Co z cmentarzem przy przyszłym salonie Porsche? Mamy stanowisko inwestora
Dodano: 10.06.2024 | 09:35Na zdjęciu: Przy Fordońskiej trwa wyburzanie budynków, w których niegdyś mieściła się spółdzielnia niewidomych "Gryf". W ich miejscu powstanie salon samochodowy Porsche.
Fot. Rada Osiedla Bartodzieje
Przy Fordońskiej trwa wyburzanie budynków, w których niegdyś mieściła się spółdzielnia niewidomych „Gryf”. W ich miejscu powstanie salon samochodowy Porsche. Inwestycja wzbudziła kontrowersje z uwagi na ulokowanie drogi w miejscu istniejącego jeszcze do lat 60. XX wieku cmentarza. Głos w sprawie zabrał inwestor – Grupa Lellek.
Dawne obiekty spółdzielni „Gryf” po ponad dekadzie nieużytkowania obracane są w gruzy. W ich miejscu powstanie salon marki Porsche inwestorem jest grupa dealerska Lellek, która sprzedaje samochody produkowane przez koncern Volkswagena. Inwestycja wzbudziła emocje nie z uwagi na wyburzenia obiektów poprodukcyjnych i magazynowych, ale dlatego, że planowana droga do salonu samochodowego ma przebiegać na terenie dawnego cmentarza.
Według badających temat bydgoskich społeczników, nekropolia znajduje w obrębie istniejącej do niedawna myjni. Był to cmentarz gminy Bartodzieje Wielkie, zaś od 1920 roku cmentarz wielowyznaniowy gminy miejskiej Bydgoszcz. Był on dwukrotnie powiększany na przełomie XIX i XX wieku i był czynny jeszcze na początku lat 60. XX wieku.
Działacze grupy „Na ratunek cmentarzom” postanowili nagłośnić sprawę. 20 maja zorganizowali konferencję prasową, na której domagali się upamiętnienia miejsca pochówku. – Proponujemy, żeby to miejsce po prostu pozostało jako teren zielony, a w przyszłości zostało oznaczone tablicą pamiątkową – podkreślił Paweł Górny, przewodniczący Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. Poza przedstawicielami BRM, w konferencji uczestniczyli m.in. archeolog Robert Grochowski, przewodnik Piotr Weckwerth czy prezes stowarzyszenia Bunkier Marcin Nalewka.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Przez cmentarz przy Fordońskiej pobiegnie droga? Kontrowersje wokół budowy salonu Porsche
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy spółkę Lellek – ta wydała oświadczenie, z którego wynika, że głosy społeczne nie są jej obojętne. – Lellek jest inwestorem nowego salonu Porsche w Bydgoszczy przy ul. Fordońskiej i działa na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę. Na moment nabywania nieruchomości nie było nam znane zaangażowanie społeczne w tym aspekcie – podkreśla inwestor. I dodaje, że wszelkie działania podejmowane przez spółkę są prowadzone na bazie pozwoleń i uzgodnień.
– Obecne prace ziemne przebiegają pod nadzorem archeologicznym oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – zgodnie z obowiązującymi przepisami – dodaje Lellek. Dealer zapewnia, że „traktuje wszelkie obawy bardzo poważnie i podejmie adekwatne działania”.
– Spółka deklaruje, że w porozumieniu z właściwymi do tego organami i w drodze dialogu jest gotowa upamiętnić to miejsce w rekomendowany przez wyżej wymienione organy sposób – czytamy w oświadczeniu.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024