Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Żołnierze z Bydgoszczy na ćwiczeniach NATO. Odegrali kluczową rolę

Dodano: 29.03.2022 | 06:00

Na zdjęciu: Ćwiczenia NATO - Gruzja trwały blisko dwa tygodnie, a wzięli w nich udział m.in. żołnierze z jednostki JFTC NATO w Bydgoszczy.

Fot. JFTC NATO / materiały prasowe

Zakończyły się trwające blisko dwa tygodnie ćwiczenia NATO-Gruzja 2022. – Uczestniczyło w nim około sześciuset żołnierzy z ponad dwudziestu krajów, zarówno państw Paktu Północnoatlantyckiego, jak i partnerów – informuje rzecznik jednostki JFTC NATO w Bydgoszczy.

Ćwiczenia pod hasłem „NATO GEO 22 EX” odbywały się w dniach 14 – 25 marca i przeprowadzono je w Połączonym Centrum Szkoleń i Ewaluacji NATO – Gruzja w mieście Krtsanisi, w pobliżu stolicy Gruzji, Tbilisi. – Kluczową rolę w ćwiczeniu odegrało Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z Bydgoszczy – mówi rzecznik prasowy JFTC NATO w Bydgoszczy kmdr por. Piotr Adamczak i dodaje, że dowódca jednostki, gen. dyw. Norbert Wagner osobiście udał się do Gruzji, gdzie obserwował ćwiczenia i spotkał się z jego uczestnikami.

O wadze ćwiczeń świadczy fakt, że przyjechali na nie osobiście zarówno prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i szef gruzińskiego rządu Irakli Garbiaszwili. – Każdy etap ćwiczeń NATO – Gruzja 2022, od planowania do oceny, przebiega zgodnie ze standardami NATO. Chciałbym z dumą powiedzieć, że dziś nasze wojsko jest silniejsze i bardziej niż kiedykolwiek interoperacyjne z NATO – mówił premier Gruzji. Ćwiczenia NATO – Gruzja były trzecimi wspólnymi wielonarodowymi ćwiczeniami na szczeblu brygady. – Zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO w Europie, zostało przeprowadzone przez gruziński Sztab Generalny przy wsparciu Dowództwa Lądowego NATO – dodaje kmdr por. Adamczak.

Szef oddziału szkolenia JFTC i jednocześnie główny doradca dyrektora podczas ćwiczeń, płk Joseph Garaux nie ukrywał, że ćwiczenia odbyły się w sposób przejrzysty i zgodnie z procedurami NATO i poszanowaniem zobowiązań międzynarodowych. – Ćwiczenie stanowiło kolejny krok w wieloletniej współpracy wojskowej NATO-Gruzja i odzwierciedlało wzajemne zaangażowanie w obronę, interoperacyjność i wspólne podejście do bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział.

Były to ćwiczenia dowódczo-sztabowe, które wspomagano komputerowo. – Jego celem było przeszkolenie sztabu wielonarodowej brygady pod gruzińskim dowództwem w planowaniu, koordynowaniu i realizacji działań w odpowiedzi na potencjalny kryzys humanitarny – precyzuje rzecznik JFTC NATO w Bydgoszczy i kończy: – Przetestowano również interoperacyjność sił gruzińskich, sojuszniczych i partnerskich, a także gruzińskie zdolności dowodzenia i kontroli.

Szymon Fiałkowski