Jak dziś wygląda klub Savoy? Zobacz nagranie z wnętrza słynnej bydgoskiej kamienicy [WIDEO]
Dodano: 17.09.2022 | 16:27Na zdjęciu: Tak dziś wygląda miejsce wielu imprez.
Fot. screen z video
Kamienica przy Jagiellońskiej 2, w której mieścił się kultowy klub Savoy, to jeden z najbardziej charakterystycznych bydgoskich budynków. Od niedawna ma ona nowego właściciela – Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu, lecz pomieszczenia wciąż czekają na zagospodarowanie. Młodzi poszukiwacze przygód postanowili je zwiedzić i nagrać film z urbexu po dawnym klubie i jego pozostałych lokalach.
Kamienica przy skrzyżowaniu Jagiellońskiej, Focha i Gdańskiej ma bogatą historię. Powstała ona w 1912 roku, zastępując wcześniej istniejący tam dwupiętrowy budynek mieszkalny. Narożnikowy, sześciokondygnacyjny obiekt powstał według projektu architekta Heinricha Grossa z Berlina – realizację poprzedził konkurs, w którym przedstawiono wiele propozycji zagospodarowania tego atrakcyjnego miejsca. – Inwestorem był bogaty fabrykant mebli i kolekcjoner Otto Pfefferkorn – jego fabrykę po II wojnie światowej przekształcono w Bydgoskie Fabryki Mebli – pisze Anna Perlik-Piątkowska w albumie „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia”.
W budynku, znajdującym się wówczas naprzeciwko Teatru Miejskiego, mieściły się komfortowe mieszkania wyposażone w centralne ogrzewanie. Przed 1918 rokiem w parterze mieściła się restauracja Palast z własną salą bilardową, a w okresie dwudziestolecia międzywojennego – Księgarnia Bydgoska należąca do Narcyza Gieryna. Budynek swój ostateczny kształt uzyskał w latach 1922-1923, a w 1940 roku powstały arkady, zaprojektowane przez Jana Kossowskiego na żądanie władz hitlerowskich.
Po drugiej wojnie światowej kamienica Jagiellońska 2 była znana przede wszystkim z bycia siedzibą kultowego klubu Savoy. Przyciągał on charakterystycznym neonami: z nazwą klubu, napisami „Dansing” i „Bar” oraz obrazującym filiżankę kawy. Savoy przetrwał zmiany ustrojowe i był miejscem imprez dla kolejnych pokoleń bydgoszczan – aż do 2017 roku. Jak wówczas informowaliśmy, upadek klubu był spowodowany wysokim zadłużeniem wynajmowanego obiektu.
Jak dziś wygląda Savoy? Zobacz nagranie!
Zanim przejdziemy do obecnych losów budynku Savoya, warto zobaczyć udostępnione wczoraj nagranie z urbexu (z ang. urban exploration – formy aktywności polegającej na eksploracji zazwyczaj niewidocznych lub niedostępnych budowli i elementów infrastruktury miejskiej) po kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej. Użytkownik Do Minoo wraz ze swoimi znajomymi ma już na koncie wiele wypraw po opuszczonych budynkach w Bydgoszczy (na liście są m.in. dawny Foton, zabudowania pod FOD czy liczne obiekty na terenie dawnego Zachemu) i innych rejonach Polski. – W dzisiejszym filmie zwiedzimy sobie miejsce, w którym odbyły się miliony niezapomnianych imprez. Chyba nie ma osoby w Bydgoszczy, która nie słyszała o klubie Savoy – podkreśla autor filmu.
Na nagraniu możemy zobaczyć eksplorację nie tylko pomieszczeń dawnego Savoya (w których pozostały jeszcze ślady po funkcjonowaniu klubu), ale też pomieszczeń mieszkalnych w charakterystycznej kamienicy czy widoków na serce Bydgoszczy – ulicę Focha, Operę Nova, kościół Klarysek czy podwórka pomiędzy Jagiellońską a Starym Portem. Autorzy nagrania znaleźli w budynku nie tylko logotypy „Savoy”, ale również… trumnę.
Kamienica, w której mieścił się Savoy, ma nowego właściciela
Wróćmy do aktualnej sytuacji związanej z budynkiem Jagiellońska 2. Od kilku lat zabytkowy gmach w samym centrum Bydgoszczy był wystawiany przez miasto albo na sprzedaż, albo w celu wydzierżawienia. Przez długi czas nie udało się jednak znaleźć nowego właściciela. Sytuacja zmieniła się pod koniec 2021 roku znalazł się jednak chętny na jego nabycie – Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu, która ma swoją siedzibę w sąsiedniej kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 4. Chęć nabycia budynku po Savoyu motywowała poszerzeniem bazy dydaktycznej.
Jak informowaliśmy 1 lipca, Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu przejęła od miasta kamienicę przy ulicy Jagiellońskiej 2, w której przez kilkadziesiąt lat funkcjonował kultowy klub Savoy. Łączna cena operacji to ponad 11 milionów złotych – kwota ta została jednak rozłożona na dziesięć rat. Nabywca wpłacił już część z nich: na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie on kosztowną operację przebudowy pomieszczeń na cele dydaktyczne. Warto dodać, że po pojawieniu się informacji o nowym właścicielu bydgoszczanie natychmiast zaapelowali o to, aby WSNoZ zachowała napis „Savoy”, znajdujący się na kamienicy od strony placu Teatralnego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kamienica Savoya już w rękach nowego właściciela. Miasto otrzymało część zapłaty
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024