Radni PiS zadają prezydentowi 9 pytań o remont płyty Starego Rynku. „Inwestycja sięgnęła rynsztoku”
Dodano: 03.08.2021 | 17:25Na zdjęciu: ZDMiKP wciąż zleca czyszczenie płyt Starego Rynku. Radni PiS chcą się dowiedzieć, ile miasto wydało na próby usunięcia zacieków z płyt położonych na najważniejszym placu Bydgoszczy.
Fot. Szymon Fiałkowski
Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się od prezydenta Rafała Bruskiego wyjaśnień dotyczących raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przebudowy płyty Starego Rynku. Krystian Frelichowski, Szymon Róg i Jarosław Wenderlich w interpelacji zadali prezydentowi dziewięć pytań związanych z rezultatami prac kontrolerów, które wykazały nieprawidłowości przy realizacji inwestycji ze strony ZDMiKP i ratusza, a także wykonującej ją firmy Betpol.
W połowie lipca NIK przedstawiła raport w sprawie realizacji wybranych inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim. Kontrolerzy wzięli pod lupę m.in. prowadzoną w latach 2018-2019 przebudowę płyty bydgoskiego rynku i wykryli szereg nieprawidłowości: odbiór dokumentacji projektowej bez uwag pomimo, iż przyjęto w niej błędne rozwiązania, dopuszczenie przez ZDMiKP do położenia na rynku złej jakości płyt (a także cięcie ich niezgodnie ze sztuką), sprzeczności w projekcie budowlanym w porównaniu z projektem wykonawczym czy brak właściwego nadzoru nad inwestycją przez prezydenta Rafała Bruskiego.
Zobacz również:
Raport NIK wykazuje nieprawidłowości i brak kontroli przy przebudowie płyty Starego Rynku
12 lipca Najwyższa Izba Kontroli przekazała dyrektorowi ZDMiKP Wojciechowi Nalazkowi sześć wniosków pokontrolnych. Dotyczyły one m.in. prowadzenia przetargów przy zachowaniu zakresu pełnomocnictw udzielonych przez prezydenta oraz zasady uczciwej konkurencji, a także spójności dokumentacji oraz jednoznaczności opisu przedmiotu zamówienia, zapewnienia rzetelnego odbioru dokumentacji projektowej opracowywanej na potrzeby realizowanych inwestycji oraz rzetelnej weryfikacji wbudowywanych materiałów pod kątem spełniania wymogów szczegółowych specyfikacji technicznych czy zapewnienia wyróżnienia krawędzi stopni schodów do biblioteki miejskiej kolorem kontrastującym z kolorem posadzki.
Bydgoski ratusz nie zgadza się z wynikami kontroli NIK. – Zarzut o rzekomym braku kontroli nie znajduje według nas żadnego uzasadnienia merytorycznego. Nadzór ratusza nad zarządem dróg odbywa się w zakresie zadaniowym, finansowym, organizacyjnym, kadrowym, natomiast nikt w ratuszu nie decyduje o parametrach fug. Jedyna merytoryczna uwaga, która nie budzi wątpliwości, to brak oznaczenia stosownym, kontrastowym kolorem krawędzi schodów przy bibliotece przy Starym Rynku. To cały wymierny efekt kontroli NIK, reszta została podważona przez pracowników zarządu dróg w stosownych wystąpieniach – skomentował zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.
Tematu płyty Starego Rynku nie zamierzają jednak odpuścić radni klubu PiS. Na wtorkowej konferencji prasowej ogłosili oni, że kierują do prezydenta Rafała Bruskiego szereg pytań w tej kwestii. – Stary Rynek jest jaki jest. Cały czas występują zacieki, mieszkańcy są tym zaniepokojeni i zgłaszają się do nas – zwłaszcza po wynikach kontroli NIK. Ktoś nawet do mnie pół żartem powiedział, że inwestycja sięgnęła rynsztoku – stwierdził przewodniczący klubu PiS Jarosław Wenderlich. Podkreślił on, że podczas obrad komisji rewizyjnej towarzyszących udzieleniu absolutorium prezydentowi Rafałowi Bruskiemu chciał poruszyć ten temat, ale radni Koalicji Obywatelskiej go zbagatelizowali.
Radny Szymon Róg zaznaczył, że po dwóch latach od zakończenia przebudowy płyty konieczne jest wyjaśnienie wielu wątpliwości związanych z realizacją inwestycji. – Jak ta rewitalizacja wyszła, możemy naocznie się przekonać – ironizował radny. Przyznał, że urząd miasta – poza wypowiedzią Kozłowicza dla lokalnych mediów – nie odniósł się do raportu NIK. – Wyjaśnienie tej sprawy jest istotne. Gwarancja upływa, a na co czeka ratusz? W Internecie pojawiają się ironiczne komentarze niektórych mieszkańców, że może czeka on na jej zakończenie, a wówczas ogłosi się przetarg na rewitalizację zrewitalizowanej płyty – dodał Róg.
Następnie przedstawiciel klubu PiS wymienił pytania, jakie w interpelacji zadali radni.
1. Dlaczego w przypadku tak kluczowego elementu tej niezwykle istotnej dla miasta inwestycji – już na etapie odbioru prac – nie zlecano niezależnych badań petrograficznych dot. wykorzystywanych płyt kamiennych, a jedynie opierano się na dokumentach przedstawionych przez wykonawcę i złudnej wzrokowej ocenie samego materiału? Taka ewentualność dodatkowych badań była zastrzeżona w umowie pomiędzy miastem a wykonawcą inwestycji.
2. Czy po wyborze do realizacji konkretnych płyt kamiennych w zasobach ZDMiKP zachowano tzw. płytkę wzorcowa dla późniejszych ewentualnych porównań z materiałem usadowionym na Starym Rynku? Czy na dalszych etapach procesu inwestycji przedmiotowa płytka była w jakikolwiek sposób wykorzystywana?
3. Czy po publikacji raportu NIK, ZDMiKP zlecił wykonanie badań petrograficznych, które pozwoliłyby na dokonanie prawidłowej weryfikacji zastosowanych materiałów kamiennych? Jeśli nie, to dlaczego?
4. Czy podczas kampanii wyborczej w 2018 roku prezydent miał wiedzę, iż część materiały granitowego została wykorzystana do robót prowadzonych od 1 września 2018 roku m.in. wbrew uwagom inspektora nadzoru branży drogowej, tj. przed uzyskaniem wyników laboratoryjnych?
5. Czy zgoda ze strony ZDMiKP na zmianę sposobu spoinowania płyt poprzedzona była niezależnymi analizami czy wyłącznie wnioskiem i konkretnym wskazaniem wykonawcy? Należy przy tym nadmienić, iż zmiana sposobu spoinowania podczas postępowania przetargowego była niedopuszczalna, jednak w trakcie realizacji inwestycji ta zasada została złamana, co NIK określił jako naruszenie zasad uczciwej konkurencji.
6. Czy wyniki raportu posłużyły prezydentowi do złożenia stosownych zawiadomień do Wojewódzkiego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz organów ścigania?
7. Czy wobec pracowników podległych panu prezydentowi odpowiedzialnych za zaniechania wskazane w raporcie wyciągnięto konsekwencje służbowe? Jeśli tak, to jakie?
8. Czym spowodowana była zwłoka w naliczaniu kar umownych wobec wykonawcy? Sprawa została także poruszona w wystąpieniu pokontrolnym; ZDMiKP naliczył kary dopiero niemal 3 lat od rozpoczęcia biegu gwarancji, a zarazem tuż przed jej wygaśnięciem.
9. Jakie są szacowane koszty dotychczas poniesione przez ZDMiKP na mechaniczne czyszczenie plam na płycie Starego Rynku?
Radni PiS nie ukrywają, że w wypadku braku konkretnych wyjaśnień ze strony prezydenta, rozważą podjęcie kolejnych kroków prawnych – jak podkreślił Wenderlich, może to być zawiadomienie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego czy Urzędu Zamówień Publicznych. – W pierwszej kolejności pytamy, czy prezydent wyciągnął konsekwencje dyscyplinarne wobec kogokolwiek? Czy zawiadomił organy ścigania? Jak uzyskamy odpowiedź, będziemy informowali o kolejnych krokach. Liczymy, że prezydent po zapoznaniu się raportem NIK nie będzie uchylał się od odpowiedzi, tylko szczegółowo przekaże nam wiedzę, którą posiada – skomentował przewodniczący klubu radnych PiS.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024