Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jaka będzie przyszłość placu Teatralnego? Za dwa tygodnie odbędzie się debata

Dodano: 10.04.2024 | 10:03

Na zdjęciu: Jaka będzie przyszłość placu Teatralnego?

Fot. BB/archiwum

W najbliższych latach zapadną decyzję dotyczące przyszłości placu Teatralnego. Pomysły na zagospodarowanie terenu, na którym stał zburzony po II wojnie światowej teatr, od lat budzą emocje – stąd też za dwa tygodnie odbędzie się debata na temat przyszłości ważnego punktu miasta.

Plac Teatralny to obecnie zielony skwer, który w okresie jarmarku bożonarodzeniowego staje się wesołym miasteczkiem; latem bliżej Brdy funkcjonuje ogródek piwny. Jest na nim dużo zieleni, lecz obecnie daleko mu do reprezentacyjnego miejsca Bydgoszczy. Niegdyś w jego centrum znajdowała się fontanna, której misa pełni obecnie funkcje kwietnika. Z uwagi na bliskość rzeki, Starego Miasta oraz powstającego czwartego kręgu Opery Nova plac również ma przejść metamorfozę.

Debata o zagospodarowaniu placu Teatralnego trwa od wielu lat. W dyskusjach ścierają się zwolennicy odbudowy budynku dawnego teatru (istniejącego w latach 1896-1946), bydgoszczanie optujący za zabudową placu „ikoną architektoniczną” i poplecznicy pozostawienia jego obecnego charakteru – rzecz jasna po jego rewitalizacji. Pomysły na zabudowę wiążą się też z nadaniem budynkowi funkcji: czy będzie to np. bydgoski Hydepark, w którym będzie można wziąć udział w wykładach typu Ted-X, czy kolejna instytucja kultury.

Wykuwanie pomysłu na plac Teatralny poprzedzi debata organizowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną i Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział Bydgoszcz. Odbędzie się ona w środę, 24 kwietnia o godz. 17:00 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5. UWAGA: MPU i SARP proszą o potwierdzenie udziału w spotkaniu – telefonicznie pod numerem telefonu: 52 585 81 05 lub mailowo na adres: sekretariat@mpu.bydgoszcz.pl

Jak informują organizatorzy, podczas dyskusji omówione zostaną kierunki przekształceń i przyszłe zagospodarowanie centralnej części Bydgoszczy. – Plac Teatralny jako przestrzeń miejska o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców wymaga podjęcia działań w zakresie rewaloryzacji, poprawy estetyki i warunków funkcjonowania z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych oraz współczesnych potrzeb i oczekiwań społecznych – dodają.

Plac Teatralny. Prezydent zapowiada konkurs architektoniczny

Za namową społecznej rady ds. estetyki, prezydent Rafał Bruski – jeszcze przed kampanią, a także w swoim programie wyborczym – zapowiedział zorganizowanie międzynarodowego konkursu architektonicznego, w którym wyłoniony zostanie projekt zagospodarowania placu. Władze Bydgoszczy deklarowały rozpoczęcie rywalizacji w II kwartale 2023 roku –  ostatecznie pierwsze przygotowania do jej organizacji rozpoczęły się w lipcu zeszłego roku. W tym celu powołano specjalny zespół, który miał opracować wytyczne konkursu.

W ramach ciekawostki dodamy, że 30 lat temu ówczesne władze widziały na placu Teatralnym… McDonalda. – Proponujemy lokalizację przy Mostowej. Restauracja wraz z terenem objęłaby ulicę Focha, Karmelicką, wybrzeże Narutowicza i połowę placu – przekazywał wiceprezydent Roman Dembek. Innym potencjalnym miejscem na McDonalda był jeden z kręgów Opery Nova. Ostatecznie sieć fastfood otworzyła pierwszy lokal w Bydgoszczy przy placu Wolności.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wakacje 1993 w Bydgoszczy. Zawisza w Szwecji, Jutrzenka sponsorem Polonii i oczekiwanie na McDonalda