Nie być dla siebie – być dla innych, czyli „Ośmiu Wspaniałych”
Dodano: 25.04.2016 | 18:36
Dobro ofiarowane komuś, wraca do ofiarodawcy ze zdwojoną siłą. Wiedza o tym doskonale nagrodzeni wolontariusze.
Na zdjęciu: Oprócz nagród laureaci mogli cieszczyć się wspaniałym tortem.
Fot. Stanisław Gazda
Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, organizowanego przez Fundację „Świat na Tak” z siedzibą w Warszawie, jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. (Realizacja programu wychowawczego J. Fabisiak „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym”). Dziś w Bydgoszczy poznaliśmy laureatów na szczeblu lokalnym. XVI edycja kończy się w czerwcu, Ogólnopolską Galą Konkursu.
Do eliminacji ogólnopolskich zgłaszana jest 1 osoba spośród laureatów lokalnych z kategorii indywidualnej „ÓSEMKA”. Musi to być osoba wykazująca się konsekwencją w realizacji podjętych prac, zaangażowaniem i wysiłkiem w osiągnięciu celu, pozytywnymi efektami społecznymi, wzorotwórczym charakterem działań, wytrwałością w pokonywaniu trudności, motywami działania, oraz minimum 1 rokiem pracy wolontarystycznej. Poza tym integralnym warunkiem pozytywnej kwalifikacji kandydata jest nienaganna postawa w życiu codziennym (m.in.: wysoka kultura osobista, brak nałogów). Postawą zasługującą na wyróżnienie jest odpowiedzialność, umiejętność współpracy z innymi, empatia, dyskrecja, życzliwość, skuteczność działania.
Formy działania zasługujące na nagrodzenie, to: podejmowanie różnych działań wolontarystycznych na rzecz społeczeństwa i środowiska lokalnego, zachęcanie rówieśników do działań prospołecznych, podejmowanie działań przeciw przemocy i agresji w szkole, aktywna postawa w przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży. Tylko taka osoba może zasłużyć sobie na Tytuł Laureata i numerowaną bursztynową Ósemkę.
Przed rozpoczęciem lokalnej Gali XVI edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” zorganizowanej w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczestniczący w niej Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski powiedział nam, iż jest czymś wspaniałym nagradzać tych, którzy nie szczędzą swoich umysłów, sił i chęci, widzą nie tylko swoje problemy, ale dostrzegają także problemy innych. I bardzo trzeba wspierać takie inicjatywy, które opierają się na pomocy innym, dzieleniu się czasem i wrażliwością.
-Stanowicie wspaniałą grupę osób, które dostrzegają potrzeby innych, wsparcia najróżniejszego rodzaju, czy to w codziennym życiu, czy chociażby zwyczajnej rozmowy, dotknięcia, uśmiechu. To jest coś wspaniałego, bo jest czymś, czego jak dotąd, w tym skomercjalizowanym świecie, na szczęście jeszcze nie można kupić. To trzeba dać z samego siebie i wy wolontariusze to robicie. I to wcale nie dla nagród, choć te faktycznie dziś będą wręczane – zwrócił się do uczestników Gali prezydent Rafał Bruski.
Agata Raniszewska z VIII LO zaangażowana jest w pracę wolontariatu „Promyczek” w Pałacu Młodzieży. Pomaga dzieciom z problemami szkolnymi, wychowawczymi, opiekuje się nimi. Ponadto udziela się w każdej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a obecnie w pracach wolontariatu Światowych Dni Młodzieży. Jak sama mówi – to daje jej dużo radości, poczucie spełnienia oraz satysfakcję z tego że może być przydatna innym.
Kolejną kandydatką do indywidualnego zgłoszenia do etapu ogólnopolskiego w kategorii „Ósemka” jest Jagoda Ostrowska:
-Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się od zbierania pieniędzy do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, później w gimnazjum było szkolne koło „Caritas”, praca w radiowęźle szkolnym, w samorządzie uczniowskim, no i przyszła pora na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, czyli na „Oratorium”, gdzie czuję się i realizuję się najlepiej. To takie miejsce, do którego przychodzą dzieci z różnych środowisk, gdzie staramy się stworzyć dla nich namiastkę prawdziwego domu. Tam prowadzę zajęcia teatralne. Wyjeżdżam z dziećmi z Kliniki Hematologii, z domów dziecka oraz ze szkoły specjalnej na projekty z cyklu „Nie jesteś sam”. Zawsze staram się brać udział w cyklicznych akcjach np. „Kochamy Cię święty Mikołaju”, czy Salezjańskie Dni Młodości. To co powiem, jest oczywiste, bo wszyscy tu obecni doskonale to wiedzą, że warto jest pomagać. Gdy dajemy coś od siebie, sami zyskujemy jeszcze więcej. Uśmiech dzieci, widok efektów swojej pracy są najwspanialszą nagrodą i motywacją do podejmowania kolejnych działań.
Trzecią laureatką indywidualną jest Marta Kluz.
Podczas gali poznaliśmy także laureatów zgłoszeń grupowych: Wolontariat Gimnazjum Nr 23 im. Szarych Szeregów, Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum Nr 25, Szkolne Koło Caritas przy ZSO Nr 1, Klub Wolontariusza „JEST MOC!” Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 oraz Szkolny Klub Tolerancji przy ZS Nr 27.
Nagrodą dla grupy, staraniem lokalnego komitetu organizacyjnego, powinno być zaprezentowanie dokonań nagrodzonej grupy społeczności lokalnej.
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020
Lokalna Gala Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”