Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Planujesz implantację – przeczytaj uważnie

Dodano: 20.11.2023 | 11:34

Na zdjęciu: Procedura wszczepienia implantu to zabieg chirurgiczny, dlatego należy wiedzieć jak do niego starannie przygotować jamę ustną i swój cały organizm.

Fot. freepik.com

Procedura wszczepienia implantu to zabieg chirurgiczny, dlatego należy wiedzieć jak do niego starannie przygotować jamę ustną i swój cały organizm. Jest to zabieg wykonywany u osób, które utraciły zęby i chcą uzupełnić istniejące braki.

Wymaga on od lekarza stomatologa ogromnej precyzji i dokładności, natomiast ze strony pacjenta wskazana jest cierpliwość oraz stosowanie się do pozabiegowych zaleceń. Prawidłowe przygotowanie do zabiegu wpływa na przyśpieszenie procesu gojenia tak by dyskomfort po wszczepieniu implantu był mniejszy, rana goiła się prawidłowo, a potencjalny obrzęk znikał jak najszybciej. Poniżej prezentujemy kilka specjalistycznych porad przygotowanych przez Alfa-Med Klinikę Stomatologii Estetycznej i Chirurgii w Bydgoszczy z zakresu implantologii.

Przygotowanie do zabiegu implantacji:

  • Wszystkie choroby ogólne powinny być ustabilizowane i pod kontrolą lekarza prowadzącego.
  • Przed zabiegiem należy zrobić badania krwi, oznaczając w nich rekomendowane parametry.
  • Jama ustna powinna przejść pełną sanację tzn. zęby winny być oczyszczone z osadu i kamienia nazębnego. Zęby z próchnicą oraz stany zapalne dziąsła powinny być wyleczone. Pacjent powinien znać i prawidłowo stosować wszystkie zabiegi utrzymujące idealną higienę jamy ustnej.
  • Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który pozwala zorientować się jakie są oczekiwania pacjenta co do leczenia i efektu końcowego oraz badanie kliniczne, ustala wskazanie do implantacji. Lekarz podczas badania ocenia tkanki twarzy i struktury wewnątrz jamy ustnej, kondycję skóry, błony śluzowej, mięśni, zębów, ślinianek i elementów kostnych.

Pacjent otrzymuje skierowanie do pracowni radiologii stomatologicznej (w Alfa-Med przy ul. Pestalozziego 7 pracownia jest na miejscu). Jednym z najważniejszych badań jest badanie rentgenowskie, a w szczególności badanie tomograficzne CBCT. Ono decyduje o rodzaju i parametrach implantu zębowego. Jest również wskazówką, czy nie należy wcześniej wykonać specjalistycznego przygotowania chirurgicznego wyrostka, np. augmentacji kości. Ponadto badanie może wykazać potrzebę przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, leczenia protetycznego lub periodontologicznego.

Wkręcenie implantu jest dużo łatwiejsze, gdy lekarz przygotuje chirurgicznie obszar wyrostka zębodołowego. Bywają przypadki kliniczne gdy usuwamy ząb i od razu w to samo miejsce wprowadzamy implant. Ważne jest to, aby takie zabiegi przeprowadzane były w dobrych warunkach miejscowych i po wcześniejszej pełnej diagnostyce. Najczęściej jednak jama ustna wymaga przed zabiegiem sanacji i usunięcia chirurgicznego zniszczonych zębów. Ponadto chirurdzy czasami dokonują także korekty kształtu wyrostków, ich wysokości, pogłębienia przedsionka i zmiany przyczepów śluzówkowych.

Częstym problemem klinicznym jest brak dobrej ilości i jakości kości, w którą można z powodzeniem wprowadzić wszczep. Takie trudne miejsca znajdują się najczęściej w okolicy górnych trzonowców i przedtrzonowców. Dlatego też potrzebne są zabiegi odtwórcze kości, do których zaliczamy augmentację kości.

Jeśli wszystko podczas zabiegu przebiega zgodnie z planem, czas zabiegu wszczepienia implantu waha się od 20-40 min. Wiele zależy od warunków miejscowych oraz sprawności operatora. Jeśli wprowadzamy wiele implantów, co nierzadko ma miejsce, czas ulega odpowiednio wówczas wydłużeniu. Podsumowując samo wkręcenie implantu zęba jest zwieńczeniem całego procesu przygotowawczego, często wielomiesięcznego, aby zabieg mógł mieć miejsce, a efekty były maksymalnie przewidywalne. Bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu, aby uniknąć powikłań.

Dlatego po zabiegu należy:

  • Nie jeść i nie pić w okresie działania znieczulenia (około 2-3 godziny)
  • Po ustąpieniu znieczulenia stosować dietę miękką oraz pokarmy, które nie wymagają intensywnego gryzienia. Pokarmy i napoje powinny być chłodne.
  • Następnego dnia po zabiegu zaleca się delikatne mycie zębów nową miękką szczoteczką, higiena musi być zachowana na wysokim poziomie.
  • Od następnego dnia płukać jamę ustną roztworem chlorheksydyny (zalecany przez lekarza prowadzącego) po każdym posiłku (3-4 razy dziennie). Uwaga: stosować wg ulotki. Jeżeli płyn byłby źle tolerowany można używać do płukania chłodnego naparu szałwii.
  • Po myciu zębów, wypłukaniu jamy ustnej nałożyć na ranę maść gojącą zalecaną przez lekarza prowadzącego.
  • Unikać wysiłku fizycznego, odpoczywać, mniej mówić.
  • Nie stosować używek (alkohol i papierosy) – źle wpływają na procesy gojenia oraz długoterminowe wyniki leczenia.
  • Przeciwbólowo stosować leki zalecone przez lekarza prowadzącego – nie przekraczać zalecanych dawek dziennych!
  • Po zabiegu może pojawić się obrzęk, nawet do 4-5 dni. W celu ograniczenia można stosować zimne okłady (schłodzone przedmioty zawinięte w ściereczkę). Może wystąpić również zasinienie, krwiak powłok twarzy, który ustępuje samoistnie po 7-14 dniach.
  • Jeżeli zapisano antybiotyk należy przyjmować go według zaleceń.
  • Zgłosić się na usunięcie szwów po 7-10 dniach lub tak jak zalecił lekarz prowadzący.

    W razie pojawienia się najdrobniejszego objawu, który może zaniepokoić pacjenta, powinien on jak najszybciej skontaktować się z lekarzem implantologiem.

 


Planujesz implantację - przeczytaj uważnie

Alfa-Med Klinika Stomatologii Estetycznej i Chirurgii
ul. Pestalozziego 7, Bydgoszcz
ul. Chopina 6, Bydgoszcz
www. alfa-med.pl
Facebook: Uśmiech z Alfa-Med (https://www.facebook.com/AlfaMedBydgoszcz)
Instagram: alfa_med_bydgoszcz (https://www.instagram.com/alfa_med_bydgoszcz/)

Kamila Ćwikła