Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Enea Bydgoszcz Cycling Challenge 2023. Kolarze będą rywalizować w centrum miasta

Dodano: 23.08.2023 | 14:17

Na zdjęciu: Kolarze będą jeździć mostem Uniwersyteckim.

Fot. mat. prasowe

Już w najbliższą niedzielę w Bydgoszczy odbędzie się wyścig kolarski. Oprócz sportowych emocji zaplanowano też wiele atrakcji. W związku z wydarzeniem most Uniwersytecki zostanie zamknięty.

Enea Bydgoszcz Cycling Challenge odbędzie się po raz trzeci. Pierwszą edycję zorganizowano w 2017, a drugą w 2018 roku. Później jednak nastąpiła przerwa spowodowana remontami, pandemią i zamknięciem mostu. Teraz, po pięciu latach, rywalizacja powróci.

Uczestnicy będą jeździć na pętlach o długości 3,3 kilometra, z podjazdem na Trasę Uniwersytecką oraz metą w okolicy Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Centrum Handlowego Focus.

Impreza skierowana jest do amatorów, ale nie zabraknie też postaci związanych z kolarstwem zawodowym. Ambasadorem zawodów jest bowiem bydgoszczanin Sylwester Szmyd, obecnie dyrektor sportowy Bora-hansgrohe, zaś swój udział potwierdził także Filip Maciejuk, kolarz grupy Bahrain Victorious i medalista mistrzostw świata juniorów.

− Serdecznie zapraszam do kibicowania i rowerowej zabawy na wyścigu Enea Bydgoszcz Cycling Challenge! Bydgoszcz jest miastem z bogatymi tradycjami rowerowymi, które chcemy kontynuować. To wydarzenie to nie tylko widowiskowy wyścig kolarski, ale także rowerowe atrakcje dla kibiców i mieszkańców Bydgoszczy. Do zobaczenia w niedzielę na Trasie Uniwersyteckiej! − mówi Sylwester Szmyd, ambasador zawodów.

Zawodnicy na rowerach szosowych będą rywalizować w dwóch konkurencjach. Najpierw w wyścigu ze startu wspólnego w eliminacjach (dystans ok. 21 km) i wielkim finale (36 km) na pętlach o długości 3,3 km, a następnie w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 3 pętli (10 km). Odbędzie się także wyścig w kategoriach rowerów innych (ok. 21 km) o godz. 13:00.

Zapisy na zawody główne są otwarte. Można zgłaszać się na stronie www.CyclingChallenge.pl oraz w biurze zawodów (w sobotę od 9:00 do 21:00 i niedzielę od 9:00 do 15:00)

Oprócz rywalizacji zaplanowano także wiele atrakcji dla wszystkich mieszkańców. W godzinach od 10:00 do 18:00 dostępne będą bezpłatne rowerowe atrakcje, w których może wziąć udział każdy posiadacz roweru, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności, sprawdzić swoją formę, ale też wiedzę o bezpieczeństwie na drodze czy zdrowym odżywianiu.

Enea Bike Fun

W przerwie zawodów głównych, od godziny 15:15, odbędą się zawody dla dzieci Enea Bike Fun dla dzieci w wieku 8-16 lat. Udział jest bezpłatny, a konieczne jest jedynie wypełnienie krótkiego zgłoszenia w biurze zawodów.

Konkurencje i klasyfikacje:

●               START I – 8-12 lat, ok. 1 km, 1 krótka pętla

●               START II – 12-14 lat, ok. 2 km, 2 krótkie pętle

●               START III – 14-16 lat, ok. 4 km, 4 krótkich pętli

Rowerowa gra miejska

Odbędzie się także rowerowa gra miejska „Rower dodaje energii”. Trzeba będzie odwiedzić jak największą liczbę punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, które są zlokalizowane w najciekawszych miejscach Bydgoszczy. Wystarczy zarejestrować się w biurze zawodów, pobrać numer startowy i uruchomić na smartfonie specjalną aplikację, w której wgrana jest trasa.

Osiągnięcie minimalnego poziomu 5 punktów kontrolnych zajmie około godziny. Można też pokusić się o zdobycie kompletu 15 lokalizacji. – Rowerowa Gra Miejska również jest bezpłatna. Odbędzie się w sobotę i niedzielę, a jej ukończenie gwarantuje otrzymanie kolarskiego bidonu lub profesjonalnych skarpetek  − zaprasza Jakub Kubiński, współorganizator zawodów. Nagrody zostaną wręczone pierwszym 300 osobom z kompletem 5 punktów kontrolnych.

Plan Enea Bydgoszcz Cycling Challenge 27 sierpnia 2023

11:00 – wyścigi eliminacyjne I (rowery szosowe)
12:00 – wyścigi eliminacyjne II (rowery szosowe)
13:00 – wyścig rowerów innych
14:00 – 15:15 – Wielki Finał (rowery szosowe)
15:15 – 16:00 – bezpłatne rowerowe zawody dla dzieci i młodzieży Enea Bike Fun
16:00 – 18:00 – Indywidualna jazda na czas

Biuro zawodów jest czynne w godzinach:
sobota, 26 sierpnia: 9:00 – 21:00
niedziela, 27 sierpnia: 9:00 – 18:00

Strefy Enei

Enea, sponsor tytularny zawodów, przygotowała dla zawodników, kibiców i mieszkańców Bydgoszczy dwie strefy z wieloma aktywnościami. Jedna zlokalizowana w CH Focus, druga – rodzinna w centrum miasta, obie otwarte od godz. 9:00 do 18:00.  W pierwszej znajdą się m.in. symulatory kolarskie i okulary VR, a dla najmłodszych maszyna do łapania pluszaków. W Strefie Rodzinnej nie zabraknie warsztatów chemicznych i związanych z wytwarzaniem prądu. Enea przygotowała także pokazy energii odnawialnej z użyciem klocków LEGO Education, grę Pacman, cymbergaj i ręczny generator prądu na korbę.

Strefa Skoda Bieranowski

Strefa partnera motoryzacyjnego imprezy, czyli Skody obejmować będzie nie tylko strefę chilloutu, ale także aktywności edukacyjne w myśl kampanii Bezpieczne #KilometryPrzygód. W trakcie eventu będzie można doświadczyć i przetestować technologie wspierające bezpieczne podróże w nowych modelach Skody. Będzie można także sprawdzić swój refleks na drodze oraz zobaczyć na specjalnych symulatorach, jakie zagrożenie niesie ze sobą np. jazda po spożyciu alkoholu lub używek.

Informacje dla kierowców:

  • Trasa Uniwersytecka zostanie zamknięta o północy z soboty na niedzielę do niedzieli do godz. 20:00. Zamknięcie trasy Uniwersyteckiej nastąpi na odcinku od Powstańców Wielkopolskich (bez ronda) do Wojska Polskiego (bez skrzyżowania).
  • Brak możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Moniuszki-Trasa Uniwersytecka- Sieńki.
  • Dojazd do C.H. Focus będzie możliwy zarówno od ul. Jagiellońskiej, jak i ul. Sieńki.
  • Dojazd do Biedronki w trakcie trwania zawodów – tylko od ulicy Sportowej.


Zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej

Będą obowiązywać od pierwszych kursów porannych do ok. godz. 20:00.

Linia autobusowa nr 55
Kierunek Skorupki – przebieg zmieniony ulicami: Powstańców Wielkopolskich, Ossolińskich, M. Piotrowskiego powrót na stałą trasę.
Kierunek Morska – przebieg zmieniony ulicami: R. Markwarta, Ossolińskich, Powstańców Wielkopolskich powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 57
Kierunek Dworzec Główny – przebieg zmieniony ulicami: L. Solskiego, Kujawską, Bernardyńską, 3 Maja, R. Markwarta, Ossolińskich, Powstańców Wielkopolskich, M. Ogińskiego powrót na stałą trasę.
Kierunek Błonie – przebieg ulicami: M. Ogińskiego, Powstańców Wielkopolskich, Ossolińskich, M. Piotrowskiego, Jagiellońską, Bernardyńską, Kujawską, L. Solskiego powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 59
Kierunek Kapuściska – przebieg zmieniony ulicami: R. Markwarta, Ossolińskich, Powstańców Wielkopolskich, A. Jurasza, M. Skłodowskiej-Curie, powrót na stałą trasę.
Kierunek Błonie – przebieg ulicami: M. Skłodowskiej-Curie, A. Jurasza, Powstańców Wielkopolskich, A. Mickiewicza, I. Paderewskiego powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 60
Kierunek Morska – przebieg zmieniony ulicami: R. Markwarta, Ossolińskich, Powstańców Wielkopolskich, A. Jurasza, M. Skłodowskiej-Curie, powrót na stałą trasę.
Kierunek Błonie – przebieg ulicami: M. Skłodowskiej-Curie, A. Jurasza, Powstańców Wielkopolskich, A. Mickiewicza, I. Paderewskiego powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 67
Kierunek Skłodowskiej-Curie / Łęczycka – przebieg zmieniony ulicami: R. Markwarta, Ossolińskich, Powstańców Wielkopolskich, A. Jurasza, M. Skłodowskiej-Curie, powrót na stałą trasę.
Kierunek Rycerska – przebieg ulicami: M. Skłodowskiej-Curie, A. Jurasza, Powstańców Wielkopolskich, A. Mickiewicza powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 80
Kierunek Dworzec Główny – przebieg zmieniony ulicami: Bernardyńską, 3 Maja, R. Markwarta, Ossolińskich, Powstańców Wielkopolskich, J. Sułkowskiego powrót na stałą trasę.
Kierunek Port Lotniczy – przebieg ulicami: J. Sułkowskiego, Powstańców Wielkopolskich, Ossolińskich, M. Piotrowskiego, Jagiellońską, Bernardyńską powrót na stałą trasę.

Sebastian Torzewski