Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

40 lat minęło. 14 kwietnia 1981 roku symbolicznie rozpoczęto budowę Nowego Fordonu

Dodano: 14.04.2021 | 08:00

Na zdjęciu: Budynek przy ulicy Franciszka Witeckiego 2 (w czasach PRL - Zubrzyckiego) był pierwszym oddanym do użytku blokiem Nowego Fordonu. Nastąpiło to 22 listopada 1982 roku.

Fot. BB

Dziś – 14 kwietnia 2021 roku – mija dokładnie 40 lat od symbolicznego rozpoczęcia budowy Nowego Fordonu. Pierwsze budynki powstały przy obecnej ulicy Witeckiego na osiedlu Bohaterów.

Konieczność budowy nowych mieszkań była jednym z kluczowych czynników, który zadecydował o przyłączeniu Fordonu do Bydgoszczy. 1 stycznia 1973 roku dwa miasta złączyły się w jedno, co miało umożliwić zabudowę zarówno dolnego, jak i górnego tarasu Fordonu. Plany inwestycji zaczęto kreślić już na przełomie lat 60. i 70.




Tworzeniem nowych osiedli zajęła się specjalnie powołana jednostka: Dyrekcja Budowy Dzielnicy Fordon, która została powołana do życia przez wojewodę bydgoskiego 2 stycznia 1978 roku. Wielka inwestycja rozpoczęła się od jednostki roboczo nazwanej A-2, która później stała się osiedlem Bohaterów. Montaż pierwszych ośmiu budynków z prefabrykatów wykonywanych przez Bydgoski Kombinat Budowlany „Wschód” rozpoczął się na początku 1981 roku. W połowie kwietnia nastąpiła uroczysta inauguracja prac nad nową dzielnicą mieszkaniową.

14 kwietnia 1981 roku przejdzie do historii Bydgoszczy jako dzień wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej dzielnicy mieszkaniowej Fordon

– obwieściła „Gazeta Pomorska”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz: wojewoda Bogdan Królewski i prezydent Wincenty Domisz oraz projektanci i budowniczowie nowych mieszkań.

40 lat minęło. 14 kwietnia 1981 roku symbolicznie rozpoczęto budowę Nowego Fordonu

Zobacz również:

Historia przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy

Zgodnie z ustaleniami, jednostka A-2 była realizowana w systemie wielkopłytowym szczecińskim. Na liczącym ponad 16 hektarów terenie przyszłego osiedla Bohaterów zaplanowano budowę 28 budynków, w których miało powstać 956 mieszkań dla ponad trzech tysięcy osób. Projektanci szczegółowo wyliczyli typy mieszkań: 241 typu M2, 292 typu M3, 347 typu M4 i 76 typu M5, a także ilość miejsc postojowych dla samochodów – 706 stałych (w dalszej perspektywie miało ich być 972) oraz 111 czasowych. Jednostka A-2 powstawała na niezagospodarowanych gruntach, na których znajdowała się „zabudowa rozproszona o charakterze zagrodowym”. Projektanci osiedla przewidzieli zachowanie większości istniejącego drzewostanu, zwłaszcza pojedynczych okazów wartościowych drzew, takich jak dęby czy kasztany.

W tym symbolicznym akcie erekcyjnym upatrywać należy nadzieję na szybkie i sprawne doprowadzenie do końca rozpoczętego przedsięwzięcia inwestycyjnego. A jest ono ogromnie ważne, niesie ze sobą, jeśli już nie rozwiązanie, to przynajmniej złagodzenie problem mieszkaniowego, decydującego przecież o warunkach życia obywateli – kontynuował dziennikarz „Gazety Pomorskiej”.

Termin oddania pierwszych budynków osiedla Bohaterów – początkowo określony na I kwartał 1982 roku – został znacząco przesunięty. Wpływ na to miała nie tylko sytuacja społeczno-polityczna i wprowadzenie stanu wojennego, ale też, sygnalizowane od początku budowy, problemy z realizacją wodociągów, ciepłociągów czy dróg dojazdowych. Ostatecznie zasiedlenie pierwszego fordońskiego bloku przy ulicy Zubrzyckiego 2 (dziś Witeckiego) rozpoczęło się 22 listopada 1982 roku.

***

Trwają prace nad publikacją poświęconą historii powstawania Nowego Fordonu. Ukaże się ona na przełomie 2022 i 2023 roku – w 40. rocznicę zasiedlenia pierwszych mieszkań na osiedlu Bohaterów i 50 lat po przyłączeniu miasta do Bydgoszczy, a także na rok przed 600-leciem nadania Fordonowi praw miejskich. Poszukiwane są wszelkie materiały na temat budowy Nowego Fordonu: zdjęcia, dokumenty, wspomnienia czy kontakt do osób mających wkład w inwestycję. Czekam na wszelkie sygnały pod adresem: b.bembnista@metropoliabydgoska.pl