Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyremontowali Górę św. Jana Nepomucena w Koronowie. Teraz odbywają się tutaj uroczystości

Dodano: 15.05.2023 | 08:14

Na zdjęciu: W tym roku uroczystości odbędą się 21 maja

Fot. archiwum IN

Góra św. Jana Nepomucena mieści się w urokliwym zakątku parku Grabina w Koronowie. Wielokrotnie miejsce to było niszczone m.in. podczas działań wojennych. Jakiś czas temu dzięki pasjonatom i darczyńcom udało się przeprowadzić remont. Teraz odbywają się tutaj uroczystości.

Góra św. Jana Nepomucena znajduje się tuż przy schodach prowadzących z Koronowa do Starego Dworu. Zlokalizowana jest na trasie ścieżki dydaktycznej Cysterski Gaj. Jak podaje Grzegorz Myk w 75 numerze Tematów Koronowskich z 2010 roku, nazwa wzgórza pojawia się w XIX wieku, ale zapewne używana była już wcześniej. – W 1745 roku była w Koronowie kolumna św. Jana Nepomucena, pewnie zwieńczona figurą – pisze Grzegorz Myk. – Nie wiadomo dokładnie, gdzie stała, ale zapewne na tym wzgórzu, stąd nazwa. Wystawiona zapewne niewiele wcześniej za pieniądze parafialne. Tego typu przedstawienie św. Jana Nepomucena było bardzo popularne zwłaszcza w XVII – XVIII wieku, wszak patron ten miał chronić od powodzi. Zapewne nie inaczej było i w przypadku Koronowa, licznie doświadczonego niegdyś przez powodzie. Taka katastrofalna powódź nawiedziła Koronowo m.in. w roku 1888 niszcząc lub uszkadzając szereg budynków położonych nad Brdą i wpadającymi do niej potokami m.in. murowany młyn zlokalizowany nad strugą płynącą ze Starego Dworu, po którym pozostałości możemy oglądać do dzisiaj – dodaje.

Figurę zniszczyli Niemcy, a później Polacy

Oprócz tego Grzegorz Myk zaznacza, że literatura przedmiotu i archiwalia traktują Górę Św. Jana  jako grodzisko późnego średniowiecza. W wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych w 1995 roku nie znaleziono jednak podstaw do potwierdzenia istnienia tutaj grodziska. Sama figura św. Jana wykonana była z brązu. Prawdopodobnie hitlerowcy w czasie II wojny światowej przetopili figurę na uzbrojenie i amunicję. Po wojnie zbudowano nowy postument i figurkę. Tym razem zniszczyli ją Polacy. Była nawet chroniąca szklana gablota, ale i ta nie przetrwała. Później góra coraz bardziej niszczała.

Góra odzyskała swój dawny blask

Na szczęście znaleźli się pasjonaci, którzy postanowili przywrócić blask temu miejscu. Zaczęli od usunięcia krzaków, suchych drzew, konarów. Później przystąpiono do odbudowy postumentu. Od strony miasta pojawiły się schody. Wykonano także i zamontowano nową figurę św. Jana Nepomucena. Wokół figury wykonano ogrodzenie. Projekt uzgodniony został z konserwatorem zabytków.

Będą kolejne uroczystości

W ubiegłym roku na górze odbył się Dzień św. Jana Nepomucena. Była msza święta, występ orkiestry dętej działającej przy MGOK w Koronowie, wystąpienia i wspomnienia gości, a także przedstawienie planów związanych z Grabiną. W tym roku też zostaną przeprowadzone uroczystości. Odbędą się one 21 maja (niedziela). O godz. 15 rozpocznie się msza święta. Po mszy przewidziano koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej MGOK, wysępienia okolicznościowe i poczęstunek. Na wydarzenie zapraszają Gmina Koronowo, Parafia WNMP w Koronowie, MGOK w Koronowie, Hufiec ZHP Koronowo oraz Sołectwo Stary Dwór. Wydarzenie wpisuje się w obchody 655 rocznicy nadania praw miejskich dla Koronowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Niemiec z Niemiec
Niemiec z Niemiec
1 rok temu

Johannes Nepomuk albo Johannes von Pomuk . Ta postać nie pochodzi z Polski . Jego figurę można najczęściej spotkać na Bawarii w Deutschland , Asyrii lub na Węgrzech . Występuje również na Bramie Brandenburskiej jako płaskorzeźba . W dzisiejszym Koronowie od niedawna ponownie można faktycznie zobaczyć tą figurkę , jednak nieprawdą jest że powstała na terenach polskich ponieważ tereny Koronowa były pod zaborami a Polski oficjalnie nie było na mapach świata . Zachodzi pytanie który rząd zgodziłby się na stawianie pomników lub figur nie związanych z ich kulturą . Gdzie walczono aby Polska nigdy nie wrzuciła ?. W pełni się… Czytaj więcej »

Do Grzesia :)
Do Grzesia :)
1 rok temu

Panie Myk znawco historii Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun urodzony 23 marca 1912 roku w Wirsitz (Wyrzysk). To niedaleko Koronowa ?, to ten człowiek zbudował V1, V2, i to dzięki jemu latamy w Kosmos . Proszę jego rodzinie lub prezydentowi USA powiedzieć że miejscowość ( Wirsitz ) dzisiejszy Wyrzysk to nie były Niemcy ! I że ten Pan to Polak w Polsce urodzony tak jak Nepomuk ;).

Jeszcze jedno
Jeszcze jedno
1 rok temu

Panie Grzesiu jeżeli odważy się pan i potwierdzi że największy konstruktor W. Braun w historii świata to Polak urodzony na Polskiej ziemi to muszę pana zmartwić bo to były SS oficer a jego wynalazki doprowadziły do śmierci miliony osób . Ta figurka w Koronowie to dzieło wyznawców katolików i ich wiary .

Panie Histe……
Panie Histe……
1 rok temu

Widziałem szczególnie przykuwa uwagę to ogrodzenie dzieło mistrza kowala i tak się zastanawiam bo byłem ostatnio w Malborku czy te kute elementy w tym Polski Zamku na terenie RP to jego dzieło?.

Szanowni Państwo
Szanowni Państwo
1 rok temu

Panie redaktorze pan Myk dużo mówi a jeszcze więcej pisze . Figurka św. Nepomuka to nic więcej jak symbol, że w tym miejscu byli katolicy , pytanie jakiej narodowości a to już same daty wskazują . Największa figura znajduje się w Wrocławiu odpowiedz jest prosta Wrocław czy wcześniej Breslau który Polska po drugiej wojnie przejęła od Niemiec nie był wybudowany przez Niemców tylko należał kiedyś do Czech stąd ta Postać w kulturze Czech i Niemiec , Asyrii i Węgier . Przeniesiona podczas rozbioru Państwa Polskiego . Największym symbolem wiary katolickiej jest znak ryby . Ludzie błędnie przepisują niektóre oczywiste fakty… Czytaj więcej »

Lista pierwszych radnych
Lista pierwszych radnych
1 rok temu

I kiedy te ziemie stały się Polskie to i tak nie wszyscy radni przyjęli obywatelstwo Polskie dla ciekawości Skład pierwszej Rady Miejskiej ustanowionej przez władze polskie był następujący:
Franciszek Borzych – rolnik– przewodniczący,
członkowie Rady:
Andrzej Robakowski – kierownik tartaków,
dr Józef Szews – lekarz,
Bernard Kaczorek – fryzjer,
Julian Staszewski – robotnik,
Ignacy Walter – robotnik,
Franciszek Szczech – robotnik,
Piotr Karowski – cieśla,
Szczepan Gordon – cieśla,
Aleksander Heise – bednarz,
Szczepan Mroziński – malarz,
Jan Rux – kupiec,
Adolf Osiński – kupiec,
Maksymilian Górzyński – urzędnik bankowy,
Maksymilian Wojciechowski – inspektor szkolny,
Otto Jorzik – kupiec,
Henryk Messer – właściciel tartaków,
Herman Ziebell – robotnik. Trzej ostatni to Niemcy. Choć nazwisk niemieckich jest więcej ale każdemu… Czytaj więcej »