Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jaka kosiarka do małego ogrodu? Akumulatorowa, elektryczna czy spalinowa?

Dodano: 25.05.2023 | 13:49

Na zdjęciu: Napędzane akumulatorowo kosiarki do trawy świetnie sprawdzą się do pielęgnacji małych i średnich ogrodów.

Fot. nadesłane

Kosiarka do trawy to urządzenie, przy pomocy którego będzie można niezwykle szybko skrócić źdźbła trawy na pożądaną wysokość. Pozwoli to nadać całemu ogrodowi estetycznego wyglądu, gwarantując tym samym jego odpowiednią kondycję. Jednak wbrew pozorom wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie trudną do rozstrzygnięcia decyzją będzie rodzaj napędu zastosowany w kosiarce do trawy – spalinowy, elektryczny, a może akumulatorowy? Który z nich lepiej sprawdzi się do pielęgnacji małego ogrodu?

Rodzaje silników stosowanych w kosiarkach do trawy

Ogromny postęp technologiczny poczyniony w ostatnich czasach zaowocował aż trzema rodzajami silników. Dzięki temu kupując nowe urządzenie, będziesz mieć do wyboru kosiarki akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Każdy wariant ma swoje mocne i słabe strony, dlatego też warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z ich możliwościami.

Pamiętaj też, że najlepsze kosiarki do trawy od marki Makita znajdziesz w sklepie Domitech.pl.

Kosiarka elektryczna

Kosiarki elektryczne są zasilane przy pomocy kilkumetrowego przewodu zasilającego. Może być on podłączany bezpośrednio do gniazdka elektrycznego lub do przedłużacza. Sprzęty te, w zależności od klasy urządzenia, wyposażone są zazwyczaj w silniki o mocy od 1200 do 2000 watów, pozwalając wydajnie przycinać źdźbła trawy.

Elektryczne kosiarki do trawy są ciche, łatwe w obsłudze i nie emitują żadnych spalin. Wystarczy tylko podłączyć je do prądu i zacząć kosić. Ich wadą jest jednak konieczność holowania za sobą długiego, plączącego się pod nogami przewodu, który można przez przypadek niechcący uszkodzić.

Do małego ogrodu warto wybrać elektryczną kosiarkę do trawy Makita ELM4120. Sprzęt ten wyposażony jest w silnik o mocy 1600 watów, a także ostrze tnące o szerokości 41 cm. Wysokość koszenia może być regulowana w 7-stopniowym zakresie, pozwalając szybko pielęgnować sporej wielkości przestrzenie zielone.

Jaka kosiarka do małego ogrodu? Akumulatorowa, elektryczna czy spalinowa?

Kosiarka akumulatorowa

Kosiarki akumulatorowe zyskują coraz większą popularność. Trend ten jest szczególnie widoczny wśród właścicieli małych ogrodów oraz działek rekreacyjnych. Są one ciche, niezwykle łatwe w obsłudze i zaskakująco wydajne.

Ich największą zaletą jest jednak to, że nie wymagają przygotowywania specjalnej mieszanki paliwa ani podłączania do źródła zasilania. Wystarczy tylko zamocować w nich jeden lub dwa akumulatory i uruchomić ich ostrze tnące. Czynni to z nich iście bezprzewodowe sprzęty o wysokiej ergonomii pracy.

Napędzane akumulatorowo kosiarki do trawy świetnie sprawdzą się do pielęgnacji małych i średnich ogrodów. W szczególności można tutaj polecić Makitę DLM432PT2, która na jednym naładowaniu baterii jest w stanie skosić powierzchnię dochodzącą do 575 m2. Szerokość koszenia wynosi 43 cm, a wysokość cięcia może być regulowana przy pomocy 13-stopniowej przekładni.

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe to sprzęty dedykowane przede wszystkim do pielęgnacji ogrodów o dużej powierzchni. Jednak ze względu na ich wszechstronność mogą być także z powodzeniem stosowane na nieco mniejszych działkach i terenach rekreacyjnych. Ich sercem jest wydajny silnik zasilany mieszanką oleju i benzyny lub samej benzyny, zapewniając im wysoką moc oraz umożliwiając pracę w każdych warunkach.

Niestety wraz z dużą wydajnością w parze idzie także wysoka masa oraz duże gabaryty. Utrudnia to manewrowanie kosiarką spalinową w ciasnych przestrzeniach oraz wymaga większej ilości wolnego miejsca do przechowywania jej po zakończeniu pracy.

Do zastosowań domowych warto w szczególności polecić kosiarkę Makita PLM4627N. Wyposażona jest w 4-suwowy silnik napędzający ostrze tnące o szerokości roboczej 46 cm. Wysokość cięcia może być regulowana w 7-stopniowym zakresie, pozwalając dostosować wysokość źdźbeł do indywidualnych preferencji.