Marian Rejewski patronem bydgoskiego dworca. W uroczystości wziął udział minister infrastruktury
Dodano: 02.02.2022 | 22:00Na zdjęciu: Tablica imienia Mariana Rejewskiego została odsłonięta na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna.
Fot. Szymon Fiałkowski
Marian Rejewski jest od środy (2 lutego) patronem dworca PKP Bydgoszcz Główna. W planach – jak mówi Krzysztof Drozdowski z fundacji historycznej im. Mariana Rejewskiego – jest utworzenie miejsca pamięci poświęconego Rejewskiemu.
W Poznaniu – jak przypomniał Drozdowski – otwarto Centrum Szyfrów „Enigma”, a w Bydgoszczy miałoby powstać także miejsce pamięci. – Wystosowaliśmy pismo do PKP, aby utworzyć taką izbę pamięci o Marianie Rejewskim – mówił Drozdowski i tłumaczył, czym to miejsce miałoby być. – Chcielibyśmy, aby to był pokój zagadek, szyfrów. Przez interaktywne działania chcielibyśmy uczyć bydgoszczan, dzieci szkolne, ale i turystów na dworcu.
W uroczystości, która odbyła się na terenie dworca PKP Bydgoszcz Główna udział wziął m.in. szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Marian Rejewski był człowiekiem swoich czasów. W latach 30. uznano, że nikt nie jest w stanie złamać geniuszu niemieckich instruktorów, którzy utworzyli Enigmę. Okazało się, że są Polacy, którzy są zdolni złamać szyfry i to udowodnił Marian Rejewski ze swoimi współpracownikami – podkreślał. Minister Adamczyk podkreślał też, że celem rządu jest nowoczesna, komfortowa i bezpieczna kolej. W podobnym tonie wypowiadał się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który wymieniał dotychczasowe kolejowe inwestycje w regionie, jak otwarty nowy dworzec w Janikowie, Gniewkowie i Złotnikach Kujawskich.
Dzisiaj jest wielki dzień dla Bydgoszczy i dla Polskich Kolei Państwowych
– podkreślał w swoim wystąpieniu prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński, który z kolei podkreślał, że Danuta Siedzikówna „Inka” jest patronem dworca kolejowego w Białymstoku, Marszałek Józef Piłsudski – dworca w Krakowie, natomiast w Warszawie patronem Dworca Centralnego został Stanisław Moniuszko, a wschodniego – Roman Dmowski. Jego zdaniem, lepszej kandydatury na patrona dworca w Bydgoszczy niż Marian Rejewski nie można było wymyśleć.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który wziął udział w uroczystości (zaproszenie na nią otrzymał na kilka godzin przed ceremonią), podkreślał z kolei, że ta uroczystość jest stykiem historii, teraźniejszości i przyszłości. – Ta historia to osoba naszego patrona, związanego przez całe życie z Bydgoszczą. Była skromną osobą, przez wiele lat nie można było o tym mówić. Teraźniejszość to ten piękny obiekt, który tutaj stoi. Przyszłość to zamierzenia, jakie mają być realizowane. Przez Bydgoszcz mają przebiegać koleje dużych prędkości, mamy dwie bardzo ważne linie kolejowe północ – południe i wschód – zachód, zawsze byliśmy silnym ośrodkiem kolejowym – przyznawał Bruski.
Po uroczystości w Bydgoszczy, minister Adamczyk udał się jeszcze na spotkania z samorządowcami, które odbyły się w Nakle nad Notecią i w Tucholi.