Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trzy oferty na czwarty krąg Opery Nova. Dwie mieszczą się w budżecie

Dodano: 20.09.2022 | 12:25

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać rozbudowana Opera Nova.

Fot. WAPA Pracownia Architektury

Trzy firmy stanęły do przetargu na budowę czwartego kręgu Opery Nova. Mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym, dwie oferty mieszczą się w zakładanym budżecie.

Zapowiadana od kilku lat rozbudowa Opery Nova ma niebawem dojść do skutku. W ogłoszonym w czerwcu przetargu wystartowały trzy firmy – w poniedziałek, 19 września poznaliśmy ich propozycje cenowe. Najtańszy okazał się Budimex (oferta opiewa na 116 milionów złotych brutto), nieco więcej, bo na 122 miliony prace wyceniło konsorcjum spółek bydgoskiego Alstalu. Najdroższą propozycję przedstawiło konsorcjum Erbudu i Ebud-Przemysłówki (158 milionów).

Istotny jest jednak fakt, że propozycje Budimexu i Alstalu mieszczą się w budżecie, zaplanowanym na realizację IV kręgu. Wynosi on 125 milionów złotych brutto (101 milionów netto). Przypomnijmy, że inwestycja jest współfinansowana przez miasto Bydgoszcz i  urząd marszałkowski. Partnerzy zobowiązali się do pokrycia po połowie kosztów prac.

Zadanie zostało podzielone na dwie, niezależne części. Pierwszy etap projektu dotyczy budowy IV kręgu, który funkcjonalnie, użytkowo i technologicznie ma być połączony z główną częścią budynku. Drugim etapem jest utworzenie podziemnego dwupoziomowego garażu z miejskim placem w jego górnej części. Po wyborze wykonawcy prace budowlane zajmą około 2,5 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Drogi na terenie dawnego Zachemu mają zostać przebudowane. Ratusz chce otrzymać od rządu 150 milionów złotych

IV krąg Opery Nova ma mieć powierzchnię 5730 mkw. i pomieści między innymi salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni i sceny na 485 osób, przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku głównego Opery, przestrzeń wystawienniczą, salę kinową na 205 osób oraz powierzchnie o funkcji gastronomicznej i technicznej. Garaż będzie dostępny dla budynku głównego, dla IV kręgu, a także będzie mógł działać niezależnie. Zapewni 228 miejsc postojowych dla pojazdów. Wjazd będzie znajdował się od ulicy Karmelickiej.

Opera Nova jest jednym z symboli Bydgoszczy. Jej budowę rozpoczęto w 1973 roku, a zakończono w 2006. Pierwotne trzy kręgi zastały zaprojektowane przez dr, inż. arch. Andrzeja Prusiewicza i prof. dr. arch. Józefa Chmiela. Znajdują się w nich sala kameralna na 189 miejsc, wykorzystywana także jako sala kinowa przy projekcjach na dużym ekranie; duża sala o doskonałej akustyce, z amfiteatralną widownią na 803 miejsca, hol główny i przestronne foyer, na których często goszczą ekspozycje malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne; biura dyrekcji i administracji; sale prób zespołów artystycznych; garderoby i Centrum Kongresowe do obsługi sympozjów i konferencji.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Axe
Axe
1 rok temu

Prądu nie będzie, Mzk ledwo zipie, trasy będą cięte ale 60 milionów n 4 krążek dla garstki melomanów bedzie

Paweł
Paweł
1 rok temu

W końcu zacznie się budowa tak długo wyczekiwanego przez mieszkańców Bydgoszczy 4 kręgu

Brett
Brett
1 rok temu

Duża powierzchnia sali z widownią jest bezcenna dla miasta i to nie tylko z uwagi na istnienie ludzi kulturalnych. Każda sala daje możliwości organizowania sympozjów, konferencji i festiwali, występów większych grup artystów, a te imprezy żywią miasto, bo wykorzystywane są restauracje, hotele, sklepy i wydawane są pieniądze w mieście. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to już chyba nic mądrego nie zrozumie.