Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej stał się faktem. Znamy jego władze i pracowników
01.12.2023 | 17:55

Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej stał się faktem. Znamy jego władze i pracowników

Zdjęcia: Alicja Chrobak

Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Poznaliśmy jego władze i pierwszych pracowników – to oni przygotują program kształcenia dla kierunku lekarskiego, który zostanie zainaugurowany 1 października przyszłego roku.

Rozpoczęte w lutym tego roku prace nad powrotem medycyny na bydgoską uczelnię przynoszą w końcu wielki efekt – w piątek, 1 grudnia utworzony został Wydział Medyczny. – To najpiękniejszy dzień w 72-letniej historii Politechniki Bydgoskiej – powiedział jej rektor prof. Marek Adamski. Podkreślił, że przez osiem miesięcy społeczność akademicka włożyła w to spory wysiłek, a także dziękował władzom oraz środowisku lekarskiemu za wszelką pomoc.

Od 23 lutego, kiedy to podjęliśmy decyzję o uruchomieniu medycyny, zabraliśmy się do ciężkiej pracy. Trzeba było przekonywać partnerów – dyrektorów szpitali czy placówek medycznych. Musieliśmy być na tyle atrakcyjni, by nasi znakomici lekarze zaufali Politechnice Bydgoskiej. Zrozumienie i pomoc wykazały też władze centralne, samorządowe i wojewódzkie – przede wszystkim minister Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Wszyscy nas wspierali – podkreślił rektor.

Prorektor ds. rozwoju uczelni dr Szymon Różański przedstawił natomiast strukturę nowego wydziału: będzie on składał się z Katedry Badań Podstawowych i Katedry Badań Klinicznych. Jego dziekanem będzie prof. Małgorzata Tafil-Klawe, która w latach 2004-2012 była prorektorem ds. Collegium Medicum. – Przed nami konieczność stworzenia silnej i rzetelnej szkoły kształcącej lekarzy. Podwaliny zostały już położone, a teraz na nich musimy stworzyć nowoczesne kształcenie. Liczę na pomoc pozostałych wydziałów – wykorzystując zaplecze Politechniki będziemy mogli budować drugi filar mocnego wydziału, czyli dział naukowy – mówiła Tafil-Klawe.

Prodziekanem ds. kształcenia i spraw studenckich została dr Anna Kloska – absolwentka informatyki stosowanej PBŚ i bioinformatyki na UMK, a za rozwój dyscypliny nauki medyczne odpowiadać będzie Przewodnicząca Rady Naukowej dr hab. n. med. Katarzyna Sierakowska, prof. PBŚ – specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii, która od 20 lat była związana z CM. – Wierzę, że wydział będzie miejscem, w którym będziemy wspierać innowacyjność i dbać o obszerną edukację przyszłych pokoleń lekarzy – dodała Kloska. – Niech żyje Politechnika i Wydział Medyczny! – skomentowała natomiast Sierakowska.

Wśród pracowników wydziału – poza ujawnionymi wcześniej nazwiskami prof. Marka Harata, prof. Aleksandra Araszkiewicza, prof. Katarzyny Pawlak-Osińskiej, czy dr hab. Macieja Harata – znajdziemy takich lekarzy, jak m.in. prof. Marek Grabiec, dr hab. Rafał Butowt, dr hab. Małgorzata Walentowicz-Sadłecka, dr Jacek Furtak, dr Agnieszka Meder czy dr Krzysztof Dalke. Łącznie podano 23 nazwiska, ale Różański zapewnił, że to dopiero początek tworzenia struktur nowej jednostki. – Przed nami wszystko. Kształcenie będzie odbywać się w cyklu sześcioletnim, zatem można spodziewać się kolejnych zatrudnień – stwierdził.

Zapleczem niezbędnym do kształcenia medyków będzie przede wszystkim osiem szpitali – w tym bydgoski Szpital Miejski, który zostanie przekazany Politechnice Bydgoskiej – a także cztery przychodnie. Zajęcia zaplanowano także na fordońskim kampusie uczelni. Uczelnia ma jednak w planach inwestycje, które są niezbędne do ćwiczeń praktycznych na kierunku lekarskim. Jedną z nich będzie prosektorium, które ma powstać przy szpitalu na Kapuściskach.

Na początek planujemy modernizację i adaptację istniejącego prosektorium przy Szpitalu Miejskim. Czekamy na formalne przekazanie jednostki, co ma nastąpić w najbliższym czasie. Wtedy rozpoczniemy inwestycje. Mamy na to zabezpieczone środki w kwocie 70 milionów złotych – powiedział Adamski. Przy przejętej od miasta lecznicy Politechnika planuje też wybudować centrum symulacji medycznych; nie zabraknie też nowych zamierzeń w fordońskim kampusie.

Rektor odniósł się także do negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczącej utworzenia kierunku lekarskiego. – Jej sugestie zostaną uwzględnione do października 2024 roku. Wszystkie kierunki lekarskie w Polsce podlegają dziś pod nowe rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które wprowadziło nowy standard kształcenia. Musimy się do niego dostosować, stąd też już teraz powołujemy wydział. Harmonogram kształcenia znajduje się w dokumentach złożonych w ministerstwach zdrowia i edukacji – odpowiedział profesor.

Podczas uroczystości inauguracyjnych przy wejściu do budynku głównego uczelni odsłonięto tablicę wydziału, a pamiątkowe zarządzanie rektora powołujące jednostkę otrzymał pierwszy lekarz, który rozpoczął współpracę z PBŚ – prof. dr hab. n. med. Marek Harat. – Jestem przekonany, że robimy coś, co jest potrzebne dla Polski. Potrzebujemy więcej mądrych, dobrych, wrażliwych lekarzy i podejmujemy to wyzwanie. Wydział Medyczny jest potrzebny także dla Bydgoszczy, dla naszego środowiska, uczelni i nas wszystkich. Politechnika to świetne miejsce na kształcenie – to tutaj pracują inżynierowie i informatycy, którzy przygotowują nam sprzęt, sale operacyjne – wyjaśniał wybitny bydgoski neurochirurg.

Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej – kalendarium prac

24 lutego – władze Politechniki Bydgoskiej wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem i ministrem Łukaszem Schreiberem ogłaszają, że trwają prace nad stworzeniem kierunku lekarskiego
1 marca – dr Szymon Różański mianowany prorektorem ds. rozwoju: jego główne zadanie to organizacja przyszłego Wydziału Medycznego
11 marca – ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski z wizytą na uczelni: informuje, że studia medyczne rozpoczną się w 2024 roku
17 marca – uczelnia ujawnia, że prof. Marek Harat będzie jednym z wykładowców kierunku lekarskiego
6 kwietnia – prof. Aleksander Araszkiewicz będzie wykładowcą na przyszłym wydziale medycznym
22 kwietnia – porozumienie ze szpitalem MSWiA; placówka będzie jednym z miejsc kształcenia przyszłych lekarzy
25 kwietnia – Rada Miasta Bydgoszczy podejmuje uchwałę w sprawie przekazania szpitala miejskiego na rzecz Politechniki
12 czerwca – umowa z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu
4 lipca – PBŚ podpisuje umowę o współpracy z Centrum Onkologii
14 lipca – uczelnia podsumowuje 140 dni prac nad uruchomieniem kształcenia medyków
17 sierpnia – uczelnia składa wniosek do MEiN o zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego
28 października – minister edukacji i nauki zgodził się na uruchomienie studiów na kierunku lekarskim
1 grudnia – uruchomienie Wydziału Medycznego

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
10 miesięcy temu

Ten sam rektor rozpieprzył rękoma nowego dziekana wydział budownictwa.

Mariusz
Mariusz
10 miesięcy temu

Widać, że fani Topolińskich i nicnierobienia na budownictwie aktywni… A byly Pan dziekan rzeczywiscie mial spory „dorobek”… Nie jedna instytucja by go pewnie mogła przeswietlic

Karol
Karol
10 miesięcy temu

Jak zaczalem czytać sadziłem, że chodzi o medycynę weterynaryjna.
Jakże myliłem się.
Po co w Bydgoszczy konkurencyjny dla Collegium Medicum osrodek kształcenia lekarzy? Jest jakieś rozsądne wyjaśnienie?

Robert
Robert
10 miesięcy temu

Masakra – medycyna na politechnice!