie podstawą do ubiegania się o dofinansowanie nowych inwestycji poprawiających komunikację pomiędzy gminami Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego z europejskich funduszy na lata 2021-27.
Posiadanie planu mobilności SUMP ma być jednym z wymaganych przez Komisję Europejską kryteriów do ubiegania się o środki unijne na rozwój infrastruktury na obszarach metropolitalnych. – Dlatego, wspólnie z samorządami Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, już teraz przystąpiliśmy do przygotowania tego dokumentu. Wskaże on kierunki działań, które powinny uwzględniać wszystkie samorządy oraz określić kluczowe inwestycje wzmacniające spójność obszaru metropolitalnego i ułatwiające codzienne przemieszczanie się mieszkańców – przekonuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
O powstaniu planu mobilności dla obszaru Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz pisaliśmy w 2019 roku. Jak wyjaśniał dyrektor biura Stowarzyszenia Łukasz Krupa, przedstawicie gmin członkowskich stowarzyszenia zgodnie uznali, że istnieje potrzeba opracowania dla obszaru Metropolii Bydgoszcz studium transportowego, które ułatwiłoby zabieganie o środki unijne na inwestycje infrastrukturalne oraz planowanie rozwoju komunikacji publicznej. Krupa dodał, że Metropolia Bydgoszcz bierze udział we wspieranym przez rząd i Centrum Unijnych Projektów Transportowych pilotażu przygotowania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, które mają obejmować więcej aspektów niż typowe studium transportowe. – Dotykają bowiem także obszarów związanych z ochroną środowiska, zdrowiem, a także rozwojem społecznym i gospodarczym – objaśniał dyrektor biura stowarzyszenia.
CZYTAJ TAKŻE: Czy wizja kolei aglomeracyjnej w Bydgoszczy dostanie zielone światło?
Plan mobilności ma uwzględniać potrzeby wszystkich uczestników ruchu. – Bardzo duży nacisk będzie położony na inwestycje związane z transportem publicznym, rowerowym oraz ograniczaniem niekorzystnego wpływu na środowisko. Są to zadania, które w najbliższych latach mają szanse na wysoki poziom dofinansowania z nowej perspektywy unijnej – przekonuje bydgoski ratusz. Elementami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej będą zatem analizy związane między innymi z:
- budową kolejnych dróg rowerowych
- rozwojem transportu szynowego
- tworzeniem zintegrowanych węzłów przesiadkowych
- rozwojem linii autobusowych
- budową obwodnic
- porządkowaniem urbanistycznym
- poprawą dostępności miejscowości o walorach rekreacyjnych i historycznych
- zwiększeniem bezpieczeństwa
- promowaniem i wdrażaniem elektromobilności
Twórcy dokumentu będą mieli za zadanie analizę ruchu kolejowego, autobusowego, drogowego czy rowerowego, z wykorzystaniem danych pozyskanych od przewoźników oraz zarządców dróg. Ważnym elementem będzie także opis istniejącej infrastruktury i rozwiązań komunikacyjnych. Podstawą planu, oprócz specjalistycznych prognoz, analiz i modeli będą szerokie konsultacje społeczne. W ich ramach odbywać maja się wywiady, warsztaty, spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Plan ma odpowiedzieć na szereg pytań i wyzwań związanych z mobilnością. Wśród nich są m.in.: jak poprawić bezpieczeństwo na obszarze Bydgoszczy i okolic, gdzie ulokować stacje ładowania pojazdów elektrycznych, czy atrakcje regionu (tereny zielone, zabytki) są dostępne dla mieszkańców i jak powinna rozwijać się komunikacja publiczna czy rowerowa. W planie mobilności mają znaleźć się cele strategiczne do realizacji w przeciągu najbliższych 15 lat. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy opracowania tego dokumentu. Jego przygotowanie zajmie około 13 miesięcy. – Przy wyborze najkorzystniejszej oferty kierować będziemy się ceną, doświadczaniem wykonawcy oraz proponowaną metodologią pracy – informuje bydgoski magistrat.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024