Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Społeczny spacer po Górkach Fordońskich. Klarują się wnioski do planów miejscowych

Dodano: 17.07.2023 | 10:15

Na zdjęciu: Spacer badawczy po Górkach Fordońskich przyniósł wiele wniosków do powstających trzech planów miejscowych.

Fot. BB

W sobotę, 15 lipca odbył się piąty z kolei Społeczny Spacer Badawczy, organizowany przez Bydgoski Ruch Miejski. Tym razem objął on teren Górek Fordońskich, bowiem MPU przystąpiła do sporządzenia trzech planów miejscowych obejmujących Górny Taras Fordonu. Wraz z BRM, w prowadzenie spaceru włączyła się Rada Osiedla Nowy Fordon i Fordon na co dzień. Spacer oraz debata po nim przyniosły wiele wniosków.

Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpiła do sporządzenia trzech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: „Fordon: Pod Skarpą – Grussa”, „Fordon: Górny Taras – Bieszczadzka” oraz „Fordon: Górny Taras – część centralna” w Bydgoszczy. Obejmują one obszar obejmujący m.in. Mariampol Górny czy zabudowania przy ulicy Grussa.

 

To już tradycja, że na tym etapie tworzenia ważnego dokumentu planistycznego stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski organizuje Społeczny Spacer Badawczy. Nie inaczej było w przypadku Fordonu, gdzie temat zagospodarowania Górnego Tarasu budzi spore emocje. Uchwalone w grudniu 2022 roku studium nawiązuje bowiem do pomysłów przedstawianych przez projektantów Nowego Fordonu w latach 70. i dopuszcza zabudowę wielorodzinną terenów w centralnej części „Górek”, będących obecnie własnością miasta.

W sobotnie, upalne przedpołudnie około 40 mieszkańców zebrało się przed siedzibą współorganizującej spacer Rady Osiedla Nowy Fordon i ruszyło na Górki. Spacer prowadziła ekspertka od spraw zagospodarowania przestrzennego (absolwentka gospodarki przestrzennej), która wraz z przedstawicielami RO czy BRM tłumaczyła zagadnienia związane z planami miejscowymi. O swoich pomysłach na nowe plany miejscowe mówili przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Górek Fordońskich, którzy o dłuższego czasu walczą o zachowanie jak największej ilości terenów zielonych.

Jakie są najważniejsze wnioski? Podczas debaty po spacerze ustalono, że mieszkańcy będą proponować przede wszystkim:

  • wniosek o punktową zmianę studium dla obszaru Górek, by ten dokument był zgodny z oczekiwaniami mieszkańców i umożliwił uchwalenie planów miejscowych w zgodzie ze studium
  • odstąpienia od planów zabudowy centralnej, miejskiej części Górnego Tarasu (obszar planu „Fordon – Górny Taras”) lub ewentualną zabudowę jedynie domami jednorodzinnymi
  • odstąpienie od realizacji drogi głównej przebiegającej od alei Barciszewskiego przez Górki do ulicy Grussa; ewentualne wyznaczenie drogi lokalnej nieingerującej inwazyjnie w zbocze
  • mieszkańcy zgadzają się natomiast – zgodnie ze studium – na dopuszczenie zabudowy jednorodzinnej na terenach obejmujących plan „Fordon: Pod Skarpą – Grussa” czy „Fordon: Górny Taras – Bieszczadzka”. Na tym obszarze działki są przede wszystkim w rękach prywatnych: budynki jednorodzinne znajdują się tam od lat, a w dodatku powstają kolejne.

Jak podkreślali przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Górek Fordońskich zabudowa wielorodzinna, która powstałaby na Górkach zniwelowałaby efekt, który jest niezwykle ważny w ocieplającym się wciąż klimacie – chłodne powietrze na zielonych terenach na Górnym Tarasie dzięki korytarzom napowietrzającym spływa na pozostałe osiedla Fordonu. Należy jednak dodać, że żadna zabudowa nie powstanie na samym zboczu – są to tereny zieleni krajobrazowej.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Politechnika robi „milowy krok” do otwarcia kierunku lekarskiego. Uczelnia podsumowuje 140 dni prac


W spacerze nie wziął udziału żaden radny bądź radna miasta z Fordonu. Przybył natomiast radny Robert Langowski związany z Miedzyniem i Prądami, który jest członkiem komisji gospodarki przestrzennej.

Wnioski do planów można składać do 28 lipca w następujący sposób:
– na piśmie na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz
– za pomocą poczty elektronicznej na adres sekretariat@mpu.bydgoszcz.pl
– za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej
– za pomocą formularza zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie mpubydgoszcz.rbip.mojregion.info
– poprzez portal konsultacji przestrzennych pod adresem voxly.pl/bydgoszcz

Wydarzenie finansowane jest w ramach projektu Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych „Od zespołowej aktywności do zintegrowanej reprezentacji” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments