Budżet gminy Białe Błota na 2023 rok przyjęty. Nie obyło się bez emocji
Dodano: 16.01.2023 | 21:21Na zdjęciu: Wojt Dariusz Fundator nie mógł być zadowolony z końcowego kształtu uchwały budżetowej.
Fot. Szymon Fiałkowski
Radni gminy Białe Błota podjęli uchwałę o przyjęciu budżetu na 2023 rok. Sesja dotycząca tych ustaleń rozpoczęła się 27 grudnia, a następnie została wznowiona po przewie 10 stycznia. Uchwała została przyjęta, ale nie w takim kształcie jak planował wójt.
Dochody w budżecie gminy mają wynieść ogółem 167 mln 307 tys. złotych, natomiast prognozowane wydatki zostały obliczone na sumę 201 mln 207 tys. złotych. Oznacza to, że deficyt budżetowy wyniesie 34 mln. Ma on zostać pokryty z niewykorzystanych środków znajdujących się na rachunku bankowym gminnego budżetu.
Urząd gminy podkreśla, że część z inwestycji ma zostać zrealizowana przy pomocy wsparcia w postaci dofinansowania z funduszy zewnętrznych. Natomiast z tytułu realizowanych zadań majątkowych gmina Białe Błota zamierza wydać ponad 60 mln złotych, co stanowi ok. 30% prognozowanych wydatków.
W trakcie obrad zdecydowano o rezygnacji z części planowanych zadań. Wnioskiem radnego Piotra Mądrzyńskiego wykreślono przygotowanie projektu i budowy ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem, która miała powstać przy ulicy Gęsiej na odcinku Ciele-Kruszyn Krajeński, stanowiącym fragment drogi powiatowej. Radny stwierdził, że nie jest to inwestycja, którą powinna być obarczona gmina, co spotkało się ze sprzeciwem wójta. Według Dariusza Fundatora każda inicjatywa, która podnosi bezpieczeństwo jest istotna i kluczowa. Wniosek Piotra Mądrzyńskiego przeszedł liczbą 8 głosów za.
Z budżetu wypadła również budowa ulicy Kolibra w Murowańcu. Natomiast w Kruszynie Krajeńskim zrezygnowano z uzbrojenia terenu pod działalność gospodarczą, a ponadto radni nie zgodzili się na budowę świetlicy wiejskiej. Swojego rozczarowania nie kryła sołtys Anetta Steltmann. Rezygnacja z tej inwestycji była wnioskiem radnego Łukasz Wyszomirskiego. Pani Sołtys zarzuciła radnemu, że dla niego to tylko wykreślenie pozycji z dokumentu, a dla niej i dla mieszkańców to 4 lata ciężkiej, zmarnowanej pracy i koszty, które mogły być przeniesione na coś innego.
Ponadto radni nie zgodzili się na dofinansowanie dwóch dodatkowych etatów dla funkcjonariuszy policji, którzy w myśl przygotowanej umowy z Komendą Miejską mieli zadbać o utrzymanie porządku na terenie gminy, wykonując zadania przypisane straży miejskiej i gminnej. Etaty przez pierwsze 5 lat miały być finansowane przez gminę, a po tym czasie ich utrzymanie przejęłaby Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy.
W ramach wprowadzonych poprawek wykreślona została w całości modernizacja i rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Białych Błotach. Rozczarowany takim obrotem sprawy był wójt, według którego inwestycja miała zapewnić gminie dodatkowe dochody, dzięki odpowiedniej rejestracji odpadów typu plastik, papier, szkło i metal w ramach systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.
Zniknęło również zadanie „Projekt i budowa oświetlenia dróg na terenie Gminy Białe Błota – etap III”. Obcięto też planowane wydatki na utrzymanie środków kultury, świetlic i klubów na terenie gminy. Nie zostanie wybudowany ciąg komunikacyjny przy stawie i cmentarzu w Białych Błotach. Oprócz tego nie będzie finansowania dla prac budowlanych związanych z nową siedzibą Urzędu Gminy Białe Błota. Zabezpieczone środki pokryją jedynie koszty wykonania projektu.
Wójt Dariusz Fundator na swoim profilu na Facebooku z rozczarowaniem przekazał mieszkańcom gminy, że z budżetu wypadła również kwestia budowy obiektów służących działalności Centrum Obsługi Edukacji i Sportu – są to budynki socjalno-warsztatowe. W założeniu budynki należące do COEiS, w których urzęduje również Ochotnicza Straż Pożarna w Białych Błotach, miały zostać przekazane w całości dla strażaków ochotników. Dzięki temu pojawiłoby się również miejsce do stacjonowania wozu ratowniczo-gaśniczego, który gmina zamierza nabyć w najbliższym czasie.
Na wiadomość ze smutkiem zareagowała OSP w Białych Błotach. Strażacy wyrazili swoje obawy, że w tej sytuacji, gdy otrzymają nowy wóz, ten dotychczasowy, będzie musiał zająć miejsca parkingowe przy szkole podstawowej. Zagwarantowali jednak, że nadal będą próbować zapewniać swoim druhom godne warunki socjalne, a swoim najmłodszym podopiecznym miejsce do nauki i angażowania się w swoje pasje.
W zamian w budżecie pojawiły się środki m.in. na budowę ulic Borówkowej i Czereśniowej w Łochowie, Myśliwskiej w Cielu i Łąkowej w Łochowicach
– Wykreślone zostały kluczowe zadania dla gminy – podsumował wójt Dariusz Fundator. Radny Łukasz Wyszomirski podczas sesji podsumował za to wypowiedzi Dariusza Fundatora słowami, że „pan wójt kontynuuje swoją politykę rozwadniania tematu i przekazywania informacji w taki sposób, żeby wszyscy byli zadowoleni, ale żeby nikt nic nie widział”.
Część z wniesionych poprawek do budżetu oznacza konieczność zmian nie tylko w tegorocznym budżecie, ale także w zapisach Wieloletniej Prognozy Finansowej, skąd usunięte zostaną wykreślone w całości zadania inwestycyjne gminy.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024