Premier Gliński w Bydgoszczy. Wziął udział w podpisaniu umowy na budowę kampusu Akademii Muzycznej [ZDJĘCIA]
Dodano: 24.01.2022 | 14:12Na zdjęciu: Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w konferencji w Akademii Muzycznej, w trakcie której podpisano umowę na budowę kampusu uczelni.
Fot. Szymon Fiałkowski
Umowa na budowę kampusu Akademii Muzycznej została oficjalnie podpisana podczas poniedziałkowej (24 stycznia) konferencji prasowej. Wykonawca inwestycji już w najbliższą środę wejdzie na plac budowy.
W uroczystości, która odbyła się w auli Akademii Muzycznej udział wziął wicepremier Piotr Gliński, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz, a także przedstawiciele wykonawcy inwestycji – firmy Unibep oraz władz uczelni.
– Z Bydgoszczą jestem zawodowo i osobiście związany od 1979 roku, kiedy to jeszcze jako doktorant przez ponad rok przeprowadzałem badania socjologiczne. Miałem okazję poznać wielokrotnie bydgoskie instytucje kultury – mówił w swoim wystąpieniu szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Piotr Gliński podkreślił, że projekt budowy kampusu Akademii Muzycznej jest największym, jaki jest realizowany ze środków budżetu państwa dotyczący polskich uczelni artystycznych.
WSZYSTKIE INFORMACJE O BUDOWIE KAMPUSU AKADEMII MUZYCZNEJ W BYDGOSZCZY
Wicepremier Gliński zapewniał, że inwestycja jest przygotowana na sto procent. Nie ukrywał jednak, że mimo pandemii udało się przeprowadzić przetargi na wykonanie kampusu. – Możemy dzisiaj ogłosić, że w środę wykonawca wchodzi na plac budowy – zapowiedział i przypomniał, że na ten cel trzeba było zwiększyć dofinansowanie, a całkowity koszt inwestycji – jak już informowaliśmy na naszych łamach – wyniesie 392 miliony złotych. – To jest ważna inwestycja dla świata kulturalnego – zaznaczył.
O tym, że jest to niezwykle ważna inwestycja dla miasta podkreślali także szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber oraz poseł Tomasz Latos. – Od dawna marzyliśmy i czekaliśmy na tę inwestycję – nie ukrywał Latos. Dziękował wicepremierowi Glińskiemu za wsparcie finansowe tej inwestycji. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ma nadzieję, że ta inwestycja jeszcze bardziej wzmocni kulturalną pozycję Bydgoszczy. Zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz zwracała uwagę, że miasto stawia na rozwój kultury, a w mieście obecnie jest sześć instytucji kultury. – Zabieganie o ten projekt, o który zabiegała uczelnia od wielu lat, rozpoczęło się już w 2014 roku – przypomniała Waszkiewicz. Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji jest firma Unibep, której przedstawiciel – Leszek Marek Gołębiecki podpisał umowę na realizację zadania, a ze strony uczelni parafował ją prorektor do spraw artystycznych prof. Janusz Stanecki.
Już w najbliższą środę (26 stycznia), wykonawca inwestycji wejdzie na plac budowy kampusu, który powstanie pomiędzy ulicami Chodkiewicza i Kamienną, od której ulokowane będzie główne wejście do budynku. Za projekt odpowiada Plus3 Architekci. Budynek będzie posiadał dwa poziomy podziemne oraz sześć (licząc z kondygnacją techniczną – nawet siedem) nad ziemią. W kompleksie znajdą się sale koncertowe, wykładowe, restauracja oraz dom studencki.