Co z budynkiem dworca kolejowego w Koronowie? „Jesteśmy otwarci na rozmowy z samorządem” – deklaruje PKP
Dodano: 19.01.2024 | 12:07Na zdjęciu: Aby przywrócić obiekt do dawnej świetności PKP chciało przekazać budynek Gminie Koronowo
Fot. IN
Wracamy do sprawy budynku dworca kolejowego w Koronowie. Jak informował burmistrz Patryk Mikołajewski Polskie Koleje Państwowe chciały przekazać obiekt gminie. Zgody nie wyrazili jednak radni podczas jednej z komisji.
Budowa linii kolejowej Koronowo-Tuchola rozpoczęła się w 1902 roku. Jeździły pociągi pasażerskie, towarowe. Dzisiaj to już tylko wspomnienia. Pamiątką po tamtych czasach jest budynek dworca. Przez wiele lat dbali o niego m.in. społecznicy i stowarzyszenia. Aby przywrócić obiekt do dawnej świetności PKP chciało przekazać budynek Gminie Koronowo. Mógłby on np. służyć celom kulturalnym. Problem w tym, że zgody nie wyrazili na to radni. Mówił o tym podczas jednego z czatów online burmistrz Patryk Mikołajewski. – Była propozycja PKP, abyśmy przejęli budynki dworca, całego tego fyrtla z wieżą ciśnień itd. – informował burmistrz. – Komisja rady była negatywna. Ubolewam nad tym – dodał.
„Przejęcie byłoby korzystne”
O sprawę pytaliśmy przy okazji konferencji prasowej dot. wykluczenia komunikacyjnego w Koronowie Rafała Wąsowicza – społecznika, który od lat angażuje się m.in. w sprawy związane z infrastrukturą kolejową. Jego zdaniem przejęcie przez Gminę Koronowo nieruchomości byłoby korzystne. Pozwoliłoby to na pozyskiwanie źródeł zewnętrznych na modernizację. – Mamy przykłady dworców samorządowych np. Tuchola, Śliwice, Człuchów – tłumaczył nam Rafał Wąsowicz. – Bardzo dużo w Polsce jest takich budynków. Za czasów poprzedniego burmistrza pana Gliszczyńskiego też były starania prowadzone do przejęcia tej stacji, ale wtedy była inna rzeczywistość jeżeli chodzi o przepisy, teraz te przepisy zostały bardziej złagodzone i samorządom łatwiej jest przejmować. Dlaczego Gmina tego nie robi? Nie wiem – dodał.
„Jesteśmy otwarci na rozmowy z samorządem”
Co dalej z tym miejscem? Zapytaliśmy o to PKP. – Działka, na której zlokalizowany jest dawny budynek dworca kolejowego, jest w użytkowaniu wieczystym PKP S.A – informuje Paulina Kozioł z Wydziału Współpracy z Mediami PKP. – W budynku znajdują się dwa lokale mieszkalne, a część obiektu wynajmowana jest podmiotom zewnętrznym. Obecnie dawny budynek dworca jest zagospodarowany. Na ten moment nie planujemy jego zbycia, aczkolwiek jesteśmy otwarci na rozmowy z samorządem, jeśli byłby zainteresowany tą nieruchomością. W ostatnich latach przeprowadziliśmy w budynku dawnego dworca prace remontowe w zakresie m.in.: wymiany pokrycia dachowego, wykonania bezodpływowego zbiornika na nieczystości wraz z przebudową pionów kanalizacji sanitarnej, naprawy pieca kaflowego w lokalu mieszkalnym. Planujemy również przeprowadzić drobne prace remontowo-utrzymaniowe, w tym m.in. na klatce schodowej – dodaje Paulina Kozioł.