Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Dodano: 16.05.2016 | 16:34

Warsztaty, pokazy, wystawy i konkursy - tego na pewno nie zabraknie podczas nocnego zwiedzania muzeów!

Na zdjęciu: Sala Alfreda Nobla w Exploseum będącym częścią Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Fot. materiały prasowe

Już w najbliższą sobotę (21 maja) odbędzie się kolejna edycja nocnego zwiedzania muzeów. Bydgoskie instytucje solidnie przygotowują się do tej akcji proponując gościom atrakcje, których nie zapomną przez długi czas. Co takiego będzie można zobaczyć? 

Europejska Noc Muzeów to akcja organizowana w ponad 120 europejskich miastach. W każdym z nich powinna odbyć się w tym samym czasie, lecz w tym roku zasada ta nie została zachowana. W niektórych miastach nocne zwiedzanie zorganizowano już w ubiegły weekend. Jednak bydgoska edycja odbędzie się zgodnie z terminem ustalonym przez głównego koordynatora akcji (Paryż) i na pewno nie zabraknie na niej zwiedzających.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00. Wczesna pora rozpoczęcia akcji ma pozwolić na to, by uczestniczyły w nim rodziny z dziećmi. Impreza ma zakończyć się najpóźniej o 1 w nocy. Niektóre placówki będą czynne nieco krócej. Nocne zwiedzanie ułatwić mają dodatkowe kursy tramwajowe i autobusowe. Wprowadzenie specjalnych połączeń jest efektem współpracy organizatorów wydarzenia z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Zmiany w komunikacji w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów [KLIK]

W tegorocznej edycji udział weźmie większość bydgoskich muzeów tj. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Oświaty, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy. Wstęp do każdego z tych miejsc jest bezpłatny. Koordynatorem Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

Każda placówka biorąca udział w akcji posiada swój indywidualny program, który został przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Niewątpliwie najwięcej atrakcji zaplanowało Muzeum Okręgowe, które jako motyw przewodni tegorocznej edycji wybrało 670-lecie nadania praw miejskich w Bydgoszczy. Nawiązania do tej daty będą widoczne m.in. podczas gry turystycznej „Bydgoszcz — miasto Kazimierza Wielkiegoˮ oraz w trakcie widowiska historycznego w wykonaniu Kujawskiej Braci Szlacheckiej. Goście muzeum będą mogli również obejrzeć film dokumentalny „Hieronim Bosh. Dotknięty przez diabłaˮ w reż. Pietera van Huystee i wziąć udział w warsztatach plastycznych. W akcję niewątpliwie zaangażowani będą przewodnicy, którzy oprowadzą gości po wystawach.

Zbiory wyjątkowych eksponatów będzie można również zobaczyć w innych placówkach. Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy zaprezentuje materiały dotyczące Kanału Bydgoskiego i jego 240-letniej historii. W Muzeum Fotografii w Bydgoszczy tradycyjnie zostaną pokazane fotografię uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy. Ich młodsi koledzy wystąpią w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy. Odbędzie się tam pokaz tańca, konkurs kaligrafii oraz przedstawienie kabaretowe nawiązujące do obchodzonego właśnie roku Henryka Sienkiewicza.

Do tego wydarzenia odwołują się również pracownicy Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy, którzy zaprezentują gościom anglojęzyczne wydanie „Quo Vadisˮ. Unikatowy egzemplarz pochodzi z 1897 roku i widnieją na nim oryginalne podpisy pierwszych czytelników. Ponadto w muzeum będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty dawnych dyplomatów, meble z okresu międzywojennego oraz słynną kabinę ciszy będącą jedynym tego typu obiektem, który trafił do osób cywilnych.

Wiele wrażeń czeka także na odwiedzających Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Przybyłe osoby będą mogły m.in. wejść do czołgu T-72, obejrzeć transporter opancerzony Scout Car, rozłożyć karabinek AK oraz włożyć tradycyjny mundur. Historycznych nawiązań nie zabraknie też w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. W wieży ciśnień pojawi się wystawa dotycząca irlandzkiego Powstania Wielkanocnego, a w Hali Pomp pojawi się rurmistrz prezentujący repliki historycznych narzędzi do obróbki drewna i wytwarzania drewnianych rur wodociągowych.

Zobacz szczegółowy program tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy [KLIK]

Podczas tej nocy nie zabraknie również konkursów. Oprócz indywidualnych planów w każdym muzeum, odbędzie się też wspólny konkurs z nagrodami. Na pewno otrzymają je osoby, które w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów odwiedzą wszystkie placówki biorące udział w akcji i zdobędą pieczątki z każdego miejsca. Nie będzie to wcale łatwe zadanie! Jednak uczestnicy, którzy zbiorą co najmniej 8 pieczątek również będą mogli zdobyć nagrody podczas losowania.

21 maja dłużej czynne będzie też Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, które również przygotowuje atrakcje dla fanów nocnego zwiedzania. Na ulicy Długiej ma powstać nocnikowa instalacja, a zwiedzanie muzeum ma przebiegać w nieco inny sposób. Jednak osoby pragnące odwiedzić to miejsce będą musiały kupić bilet w cenie 6 zł. Pobieranie opłaty za wejście wpłynęło na to, że Muzeum Mydła i Historii Brudu nie wlicza się do grona organizatorów Europejskiej Nocy Muzeów, którzy przestrzegają zasady bezpłatnego udostępniania zbiorów zwiedzającym. Jednak warto odwiedzić każde z miejsc, które przygotowało atrakcje na tę niepowtarzalną noc.