Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy kandydatów opozycji do Senatu w województwie kujawsko-pomorskim

Dodano: 17.08.2023 | 14:02

Na zdjęciu: Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza będzie kandydował do Senatu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Poznaliśmy kandydatów opozycji w wyborach do Senatu. W ramach Paktu Senackiego Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050, Lewica oraz Ruch Samorządowy „TAK dla Polski” nie wystawiają kandydatów przeciwko sobie.

W okręgu nr 9, w którym głosują mieszkańcy Bydgoszczy, po raz kolejny kandydować będzie Andrzej Kobiak. Zdobywał on mandat senatora już w latach 2011, 2015 oraz 2019 (nie udało mu się w 2005 roku). Wcześniej zasiadał w radzie miasta Bydgoszczy i sejmiku wojewódzkim.

W Inowrocławiu (okręg nr 10) kandydować będzie Brejza, ale nie tak jak przed czterema laty Krzysztof, lecz jego ojciec – Ryszard. Od 2002 roku jest on prezydentem Inowrocławia. Wcześniej przez jedną kadencję pełnił funkcję posła.

W Toruniu wystartuje Tomasz Lenz, czyli od 2005 roku poseł z tego okręgu, we Włocławku – Krzysztof Kukucki (Lewica), a więc tamtejszy zastępca prezydenta, zaś z Grudziądza Ryszard Bober (PSL) – obecnie senator, a wcześniej przewodniczący sejmiku.

– To bardzo ważny dzień. Po ciężkiej i intensywnej pracy ustaliliśmy kandydatki i kandydatów w Pakcie Senackim. Dziękuję wszystkim za ten wspólny wysiłek i zrozumienie – stwierdził Donald Tusk.

Pakt Senacki – co to?

Rozpoznawalnych kandydatów, wcześniej występujących na politycznej scenie w innych rolach, nie brakuje w pozostałych częściach Polski. We Wrocławiu kandydować będzie Grzegorz Schetyna, a w okręgach warszawskich Małgorzata Kidawa – Błońska oraz były Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar. W ramach Paktu Senackiego kandydować będą też m.in. Waldemar Pawlak z PSL w okręgu płockim oraz gen. Mirosław Różański w Zielonej Górze.

Pakt senacki jest porozumieniem partii opozycyjnych, które w jednomandatowych okręgach nie wystawiają konkurencyjnych kandydatów. W każdym okręgu zgłoszono więc jedną osobę. Wyjątkiem są okręgi 24 (Łódź) i 39 (Ciechanów), gdzie nie wystawiono rywali dla startujących tam kandydatów niezależnych – Krzysztofa Kwiatkowskiego i Jana Marii Jackowskiego, który do 2022 roku był związany z PiS, ale został wykluczony z klubu, po tym jak nie głosował zgodnie z polityką partii.

Sebastian Torzewski