Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dobry fotel relaksacyjny do salonu. 3 kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Dodano: 27.03.2024 | 16:21

Na zdjęciu: Ważną kwestią przy zakupie fotela relaksacyjnego do salonu lub sypialni jest też rodzaj wykorzystanych w nim materiałów.

Fot. nadesłane

Fotele relaksacyjne to coś więcej niż typowe meble salonowe. Ich specjalna budowa, rodzaj materiałów i mechanizmy działania sprawiają, że można w nich utrzymać komfortową pozycję nawet przez kilka godzin. To świetny wybór do czytania, oglądania telewizji czy po prostu odpoczynku po pracy. Co sprawia, że fotele relaksacyjne są tak wygodne? Przeczytasz o tym w naszym artykule!

1. Konstrukcja fotela relaksacyjnego

Nowoczesne fotele relaksacyjne nie mają jednej, standardowej budowy. Wszystkie modele skonstruowane są jednak tak, aby umożliwiały Ci przyjęcie zdrowej postawy i zapewniały podparcie wszystkich części ciała.

Wygodny i ergonomiczny fotel relaksacyjny wyróżnia się:

  • nieco wychylonym do tyłu oparciem – jest to wprawdzie odchylenie niewielkie, wynoszące zazwyczaj tylko kilka stopni, ale umożliwia ono rozluźnienie mięśni w okolicach lędźwi;
  • długim oparciem – powinno zapewniać podparcie całych pleców, a najlepiej także szyi i głowy;
  • głębokim siedziskiem – ciało powinno układać się na fotelu relaksacyjnym w taki sposób, aby zarówno plecy, jak i spodnia część nóg w całości przylegały do powierzchni fotela;
  • grubsze wypełnienie ze sprężystej pianki;
  • wysokimi podłokietnikami – umożliwiają one swobodne ułożenie przedramion nieco zgiętych w łokciach.

Pamiętaj, że najlepszy fotel relaksacyjny to taki, który dopasowany jest do Twojej sylwetki – a przede wszystkim wzrostu i wagi. Przy wyborze zwróć więc uwagę na wymiary poszczególnych elementów fotela. Niektóre sklepy internetowe, np. sklep meblowy Novodom, umożliwiają filtrowanie produktów również po wysokości czy głębokości mebla. Dzięki temu łatwiej znajdziesz model, który dopasujesz do swoich preferencji.

2. Materiały wykonania nowoczesnego fotela relaksacyjnego

Ważną kwestią przy zakupie fotela relaksacyjnego do salonu lub sypialni jest też rodzaj wykorzystanych w nim materiałów. Zwykle tego typu fotele wykonuje się z wysoce odpornych na przetarcia i rozdarcia tkanin syntetycznych lub ekoskóry. Tekstylia te są bardziej odporne na zabrudzenia niż tkaniny naturalne, nie wchodzą w reakcje ze środkami czyszczącymi do tapicerek i szybciej wysychają po zmoczeniu.

Nie musisz się jednak martwić, że wyższa trwałość takich tkanin zmniejsza komfort użytkowania. Materiały syntetyczne doskonale imitują w teksturze ich naturalne odpowiedniki – bawełnę, len czy welur. Są więc równie przyjemne do dotyku, a przy tym nie uczulają i nie podrażniają skóry. Do tego nie blakną od słońca i nie wybarwiają się pod wpływem środków chemicznych.

3. Dodatkowe funkcje nowoczesnych foteli relaksacyjnych

Jak już wspomnieliśmy, nowoczesne fotele relaksacyjne nie muszą mieć jednej formy. W zależności od tego, jak lubisz odpoczywać, możesz wybrać:

  • rozkładany fotel relaksacyjny – większość modeli rozkłada się do pozycji półleżącej, dzięki czemu świetnie nadaje się do czytania czy krótkiej, regenerującej drzemki;
  • fotel bujany;
  • fotel z podnóżkiem – dostawiany lub wysuwany podnóżek pomoże odpocząć zmęczonym nogom;
  • fotel relaksacyjny 3 w 1 – to modele z funkcją masażu, który wspomaga krążenie i łagodzi napięcia mięśniowe.

Niezależnie od tego, jaki model fotela preferujesz, masz do wyboru wiele różnorodnych rodzajów tapicerek i wersji kolorystycznych. Dzięki temu możesz kupić fotel, który będzie stylistycznie dopasowany do salonu czy Twoich upodobań. W tym przypadku nie musisz godzić się na kompromisy!