Już wkrótce Bydgoski Festiwal Nauki w nowej odsłonie
Dodano: 01.10.2021 | 10:28Na zdjęciu: Uczelnie przygotowały nagrania, które pozwolą uczestniczyć w festiwalu w wymiarze wirtualnym.
Fot. nadesłane
Najważniejszym celem edukacyjnej uczty zawsze była interakcja oraz nauka poprzez zabawę i doświadczenie. Kolejne fale pandemii sprawiły, że tym razem – i to po raz pierwszy – Bydgoski Festiwal Nauki przybierze formę nową, bo wirtualną.
Sytuacja pandemiczna sprawiła, że organizatorzy musieli spojrzeć na festiwal i jego przygotowanie z zupełnie innej perspektywy. – Opracowanie koncepcji i przygotowania trwały wiele miesięcy w dotychczas nieznanych warunkach. Rzeczywistość online zawładnęła życiem wielu z nas i zweryfikowała dotychczasowy tryb życia, nauki i pracy. Wszyscy musieliśmy przejść kurs: „cyfryzacja w pigułce” – mówią.
W dniach od 11 do 22 października każda z pięciu uczelni-organizatorów zaproponuje od pięciu do dziesięciu filmów – nagrań różnych form przekazywania wiedzy (m.in. eksperymenty, warsztaty, wykłady). Zobaczymy m.in. nowoczesną aparaturę badawczą; dowiemy się, czym jest „chemiczna lokomotywa”; jak w historii szyfrowano informacje oraz – a propos informacji – jak rozpoznać „fake newsy”.
Część oferty programowej przybierze formę interaktywną – odbiorcy będą mogli wykonać zadania samodzielnie w domu lub w szkole pod czujnym okiem nauczyciela lub rodzica. Warto dodać, że propozycje kierowane będą do różnych grup odbiorców – bez względu na wiek, płeć czy grupę zawodową, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie także konkursów dla dzieci i młodzieży.
Filmy zostaną zamieszczone na kanale YouTube Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Inauguracja wydarzenia odbędzie się w wyjątkowych wnętrzach Młynów Rothera we współpracy z bydgoskim Parkiem Kultury.
Bydgoski Festiwal Nauki jest wydarzeniem popularnonaukowym organizowanym co roku przez środowiska akademickie. Impreza odbywa się od 2010 roku i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka nie jest nudna. Maksymą festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Organizatorom przyświeca również myśl Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.
Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów i partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy wydarzenia mogą przekonać się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka. Warto zaznaczyć, że do współpracy przy tworzeniu oferty programowej co roku zgłasza się wiele jednostek zewnętrznych, takich jak np. szkoły, biblioteki, instytucje kultury, straż pożarna, policja, prywatne przedsiębiorstwa, stowarzyszenia oraz fundacje. To największe tego typu wydarzenie w Bydgoszczy. – Mamy nadzieję, że zdalna forma imprezy nie przeszkodzi odbiorcom czerpać przyjemności ze zdobywania wiedzy i „łapania bakcyla nauki”. Liczymy jednak na to, że kolejne edycje festiwalu będą się już odbywać w tradycyjny sposób, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu i wspólnego doświadczania życia, którego częścią jest nauka – zapowiadają organizatorzy.
Więcej na festiwalnauki.bydgoszcz.pl oraz w mediach społecznościowych.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024