Będą zmiany na rondzie Jagiellonów? Ratusz odpowiedział na propozycję partii Razem
Dodano: 24.03.2021 | 15:16Na zdjęciu: Przedstawiciele partii Razem zaproponowali podczas konferencji prasowej, aby po zachodniej stronie ronda Jagiellonów powstało naziemne przejście dla pieszych.
Fot. Szymon Fiałkowski
Przedstawiciele bydgoskich struktur partii Razem zaproponowali zmiany na najważniejszym węźle komunikacyjnym w mieście – rondzie Jagiellonów i złożyli w tej sprawie wniosek do ratusza.
Przypomnijmy: podczas poniedziałkowej (22 marca) konferencji prasowej, przedstawiciele partii Razem: Karolina Kozłowska i Adam Hoffmann zaproponowali, aby po zachodniej stronie ronda Jagiellonów utworzone zostało naziemne przejście dla pieszych. – Doprowadzałoby ono bezpośrednio do przystanków tramwajowych. To miejsce jest centralnym punktem przesiadkowym w Bydgoszczy – mówił Hoffmann i wyliczał, że przez rondo Jagiellonów przejeżdża dziewięć z jedenastu linii tramwajowych oraz autobusy komunikacji miejskiej, które także kursują w godzinach nocnych.
W ich ocenie, rondo Jagiellonów jest jednym z miejsc, które nie jest dostępne dla wielu grup osób, m.in. tych, które poruszają się na wózku inwalidzkim czy o kulach, ale także rodziców czy opiekunów dzieci. – Na przykład wejście tutaj dla osoby z wózkiem dziecięcym wymaga sporej krzepy – dodawała Karolina Kozłowska i podkreślała, że tę sytuację trzeba natychmiast poprawić. Zdaniem przedstawicieli partii, takie rozwiązanie wcale nie musi być zbyt dużym nadwyrężeniem dla budżetu miasta. Jak podkreślali, takie przejście można stworzyć w taki sposób, aby stworzyć jak największe bezpieczeństwo dla pieszych. Jako przykład podali przebudowane przejście dla pieszych u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Łużyckiej, gdzie również są po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a piesi mają też ułatwione dojście do przystanku tramwajowego.
Po zakończeniu konferencji prasowej, przedstawiciel Razem złożył w tej sprawie wniosek do ratusza. Rzecznik ratusza Marta Stachowiak w mailu do naszej redakcji pisze, że znane są potrzeby miasta związane z ograniczeniem dostępności do peronów i przystanków komunikacji miejskiej w obszarze ronda Jagiellonów. – Stąd też ZDMiKP zleci w drugiej połowie roku opracowanie dokumentacji wielokryterialnej, pozwalającej na poprawę dostępności do tych miejsc – przekazuje. Mało tego, jak informuje rzecznik ratusza, podjęte zostały działania, które zmierzają do zaprojektowania i powstaniu przystanku wiedeńskiego – ten ma zostać zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania z ulicą 19 marca 1981 roku. – Obecnie już na ukończeniu jest koncepcja dla tego zadania – pisze Marta Stachowiak. Urzędnicy przypominają, że już kilka lat wcześniej, również z myślą o osobach niepełnosprawnych uruchomiony został przystanek autobusowy przy ul. 3 Maja. – Dzięki niemu, pasażerowie komunikacji miejskiej udający się w kierunku ul. Gdańskiej, nie muszą korzystać z przejść podziemnych – kończy rzecznik ratusza.