Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szpital miejski w rękach Politechniki Bydgoskiej. Radni i prezydent wsparli wydział medyczny

Dodano: 24.04.2024 | 14:25

Na zdjęciu: Rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski podczas wystąpienia na dzisiejszej (24.04) sesji rady miasta.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

To była formalność – radni jednogłośnie zgodzili się na przekazanie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego Politechnice Bydgoskiej. Tym samym poczyniono kolejny ważny krok ku kształceniu przyszłych lekarzy na Wydziale Medycznym.

Rok temu radni przyjęli uchwałę, w której opowiedzieli się za zmianą podmiotu tworzącego szpital na rzecz Politechniki Bydgoskiej. Teraz, by to sformalizować, podjęli decyzję dotyczącą przekazania lecznicy w formie darowizny. – Zapewni to możliwość kontynuacji działalności leczniczej, jak również umożliwi utworzenie kierunku lekarskiego na tej uczelni – czytamy w uchwale.

Tak jak pisaliśmy wczoraj, głosowanie było formalnością – za przekazaniem PBŚ szpitala na Kapuściskach opowiedzieli się wszyscy głosujący radni – i niezależnie od barw partyjnych chwalili ten krok. – Miasto zyska na wydziale medycznym. Szpital będzie lepszy niż do tej pory – podkreślała Grażyna Szabelska z klubu PiS. Do jej pochwał dołączyła się przewodnicząca rady Monika Matowska. – Na kierunek medyczny na bydgoskiej uczelni czekaliśmy długo. Dzisiejszą decyzją przyczyniamy się do zwieńczenia tego dzieła – mówiła przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej.

Później głos zabrał prof. Marek Adamski. Rektor Politechniki Bydgoskiej zapewniał, że przejęcie szpitala umożliwi modernizację istniejącego prosektorium, które powstanie w byłym zakładzie patomorfologii. – Mamy przygotowaną dokumentację, wkrótce ogłaszamy przetarg – będzie ono gotowe na początek roku akademickiego. Projekt przygotowaliśmy we współpracy z naszą kadrą akademicką i władzami szpitala – mówił radnym.

To oczywiście nie koniec inwestycji przy Szpitalnej: w najbliższym czasie na terenie szpitala powstanie nowe prosektorium, centrum symulacji medycznych i zaplecze dydaktyczne. Inwestycja będzie warta kilkadziesiąt milionów złotych – uczelnia posiada rządowe dofinansowanie na ten cel w kwocie 70 milionów złotych. – Pragnieniem wszystkich jest to, by szpital był kliniczny, ale to kwestia czasu – dodał rektor.

Adamski w imieniu społeczności akademickiej i całego otoczenia podziękował prezydentowi i radzie miasta za “pięć lat niesamowitego zrozumienia i wsłuchiwania się w nasze potrzeby”. – Gdyby nie państwa decyzje, nasze plany by się nie zmaterializowały. Otrzymaliśmy grunty pod budowę Akademickie Centrum Sportu i wywiązujemy się z tego zadania – podkreślał rektor uczelni z siedzibą w Fordonie.

Profesor zapewnia, że kierunek lekarski „będzie prowadzony z klasą”. Poza szpitalem miejskim, Wydział Medyczny PBŚ współpracować będzie także z siedmioma innymi szpitalami w Bydgoszczy i regionie. – Uczelnia zabezpieczyła zaplecze kliniczne gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej oraz zróżnicowanych grup pacjentów. Wdrażane są wszystkie uwagi wskazane w opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej – zapewnia uczelnia.

PBŚ podaje także, że program studiów został dostosowany do aktualnego standardu kształcenia na kierunku lekarskim: grupy kliniczne będą liczyły od dwóch do czterech osób. Działalność rozpoczęła również Rada Naukowa dyscypliny nauki medyczne i powołano Komisję Bioetyczną, by umożliwić realizację projektów badawczych.