PILNE: Od jutra most Pomorski zamknięty dla tramwajów
Dodano: 15.11.2023 | 15:04Na zdjęciu: Od jutra linie 7 i 8 nie będą kursować przez most Pomorski, a przez nową przeprawę Kazimierza Wielkiego.
Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne
W związku z zapadnięciem się jezdni przy wjeździe na most Pomorski od strony ronda Fordońskiego, od czwartku, 16 listopada nastąpi zamknięcie mostu dla tramwajów. Zamiast nich po torowisku będą poruszać się autobusy.
Wczoraj (14 listopada) w godzinach popołudniowych – prawdopodobnie w wyniku prac wodociągowych prowadzonych na zlecenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w ramach kontraktu „deszczówkowego” doszło do awarii nasypu drogowego zachodniej jezdni przy wjeździe na most Pomorski od strony ronda Fordońskiego. Natychmiast wyłączono ją z ruchu.
Dziś (15 listopada) po naradzie technicznej z udziałem przedstawicieli MWiK, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz ZDMiKP podjęto decyzje o zmianach w organizacji ruchu. Od jutrzejszego poranka tramwaje linii nr 7 i 8 będą kursować przez nowy most Kazimierza Wielkiego do zajezdni Toruńska (obecnie kursowały przez most Pomorski na Babią Wieś). Zamknięcie przeprawy dla tramwajów ma na celu minimalizację obciążeń dynamicznych powodujących drgania wpływające niekorzystnie na uszkodzony nasyp.
Dotychczasowe linie autobusowe zastępcze za tramwaj – linia „Za T8″ i linia „Za T” – zostaną zawieszone. W ich miejsce funkcjonować będzie linia „Za T” na trasie: pętla Kapuściska – Wojska Polskiego – Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Toruńska – rondo Toruńskie (przystanek na ul. Toruńskiej w zatoce linii 76). Linia obsługiwać będzie przystanki usytuowane wzdłuż trasy przebiegu, przewidziane w rozkładzie jazdy. Na linii Za T będą honorowane bilety jednorazowe z linii 6, 7 i 8 oraz na liniach 68, 69 i 89 na odcinku Rondo Toruńskie – Rondo Fordońskie, a na linii 59 bilety z tramwajów 3, 5, 8 i 10 na odcinku Rondo Fordońskie – Kapuściska.
Wraz z zamknięciem mostu dla tramwajów, MWiK niezwłocznie rozpocznie badania geologiczne uszkodzonego nasypu i przygotuje plan naprawy uszkodzenia. Na razie nie planuje się zamknięcia części przeprawy w stronę Ronda Toruńskiego, lecz wprowadzone zostanie ograniczenie ruchu dla wszystkich pojazdów powyżej 3,5 tony. Ograniczone zostanie też przejście dla pieszych i przejazd rowerowy po stronie południowej ronda Fordońskiego, ponieważ plan ZDMiKP zakłada, że autobusy linii 59, 68, 69 czy 89 docelowo będą jeździć przez Brdę po części tramwajowej mostu Pomorskiego. Zanim to nastąpi, konieczne jest wykonanie tymczasowego przejazdu autobusowego.
– Po wykonaniu przez miejskie wodociągi badań geologicznych i przygotowaniu działań naprawczych, rozpoczną się działania związane z zabezpieczeniem nasypu. Kontrakt wodociągowy jest ubezpieczony. Szacunkowe koszty naprawy będą znane po opracowaniu planu naprawczego. O dalszych decyzjach dotyczących naprawy jezdni i nasypu przy moście Pomorskim będziemy informować na bieżąco – puentuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Przypomnijmy, że kontrakt dot. budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej – z uwagi na ryzyko utraty dofinansowania – musi zakończyć się w grudniu, a sam most jest w złym stanie technicznym. Przed 1 listopada prowadzono na nim prace naprawcze.
- Zakończenie roku szkolnego w Pałacu Młodzieży [ZDJĘCIA] - 28 czerwca 2025
- Pierwszy weekend wakacji. Sprawdź listę wydarzeń w Bydgoszczy - 27 czerwca 2025
- Bydgoskie Impresje Muzyczne 2025 pełne atrakcji. Wodna parada, korowód, koncerty na Wyspie Młyńskiej - 27 czerwca 2025