Wniosek złożony. Politechnika czeka na zgodę, by uruchomić kształcenie medyków
Dodano: 17.08.2023 | 13:09Na zdjęciu: Dr Szymon Różański, prorektor PBŚ i prof. Marek Adamski, rektor uczelni nie ukrywają zadowolenia ze złożenia liczącego 2,5 tysiąca stron wniosku o uruchomienie kierunku lekarskiego.
Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ
Zgodnie z lipcowymi zapowiedziami, Politechnika Bydgoska złożyła wniosek o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Dziś (17 sierpnia) dokumentacja została przekazana do Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Politechnika Bydgoska zapowiedziała utworzenie kierunków medycznych pod koniec lutego, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Poparcia dla inicjatywy udzielili także były już minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. W międzyczasie uczelnia zaczęła formalne przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego.
W lipcu władze uczelni poinformowały, że mają już praktycznie gotowy wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego. Ten został złożony dziś (17 sierpnia). To potężny dokument, liczący aż 2696 stron. – Zawiera m.in. program i harmonogram studiów, opis sposobu organizacji procesu kształcenia, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym oraz opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia na kierunku lekarskim – wyjaśnia dr Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju PBŚ i rzecznik prasowy uczelni.
Zobacz również:
Szczegóły utworzenia Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej
Przyszli lekarze będą kształcili się m.in. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim, który miasto Bydgoszcz przekaże uczelni po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i uruchomieniu Wydziału Medycznego PBŚ. Politechnika zawarła także umowy o współpracy z kilkunastoma szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i praktykować m.in. w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu oraz Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.
– Chęć współpracy na Wydziale Medycznym zadeklarowało ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. Wśród nich jest ośmiu profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów – przypomina Różański. Wspomniany już wydział medyczny ma rozpocząć swoją działalność w grudniu 2023 roku. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć w październiku 2024 roku grupa 60 studentów.
– Spotykam się czasami z opinią, że inżynierowie będą kształcić lekarzy. Tymczasem złożony wniosek udowadnia, że tworząc kierunek lekarski opieramy się przede wszystkim na doświadczonej kadrze medyków, o czym świadczą takie nazwiska profesorów jak Harat, Araszkiewicz czy Pawlak-Osińska. Stawiamy także na zaplecze infrastrukturalne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów – mówi prof. Marek Adamski, rektor PBŚ. Dodaje również, że projekt „Medycyna na Politechnice Bydgoskiej” to kolejna odpowiedź uczelni na potrzeby Bydgoszczy i regionu.
– W ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiliśmy coś, co dla wielu wydawało się na pierwszy rzut oka niemożliwe. To był okres ciężkiej i intensywnej pracy związanej m.in. z zabezpieczeniem bazy klinicznej, kompletowaniem kadry medycznej, pozyskaniem środków finansowych, przygotowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych czy opracowaniem dokumentacji – mówi prof. Adamski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzy inwestycje wybrane. Ratusz składa wniosek o rządowe dotacje
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024