104. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Zaplanowano szereg wydarzeń
Dodano: 19.01.2024 | 20:52Na zdjęciu: W sobotę, 20 stycznia obchodzimy 104. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.
Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne
W sobotę, 20 stycznia przypada 104. rocznica historycznych wydarzeń, dzięki którym Bydgoszcz powróciła do Polski po latach zaborów. To bardzo ważna karta dziejów naszego miasta. Świętować będzie można na wiele sposobów.
20 stycznia to szczególnie ważna i radosna data w kalendarzu bydgoskich świąt i rocznic historycznych. W tym dniu na Stary Rynek wkroczyły pierwsze oddziały Wojska Polskiego, przynosząc miastu upragnioną wolność. Bydgoszcz stała się tym samym częścią odradzającej się po latach zaborów Rzeczpospolitej. Dzień wcześniej, ostatni burmistrz niemiecki Hugo Wolff, zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, przekazał klucze do miasta prezydentowi Janowi Maciaszkowi, oficjalnie oddając nasze miasto pod panowanie rządu polskiego.
Główne obchody odbędą się na Starym Rynku o godzinie 13.00. To atrakcja dla całych rodzin. Po ceremoniale wojskowym i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej odbędzie się muzyczno-teatralne wspomnienie historyczne. W uroczystości udział weźmą m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel i prezydent miasta Rafał Bruski.
SPRAWDŹ: Pełna lista wydarzeń w Bydgoszczy na weekend 19-21 stycznia 2024
Przed zgromadzeniem na Starym Rynku, o godzinie 12:00 w Katedrze Bydgoskiej odprawiona zostanie msza święta w rocznicowej intencji. Wcześniej, o godzinie 11:00 zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz złoży kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, a o 11:30 także przed tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbora-Muśnickiego na budynku biblioteki na Starym Rynku.
104. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Program wydarzeń
Na kulturalne atrakcje nawiązujące do powroty Bydgoszczy do Macierzy zapraszają także miejskie instytucje kultury. Na Starym Rynku, bezpośrednio po uroczystości i ceremonii wojskowej, do muzykowania zaprosi Kapela Podwórkowa „Ferajna Bydgoska”. Wspólnie z zespołem zaśpiewać będzie można m.in. „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wojenko, wojenko…” Przewodnikami podróży w czasie będą rekonstruktorzy z Ochotniczej Kompani Wielkopolskiej, którzy w dynamicznym pokazie odegrają kilka historycznych scen, w tym pokaz musztry i prezentację ekwipunku. Pozostałą listę wydarzeń z okazji 104. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski przedstawiamy poniżej.
13:00, Stary Rynek
Uroczystości patriotyczne z zachowaniem ceremoniału wojskowego oraz wspomnienie muzyczno-teatralne z udziałem Kapeli Podwórkowej „Ferajna Bydgoska” i Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej. To atrakcja dla całych Rodzin!
10:00 – 13:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 22, „Strefa Kultury”
Akcja „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty” – kontynuacja akcji 2020.
13:00, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4
Wykład na temat twórczości Jerzego Rupniewskiego, a w szczególności obrazu „Duch Przeszłości – Zwycięzca” wygłosi dr Barbara Chojnacka, kierowniczka Galerii Grafiki i Rysunku MOB. Wykład na temat twórczości artysty, a w szczególności obrazu „Duch Przeszłości – Zwycięzca” wygłosi dr Barbara Chojnacka. Szlak TeH2O zaprasza na pierwszy publiczny pokaz historycznego płótna autorstwa Jerzego Rupniewskiego!
14:00 – 15:30, Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej
„Dzień Babci i Dziadka – śladami bydgoskich historii i legend”. Teatr Kameralny jest młodą bydgoską instytucją, którego budynek mieści się na Starym Mieście, w historycznej części Bydgoszczy i w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś wznosił się Zamek Bydgoski. Także tam, gdzie dokładnie 104 lata temu dumne defilady Wojska Polskiego wieściły mieszkańcom powrót Bydgoszczy do Macierzy.
– Pragniemy uczcić to w międzypokoleniowym spotkaniu, do którego pretekstem jest zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka. W czytaniu performatywnym legend bydgoskich przeniesiemy się do historycznych czasów, których akcja toczy się wśród starych murów i wytartych, krętych, ulicznych szlaków, gdzie kamienie szepczą legendy do ucha Bydgoszczan, przypominając dawne dzieje – informuje placówka.
Cena biletu: 10 zł tel. 52 525 34 00, 887 467 102
18:00, Barka LEMARA (nabrzeże Brdy)
Tradycyjna potańcówka „pod ferdeką” w stylu międzywojnia Gwiazda wieczoru – Ferajna Bydgoska! Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek (kontakt Adam Gajewski, 503 584 840)
21:00 – 22:00 – ul. Mostowa oraz okolice Starego Rynku
Wędrowne, uliczne muzykowanie w nucie epoki Jerzego Rupniewskiego i niepodległej Bydgoszczy.
Elementy dodatkowe obchodów:
- Postać i twórczość malarza Jerzego Rupniewskiego stanowić będą temat audycji multimedialnej tworzonej aktualnie w ramach cyklu „Archiwum B.” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
- Ujęcia Bydgoszczy przeznaczone przez Jerzego Rupniewskiego na pocztówki w roku 2024 dołączą do ekspozycji prezentowanej na pokładzie barki „Lemara” (Muzeum Legend Szyperskich). Będą to m.in. depozyty Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz „Podwórka Tajemnic”.
- Szkodnik atakuje podbydgoskie lasy. Konieczne będą opryski i wprowadzenie zakazów - 20 kwietnia 2025
- Bloki na bartodziejskiej Saharze? Wydano warunki zabudowy - 20 kwietnia 2025
- Bydgoska atrakcja zniszczona przez siły natury. Trwa zbiórka na odbudowę Leszego - 20 kwietnia 2025