Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rowery elektryczne Bolt w Bydgoszczy. Na początek 100 sztuk

Dodano: 22.04.2022 | 15:57

Na zdjęciu: Na początek Bolt planuje rozstawić w Bydgoszczy 100 rowerów elektrycznych.

Fot. mat. prasowe

Rowery elektryczne Bolt w Bydgoszczy. Od soboty, 22 kwietnia na ulicach Bydgoszczy będą dostępne rowery elektryczne firmy Bolt – operatora aplikacji do zamawiania przewozów oraz wypożyczania hulajnóg. Na początek rozstawionych zostanie 100 jednośladów, lecz z czasem ma być ich znacznie więcej.

Informacja o tym, że Bolt rozszerza swoje usługi w Bydgoszczy, pojawiła się w piątek rano na stronie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Jak przekazał rzecznik prasowy instytucji Tomasz Okoński, „jedna z firm zajmujących się wypożyczaniem hulajnóg w naszym mieście, rozszerza swoją usługę o rowery elektryczne”. – Od dziś pierwsze jednoślady pojawią się już na ulicach miasta. Początkowo na bydgoskich ulicach rozstawianych ma zostać 100 rowerów, a liczba ta może zostać zwiększona nawet do 300 – poinformował rzecznik ZDMiKP.

Jak się dowiadujemy, usługę wypożyczenia rowerów elektrycznych w Bydgoszczy uruchamia Bolt – operator aplikacji oferującej przewozy, car-sharing i wypożyczalnię hulajnóg oraz dostawę jedzenia i artykułów spożywczych. Rowery elektryczne Bolt w Bydgoszczy zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. – Solidne hamulce bębnowe zamontowane na przednich i tylnich kołach pozwolą kontrolować prędkość. Odporne na przebicia opony pneumatyczne są bardziej trwałe i pozwolą zachować lepszą przyczepność podczas jazdy. Rowery elektryczne Bolt mogą osiągnąć prędkość do 20 km/h. Cena za minutę przejazdu wynosi 50 groszy – przekazuje Martyna Krukowska, rzecznik prasowy Bolt w Polsce.

Każdy rower elektryczny Bolt jest również wyposażony w ekran, na którym użytkownik może sprawdzać informacje o aktualnej prędkości, poziomie naładowania roweru, a także strefach prędkości. Pojazdy są również wyposażone w funkcję ładowania telefonu za pomocą bezprzewodowej ładowarki, umieszczonej na kierownicy. Ponadto, rowery elektryczne Bolt posiadają nadajnik GPS, dzięki któremu użytkownicy łatwo znajdą rower na ulicy.

Cieszymy się, że możemy uruchomić rowery elektryczne aż w trzech polskich miastach. W ten sposób zapewnimy ich mieszkańcom nową opcję poruszania się po mieście szybko, wygodnie i w sposób nieszkodliwy dla środowiska. To nasz kolejny krok w promowaniu rezygnacji z poruszania się prywatnymi samochodami na rzecz bezemisyjnych środków transportu, co przyczyni się także do poprawy jakości powietrza w miastach i zmniejszenia zatłoczenia na ulicach – mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.

Bolt dodaje, że wprowadzany przez niego model roweru elektrycznego ma długą żywotność wynoszącą nawet pięć lat. Jednoślady zostały wyprodukowane z aluminium nadającego się w stu procentach do ponownego przetworzenia. Bateria zamontowana w jednośladzie ma pozwolić przejechać bez ładowania nawet 90 km.

Rowery elektryczne Bolt w Bydgoszczy  – zasady korzystania

Rowery elektryczne Bolt w Bydgoszczy będą rozstawiane w tym samym obszarze, w którym obecnie można korzystać z hulajnóg. W związku z uruchomieniem usługi wynajmu rowerów elektrycznych bydgoscy drogowcy zwracają uwagę na zachowanie zarówno bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i pozostawiania rowerów. To efekt codziennych doświadczeń z hulajnogami, które regularnie zastawiają chodniki bądź zalegają na terenach zielonych.

ZDMiKP przypomina, że wypożyczone rowery elektryczne oraz hulajnogi należy pozostawić w bezpiecznym miejscu i w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami – czyli w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie jego braku – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu przestrzeni dla pieszych wynoszącej nie mniej niż 1,5 m.

Przypominamy, że służby mundurowe będą mogły podejmować interwencje w odniesieniu do nieprawidłowo zaparkowanych rowerów oraz będzie możliwość ich usuwania. Stawka za usunięcie hulajnogi/roweru została ustalona w wysokości 128 zł, a za przechowywanie roweru na parkingu strzeżonym, za każdą dobę – 24 zł – dodaje rzecznik Okoński.

Bydgoscy drogowcy przypominają, że mieszkańcy nadal mogą korzystać z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego (BRA). Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Więcej o zasadach funkcjonowania roweru miejskiego w Bydgoszczy przeczytasz TUTAJ.

Również Bolt przekazuje kilka porad, jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z roweru elektrycznego. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku ścieżek połączonych z chodnikiem to kierujący rowerem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Warunkowo rowerzyści mogą poruszać się chodnikami. Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), może on jechać po chodnikach lub drogach dla pieszych, ale jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność, jak również ustępować miejsca pieszym. Co więcej, rowerzysta musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości z jaką poruszają się piesi

Rower można parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a gdy takowego nie ma to ,,jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Jednak w sytuacji gdy najbliższy stojak rowerowy jest przepełniony, zachęcamy poszukać innego w okolicy – zaznacza operator.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

20km/h to ja jeździłem na świecy w czar dwóch kółek lata 1995/1996 rower 4 kołowy na stadionie Polonii Bydgoszcz.

Enkeli
Enkeli
2 lat temu

Boltowi to ja podziękuję jak mi policzyli 200zl kary za postawienie hulajnogi w „zakazanej strefie” gdzie po drugiej stronie stały ich hulajnogi. Zanim zdałem podróż nawet mapy mi nie odświeżyło;/ z Lime żadnego problemu nie ma.

gggg
gggg
2 lat temu

Tak eko jak nic, do tego kary umowne jak się gówno rozładuje i zostawisz bo co masz pchać do strefy ? Chore , lepiej autobus