Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czym jest dentofobia? Porady dla rodziców od Alfa-Med Bydgoszcz

Dodano: 30.01.2024 | 11:30

Na zdjęciu: Dentofobia sprawia, że nawet dorośli mdleją w fotelach stomatologicznych, a dzieci zanoszą się płaczem w poczekalni. 

Fot. Freepik

Dentofobia, czyli lęk przed stomatologiem, to rodzaj irracjonalnego strachu, który często utrudnia podjęcie decyzji o wizycie w gabinecie stomatologicznym. Dentofobia sprawia, że nawet dorośli mdleją w fotelach stomatologicznych, a dzieci zanoszą się płaczem w poczekalni. 

Dlaczego ten temat jest tak ważny i jakie są jego przyczyny? Do głównych przyczyn dentofobii należą:
• przykre doświadczenia z dzieciństwa lub poprzednich wizyt w gabinecie stomatologicznym,
• strach przed bólem,
• poczucie bezsilności, bezbronności podczas wizyty,
• strach przed nieznanym.

Błędy, które popełniamy jako rodzice wpływają niekorzystnie na pierwszą i kolejne wizyty naszych dzieci w gabinecie stomatologicznym. Budowanie strachu przed dentystą, złych skojarzeń – często daje negatywny wpływ na postrzeganie wizyt u stomatologa nie tylko w dzieciństwie.

Czy wiecie jakie są najczęstsze błędy popełniane przez rodziców w przygotowaniu swoich pociech na wizytę u stomatologa ?

Dziecko nie musi znać szczegółowej historii na temat naszego leczenia. Metody stosowane w przypadku małych pacjentów obecnie są zupełnie inne. Jeszcze bardziej szkodliwe jest opowiadanie dziecku o wizytach, gdy sami boimy się dentysty!
W ten sposób niestety pokazujemy i przekazujemy dziecku nasze lęki. Bardzo istotny jest dobór słów. Drodzy Rodzice gdy rozmawiacie o dentyście, unikajcie wyrażeń takich jak: strzykawka, ból, wiercenie itp.

Unikanie wizyt u dentysty
Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się już około 7 miesiąca życia dziecka, a kolejne wizyty powinny odbywać się co kilka miesięcy. Nie należy z tym zwlekać. Im wcześniej pokażemy dziecku, że spotkania z dentystą to coś normalnego, tym stres będzie mniejszy.

Stresowanie się i uspokajanie dziecka
Przekazujemy do podświadomości dziecka informację, że strach przed dentystą jest naturalny, a za samo wejście do gabinetu należy się medal za odwagę. Straszymy malucha dentystą niczym Babą Jagą szczególnie gdy dziecko odmawia umycia zębów lub pochłania kolejną porcję czekolady. Dzieci bez problemu odczytują nasz nastrój. Rodzicu – jeśli wizyta dziecka u dentysty jest dla Ciebie źródłem stresu, którego nie potrafisz opanować, lepiej, żeby maluchowi towarzyszył u dentysty ktoś, przy kim dziecko czuje się bezpiecznie.

Wybór niewłaściwego gabinetu
Wybierając gabinet, nie kierujmy się własnymi doświadczeniami lub niskimi cenami. Lepiej poszukajmy miejsca, które jest w pełni dostosowane do potrzeb dzieci. Dobry i doświadczony stomatolog dziecięcy przeprowadzi cały zabieg w taki sposób, że dziecko chętnie będzie wracało do gabinetu.

Zabieranie dziecka na własną wizytę u stomatologa
Pokazywanie dziecku własnej wizyty może przynieść odwrotne efekty, ponieważ obecnie dentyści stosują inne metody i narzędzia w przypadku dzieci.

Dawanie dziecku drogich prezentów po wizycie
Rodzice chcąc wynagrodzić maluchowi stres, obdarowują go prezentami po wizycie. W takich sytuacjach warto unikać drogich czy dużych upominków. Po wizycie możecie iść na wspólny spacer czy lody, żeby zbudować przyjemne skojarzenie. Bardzo istotne jest, żeby nie uczyć dziecka, że wizyta u stomatologa to wyjątkowe wydarzenie.

Umawianie wizyt wieczorem
Pierwsze wizyty są bardzo ważne, dlatego warto nawet wziąć wolny dzień w pracy. W celu uniknięcia niepotrzebnego stresu lepiej umówić wizytę w godzinach, w których maluch jest w najlepszej kondycji, na przykład od rana lub po drzemce.

Drodzy Rodzice, a teraz kilka najważniejszych zasad dla Was, które mogą pomóc!

1. Myj dziecku osobiście zęby co najmniej do 8 roku życia. Rodzic powinien uczestniczyć tak długo jak to możliwe w myciu zębów, bo dzięki tym 5 minutom co najmniej 2 razy dziennie jest szansa uniknąć długich posiedzeń w gabinecie stomatologicznym.

2. Myj z dzieckiem zęby co najmniej dwa razy dziennie. Regularne i dokładne oczyszczanie jamy ustnej z płytki nazębnej jest kluczem do zdrowych zębów i dziąseł. Rano – odświeżamy jamę ustną po nocy, najlepiej czyszczenie zrobić po śniadaniu. Przed snem – oczyszczamy z tego co znalazło się w niej za dnia.

3. Używajcie pasty z fluorem o odpowiednim stężeniu. Rekomendowana pasta dla dzieci od pierwszego ząbka do ok 6 roku życia (gdy zaczną się pojawiać pierwsze zęby stałe) posiada stężenie fluoru 1000 ppm. Zadaniem fluoru jest wzmocnić zęby i dać im odporność na te częste zmiany pH.

4. Gdy pojawi się pierwszy ząb zabierz dziecko do dentysty. Pierwsza wizyta kontrolna dziecka w gabinecie powinna się odbyć, gdy w buzi pojawi się pierwszy ząb. Jest to wizyta dla rodziców, podczas której dowiedzą się oni m.in. jak dbać o zęby dziecka, jak wygląda zdrowa dla zębów dieta, jak radzić sobie z ząbkowaniem.

5. Pilnuj wizyt kontrolnych u dentysty. Niestety bardzo charakterystyczne dla próchnicy w zębach mlecznych jest jej szybkie rozprzestrzenianie się. Dlatego u dzieci i nastolatków należy bardzo przestrzegać wizyt kontrolnych, żeby w razie potrzeby odpowiednio szybko zainterweniować. Dzieci ( oczywiście także dorośli) powinny pojawiać się w gabinecie co najmniej dwa razy w roku, a maluchy z wysokiej grupy ryzyka wystąpienia próchnicy powinny odwiedzać stomatologa nawet co 3 miesiące.

6. Stosuj się do zaleceń lekarskich. Tylko ścisła współpraca pomiędzy stomatologiem i rodzicem daje dobre efekty. Pojawienie się próchnicy jest wynikiem zaburzenia równowagi w jamie ustnej na korzyść bakterii próchnicotwórczych, a bez wyeliminowania czynnika, który za to odpowiada, nawet po wyleczeniu wszystkich zębów sytuacja szybko wróci do stanu początkowego. Dlatego jeżeli lekarz dentysta podkreśla, że trzeba zdecydowanie poprawić u dziecka higienę jamy ustnej, to oznacza, że zęby są brudne i trzeba je czyścić z większą starannością. Natomiast jeżeli zaleca ograniczenie spożywania słodyczy i zrezygnowanie z kolorowych napojów – to znaczy, że widzi na zębach Waszego malucha szkodliwe ich działanie.

7. Podawaj dziecku do picia wyłącznie wodę. Ten temat jest podkreślany wielokrotnie – podawanie dzieciom słodkich, kolorowych napojów jest jednym z najczęściej popełnianych błędów dietetycznych. Woda jest jedynym rekomendowanym napojem, który nie szkodzi zębom ani zdrowiu maluchów.

8. Zadbaj o zdrową dla zębów dziecka dietę. Temat diety jest bardzo obszerny. W dużym skrócie : zdrowa dla zębów dieta powinna być uboga w cukry proste.

9. Leczcie zęby, które tego wymagają. Zdrowe zęby mleczne to skarb, a niestety ich przedwczesna utrata związana z zaniechaniem leczenia ciągnie za sobą lawinę zdarzeń! Zaczynając od utraty estetyki, poprzez zaburzenia w odżywianiu a na sytuacjach bólowych kończąc. Bez podjęcia odpowiednich kroków nie cofniecie choroby, a co najgorsze chore zęby będą zarażać pojawiające się stopniowo w jamie ustnej zęby stałe. Te drugie służą każdemu do końca życia, dlatego za wszelką cenę nie można dopuścić by powstały w nich ubytki. Lecząc zęby mleczne oraz zapobiegając w ten sposób bolesnym powikłaniom próchnicy zdecydowanie zwiększamy te szanse.

10. Rodzicu bądź dla dziecka wzorem. Przykład idzie z góry – rodzic, który często będzie mówił dziecku o tym jak dbać prawidłowo o higienę, a swoje słowa będzie potwierdzał czynami i będzie ma duże szanse na sukces. Wspólne wizyty kontrolne, wspólne mycie zębów, wspólne komponowanie zdrowych posiłków to krok w stronę zdrowych zębów. Należy pamiętać o najważniejszym – próchnica jest zakaźna. Zatem zadbajmy o uśmiechy naszych pociech i nie zapominajmy o sobie! Wprowadzenie powyższych punktów, które są uniwersalnymi zasadami dla dzieci i dorosłych pozytywnie odbije się na uśmiechach całej rodziny.

Drodzy Pacjenci, czy wiecie, co to jest periodontologia? O periodontologii klinika Alfa-Med Bydgoszcz
Alfa-Med Centrum Medyczno-Stomatologiczne
ul. Pestalozziego 7, Bydgoszcz
ul. Chopina 6, Bydgoszcz
www. alfa-med.pl
Facebook: Uśmiech z Alfa-Med (https://www.facebook.com/AlfaMedBydgoszcz)
Instagram: alfa_med_bydgoszcz (https://www.instagram.com/alfa_med_bydgoszcz/)

Kamila Ćwikła