Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Program „Ciepłe mieszkanie” w Bydgoszczy. Ratusz organizuje spotkania dla mieszkańców

Dodano: 19.06.2023 | 11:37

Na zdjęciu: Spotkanie odbyło się w Młynach Rothera.

Fot. UMB

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”, który umożliwia pozyskanie dofinansowania na m.in. wymianę źródła ciepła w domach wielorodzinnych. We wtorek, 13 czerwca w Młynach Rothera odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców Śródmieścia. W najbliższy wtorek podobne spotkanie odbędzie się w Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Program „Ciepłe Mieszkanie” jest uzupełnieniem programu „Czyste Powietrze” i umożliwia skorzystanie ze wsparcie dla osób mieszkających w domach wielorodzinnych. Miasto Bydgoszcz przyznaje dofinansowania w ramach programu na mocy umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Jak tłumaczono podczas niedwanego spotkania z mieszkańcami, celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Jest to możliwe dzięki wymianie źródeł ciepła i poprawie efektywności energetycznej w mieszkaniach stanowiących własność osób fizycznych.

Na co pozyskać dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie?

Dzięki wsparciu z programu „Ciepłe Mieszkanie” można zdemontować stary piec na paliwo stały i zastąpić go kotłem gazowym, kotłem na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewaniem elektrycznym lub pompą ciepła. Możliwe jest także podłączenie lokalu do efektywnego źródła ciepła w budynku wielorodzinnym.

Do dofinansowania można zgłosić także demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji co lub instalacji cwu, zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi, zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz dokumentację projektową.

W zależności od poziomu dochodów można pozyskać następujące wsparcie do nawet 90% wydatków (do 37,5 tys. zł). Na jeden lokal mieszkalny może być udzielone jedno dofinansowanie.

Wnioski można składać w sekretariacie Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy bądź pocztą na adres Wydziału (ul. Grudziądzka 9-15). Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia. Refundacja dokonywana jest po zrealizowaniu inwestycji. Nabór wniosków potrwa do 31 grudnia lub do wyczerpania środków.

Kolejne spotkanie jeszcze w czerwcu

W czasie spotkania pracownicy Urzędu Miasta Bydgoszczy omówili także zapisy uchwały antysmogowej oraz przedstawili możliwości pozyskania dotacji miejskiej do wymiany źródeł ogrzewania węglowego na niskoemisyjne urządzenia grzewcze. Alina Rybka z Bydgoskiego Alarmu Smogowego zaprezentowała założenia programów „Mój prąd” i „Ekoklimat” oraz ulgi termomodernizacyjnej.

Do 31 grudnia 2023 roku należy zlikwidować ogrzewacze pomieszczeń niespełniające wymagań, natomiast w kolejnych latach będą musiały zostać usunięte urządzenia klas 3, 4 oraz 5.

Kolejne spotkanie odbędzie się we wtorek, 20 czerwca o godz. 17:00 w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10.

Sebastian Torzewski