Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz to „mały Berlin”. Podkreśla to nowa seria pocztówek

Dodano: 28.03.2022 | 12:48

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądać zestaw pocztówek zestawiający dzieła architektów w Berlinie i Bydgoszczy.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W Bydgoskim Centrum Informacji można nabyć nową serię pocztówek. Pokazuje ona zestawianie dzieł architektów oraz jednej firmy budowlanej, które na przełomie XIX i XX wieku tworzyły znakomite budowle w Bydgoszczy i Berlinie.

Jak podkreśla urząd miasta, Bydgoszcz (jeszcze jako Bromberg) była nieprzypadkowo nazywana „Klein Berlin” (małym Berlinem). – Berlin stanowił „okno na świat” oraz wywarł trwały wpływ na Bydgoszcz, który widoczny jest do dziś. Znakomici architekci przełomu XIX i XX wieku często projektowali dla obu miast. Tę wiedzę popularyzować będzie nowa seria pocztówek – podkreśla ratusz.

Seria pocztówek „Berlin & Bydgoszcz” to zestawienie dzieł architektów oraz jednej firmy budowlanej, które na przełomie XIX i XX wieku tworzyły znakomite budowle w obu miastach. – Podkreślają one ogromną wartość bydgoskiej architektury z tego okresu, która w niczym nie ustępowała obiektom wznoszonym w największych metropoliach – nie ukrywają urzędnicy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Część Kapuścisk będzie mieć plan miejscowy. Ma uwzględniać nową drogę

Z Bydgoszczy do zestawienia wybrane zostały budynki zaprojektowane przez Heinricha Seelinga (kościół św. Andrzeja Boboli przy pl. Kościeleckich), Friedricha Adlera (kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła na pl. Wolności), Martina Gropiusa i Heino Schmiedena (gmach byłej Dyrekcji Kolei Wschodniej przy Dworcowej), Henry’ego Grossa (w Bydgoszczy kamienica na rogu pl. Teatralnego i Jagiellońskiej), Boswau & Knauer (Hala Targowa) czy Hermanna Cuno (oddział NBP przy Jagiellońskiej). Nie zabrakło też Łuczniczki – symbol Bydgoszczy został zestawiony ze swoim berlińskim odpowiednikiem, który znajduje się na tamtejszej Wyspie Muzeów.

Zestawienie ich z berlińskimi budowlami na pocztówkach przygotowało Bydgoskie Centrum Informacji Turystycznej. Było to możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu ZOPOT Berlin (Polnisches Fremdenverkehrsamt / Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie) i Konrada Guldona, który wykonał zdjęcia obiektów w Berlinie. Natomiast ich bydgoskie odpowiedniki sfotografował Roman Bosiacki.

 – Dzisiaj mówimy z dumą: Jesteśmy bydgoszczanami, pewnymi swojej tożsamości. Jednocześnie pamiętamy o wielokulturowej przeszłości miasta, kluczowych dla rozwoju gospodarczego inwestycjach w ówczesnym mieście Bromberg, a także dziedzictwie materialnym i naszych związkach z Berlinem – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Bydgoski ratusz ma nadzieję, że dzięki pocztówkowej serii więcej osób zwróci uwagę na wpływ Berlina na obecny wygląd Bydgoszczy i odkryje bydgosko-berlińskie powiązania. Więcej ciekawych informacji o tych związkach znajduje się m.in. w opisanej niedawno przez Dawida Urbańskiego trasie zwiedzania miasta „Bydgoszcz jako Bromberg, Berlin jako stolica”, dostępnej na stronie Visit Bydgoszcz.

 Jesteśmy przekonani, że temat ten będzie sukcesywnie opracowywany – doczeka się kolejnych artykułów i książek – mówi dyrektor BCI Leszek Woźniak. I dodaje, że w Bydgoszczy ogromną pracę na tym polu wykonują: dr hab. Daria Bręczewska-Kulesza oraz Bogna Derkowska-Kostkowska wraz z zespołem Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

Dziękujemy im za inicjatywy badawcze i popularyzatorskie. Nasi przewodnicy miejscy mogą zaproponować też spacer i ciekawą – także o tym – opowieść. Dzięki licznym rozmowom z dziennikarzami niemieckimi, odwiedzającymi Bydgoszcz w ramach wizyt prasowych wiemy, że jest to dla nich interesujące i stanowić może, dla naszych zachodnich sąsiadów, zachętę do wizyty w naszym mieście – tłumaczy Woźniak.

Niebawem remont placu Kościeleckich. Jak wyglądał kiedyś? [ZOBACZ STARE POCZTÓWKI]