Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wywiad-rzeka. Młyny Rothera zapraszają na rozmowy o mieście

Dodano: 11.06.2024 | 11:41

Na zdjęciu: Wydarzenie odbędzie się w Młynach Rothera.

Fot. Młyny Rothera

Młyny Rothera zapraszają na cykl „Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście”. To niezwykła okazja do rozmowy o Bydgoszczy – zarówno o jej historii, jak i o przyszłości.

W ramach cyklu „Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście” organizatorzy chcieliby zachęcić mieszkanki i mieszkańców miasta do aktywnego uczestnictwa zarówno w spotkaniach i dyskusjach, jak i w wydarzeniach towarzyszących. – Zależy nam na prowadzeniu dialogu o Bydgoszczy w przy okazji trzech bloków tematycznych. Dodatkowo podczas realizacji zadania damy początek wspólnemu archiwum społecznemu, w którym znajdą się nasze fotografie wraz z krótkim opisem. Zależy nam na wszystkich fotografiach zarówno tych starszych, jak i młodszych – zapowiadają.

Wydarzenia dzielą się na bloki tematyczne: „O tożsamości Fordonu”, „Miastotwórcza rola rzek”, „Symbolika miejska”. Każdy będzie się składał z następujących działań: panelu dyskusyjnego z zaproszonymi ekspertami i uczestnikami wydarzenia, archiwizacją fotografii tematycznie związanych z motywem przewodnim wydarzenia wraz z krótką relacją.

Fotografie będą zbierane zarówno podczas panelu dyskusyjnego, jak i po rozmowie, a także przez kilka tygodni po wydarzeniu w ramach tzw. dyżuru archiwisty – okres, w którym będzie można przesyłać fotografie wraz z krótkim opisem do archiwum. Po każdym panelu dyskusyjnym (następnego dnia) odbędzie się również wydarzenie towarzyszące.

„O tożsamości Fordonu”

Jednym z najważniejszych bydgoskich wydarzeń w roku 2024 jest 600-lecie istnienia Fordonu, niegdyś odrębnego miasta, a od 51 lat jednej z największych dzielnic Bydgoszczy. To idealny moment, żeby porozmawiać o lokalnej tożsamości i o zmianach, jakie dokonały się w tej części miasta na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Porozmawiamy o działaniach aktywistów, o przemianach w lokalnym krajobrazie i przyszłych planach. Zapytamy, jakie są dalsze potrzeby wśród mieszkańców i czym jest dla nich lokalna tożsamość?
Zbierzemy fotografie, które najlepiej oddają to, jak mieszkańcy rozumieją lokalną tożsamość i to czym jest dla nich Fordon.

Panel dyskusyjny i zbieranie tematycznych fotografii do archiwum: sobota, 13 lipca, godz. 17:00 – 20:00, Synagoga w Starym Fordonie.
Wydarzenie towarzyszące: żywa biblioteka – niedziela, 14 lipca, godz. 13:00 – 15:00, Rynek w Starym Fordonie
Okres zbierania fotografii: 3 tygodnie, od 13 lipca do 3 sierpnia.

„Miastotwórcza rola rzek”

Związany z industrializacją, postępujący proces odwracania się miasta od rzek spowodował degradację cieków i ich otoczenia. Dopiero w XXI wieku zaczęto ponownie dostrzegać zalety dobrze zagospodarowanych bulwarów, nastąpił powrót nad rzeki. Jaka była wodna historia Bydgoszczy i jak wygląda to obecnie? Będziemy zbierać „wodne fotografie” ukazujące: przemiany w miejskim-wodnym ekosystemie, spędzanie czasu nad wodą, wykorzystanie rzek w handlu i przemyśle, wyjątkowe wodne krajobrazy Bydgoszczy, a także fotografie, które po prostu ukazują codzienność miasta nad rzeką.

Panel dyskusyjny i zbieranie tematycznych fotografii do archiwum: sobota, 21 września, godz. prawdopodobnie 17:00 – 20:00, Młyny Rothera
Wydarzenie towarzyszące: rejsy z przewodnikiem po Brdzie: niedziela, 22 września. 4 rejsy, każdy potrwa 1h, początek o 12:00, 12:30, 13:30 i 14:00- start Wyspa Młyńska. Cena 25 zł od każdego uczestnika.
Okres zbierania fotografii: 3 tygodnie, od 21 września do 12 października.

„Symbolika miejska”

Symbole są niezbywalną i wiecznotrwałą obecnością w życiu każdego człowieka, jak i w życiu ludzi w kulturze, pełniąc kulturo- i sensotwórczą rolę. Podczas panelu spróbujemy porozmawiać o współczesnej symbolice miasta Bydgoszczy m.in. o tym co i dlaczego mieszkańcy uznają za symbol miasta? jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci? Czy wszystkie symbole są już nierozerwalnie związane z tożsamością naszego miasta? Będzie to jednocześnie okazja, żeby poruszyć temat tożsamości osiedlowej i symboli osiedlowych w kontekście całego miasta.

Panel dyskusyjny i zbieranie tematycznych fotografii do archiwum:  sobota 12 października, godz. prawdopodobnie 17:00 – 19:00, Młyny Rothera
Wydarzenie towarzyszące: warsztaty związane z symbolami miasta- grafiki z symbolami, będzie można przenieść na przyniesione przez uczestników przedmioty: torby, koszulki itd.
Okres zbierania fotografii: 2 tygodnie, od 12 października do 26 października

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments