Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Fordonie powstanie wyjątkowy, LEGENDARNY projekt! Sprawdź szczegóły

Dodano: 05.09.2022 | 17:11

Na zdjęciu: Projekt "Napoleon, czarownice i róża" ma na celu popularyzację historii Fordonu i lokalnej tożsamości, zwłaszcza wśród młodzieży.

Fot. Emilia Wesołowska

Fordon na co dzień wraz z XV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy realizuje wyjątkowy, wspólny projekt poświęcony fordońskim legendom! Dzięki niemu przybliżymy – zwłaszcza młodym mieszkańcom – niezwykłą historię dawnego miasta i jego okolic. Zadanie dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2022”.

Projekt „Napoleon, czarownice i róża” ma na celu popularyzację historii Fordonu i lokalnej tożsamości, zwłaszcza wśród młodzieży. Pomysłodawcami są osoby prowadzące fanpage Fordon na co dzień – budującego wirtualnie społeczność Fordonu i pozytywny wizerunek tej części miasta. Przyczynkiem do jego realizacji jest publikacja „Fordońskie legendy i przypowieści”, autorstwa Henryka Wilka – zmarłego w 2021 roku pedagoga i badacza historii Fordonu. W zbiorze znajdziemy szereg opowieści, związanych z początkami Wyszogrodu i Fordonu, jak i również jego dalszej historii. Legendy przekazują wiele historycznych faktów z dziejów Fordonu: charakteru dodają im tak lubiane przez wszystkich – a szczególnie młodych ludzi – elementy fantazji i tajemnicy.

Chcemy przedstawić w nowoczesny, przystępny sposób historię Fordonu. Zrealizujemy serię krótkich filmów, które zostaną opublikowane na profilach społecznościowych partnerów projektu: Fordon na co dzień, XV LO, Kino Jeremi czy Hangar Kultury – opowiada Błażej Bembnista, koordynator i pomysłodawca projektu.

Odtworzenia legend przed kamerą dokonają uczniowie fordońskiego XV Liceum Ogólnokształcącego z klas humanistyczno-teatralnych. W ramach prac odbędą się warsztaty z udziałem ekspertów, na których zostaną przygotowane scenariusze inscenizacji. Ważne będą nie tylko elementy historyczne zawarte w legendach, ale również współczesny kontekst miejsc, m.in. zmiany na Rynku w Starym Fordonie, obecne otoczenie Góry Szybowników czy Dębu Napoleona.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Tak ma wyglądać Centrum Kultury Fordon. Jak ratusz chce przekształcić dawną szkołę? [WIZUALIZACJE]


Dzięki naszym krótkim filmom każdy dowie się, dlaczego dąb na Tatrzańskim zwą Dębem Napoleona, skąd wywodzą się nazwy Mariampol czy Pałcz oraz pozna legendę uzasadniającą pochodzenie róży w herbie Fordonu. Uczniowie zyskają także bezcenne doświadczenie i poszerzenie umiejętności, nabywanych w toku nauczania na profilu humanistyczno-teatralnym, takich jak pisanie i adaptacja scenariusza czy realizacja materiałów wideo. By stworzyć niezwykły klimat odtwarzanej epoki, w nagraniach zostaną wykorzystane kostiumy czy rekwizyty.

Nagrania zostaną realizowane w dwóch wersjach: dłuższej na Facebooka i YouTube i krótszej na Tik Tok czy Instagram. Wszystko po to, by treści będące owocem współpracy trafiły do szerokiej grupy odbiorców; zwłaszcza tych najmłodszych. Naszym obowiązkiem jest przekazanie historii Fordonu kolejnym pokoleniom, by budować silną tożsamość tego wyjątkowego miejsca.

W realizacji projektu pomagają partnerzy – za realizację i montaż video odpowiada doświadczona ekipa z Fundacji SZTUKAteria, która ma na koncie stworzenie wielu wysokiej jakości treści wizualnych. Za oprawę graficzną odpowiada pochodząca z Fordonu Emilia Wesołowska: autorka projektu identyfikacji wizualnej dla Fordonu i logotypu Fordon na co dzień. Dokumentacją fotograficzną zajmie się inna fordonianka: Alicja Chrobak – absolwentka Zespołu Szkół Chemicznych, studentka Politechniki Bydgoskiej. Jej zdjęcia przedstawiające fordońskie wydarzenia i krajobrazy cieszą się sporą popularnością w mediach społecznościowych.

Efekty działań zaprezentowane zostaną w listopadzie. Będzie to jeden z elementów świętowania 10. urodzin Fordon na co dzień i 35 lat funkcjonowania szkoły – będącej obecnie XV LO, ale też od kilku lat ponownie SP 44 – ale też 50. rocznicy przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy czy 40 lat od zasiedlenia pierwszych bloków w Nowym Fordonie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Konkurs nr 480. Jak powstała kosmiczna wizja budowy Nowego Fordonu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments