Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeZa nami VI edycja konkursu malarskiego im. Wyczółkowskiego. „Dzięki niemu promujemy Bydgoszcz” [ZDJĘCIA]
08.07.2024 | 17:07

Za nami VI edycja konkursu malarskiego im. Wyczółkowskiego. „Dzięki niemu promujemy Bydgoszcz” [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Dariusz Gackowski

Za nami finał VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w bydgoskim kalendarzu artystycznym. O poziomie konkursu i przedstawionych pracach opowiada prof. Aleksandra Simińska, która wraz z Jolantą Chmarą, prezes bydgoskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków jest jego pomysłodawczynią i organizatorką.

Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego ma na celu wzmocnienie miejskiego środowiska plastycznego i pokazywania go w kontekście całego kraju. Uświadamia też artystów i miłośników sztuki, że jeden z najwybitniejszych polskich malarzy był związany z Bydgoszczą: stąd konkurs nosi właśnie jego imię. W szóstej już edycji udział wzięło 485 malarzy, zgłaszając 1302 prace. Podczas wystawy zaprezentowane zostały dzieła 74 finalistów. Finał tegorocznych zmagań odbył się w ten weekend w BWA.

Jak ocenia jurorka konkursu prof. Aleksandra Simińska, tegoroczna edycja ma wysoki poziom. – Dla mnie bardzo intrygujące są obrazy Karoliny Żądło i braci Czwartosów z Krakowa oraz Magdy Rucińskiej z Bydgoszczy. Dodam, że wiele znakomitych dzieł nie jest eksponowanych z powodu braku miejsca – podkreśla Simińska.

W tym roku, z przyczyn osobistych, profesor nie mogła uczestniczyć w samej organizacji konkursu, ale była jego jurorem. Bydgoska malarka ma duże doświadczenie w klasyfikacji sztuki. – Dwa lata temu udało mi się pozyskać duże środki z ministerstwa, zatem nagroda finansowa w konkursie była najwyższa w Polsce. Ponadto założyłam i prowadzę pro bono media społecznościowe ZPAP oraz profil konkursu, dzięki którym jest o nim coraz głośniej – dodaje.

Jak mówi nam prof. Simińska, konkurs cieszy się sporym zainteresowaniem w polskim kręgu artystycznym. Co roku kierunki związane z malarstwem i grafiką kończy kilkaset osób. – Zarówno młodzi, jak i starsi pokoleniowo artyści pragną zaistnieć. Samo zakwalifikowanie się do konkursu jest już wygraną – podkreśla wykładowczyni Politechniki Bydgoskiej. I dodaje, że o prestiżu „Wyczółkowskiego” świadczy fakt, że artyści w swoich portfolio artyści piszą o udziale w nim.


CZYTAJ TAKŻE: Niezwykłe prace bydgoskiej malarki na wystawie w Krakowie


Rozmawiałam z jednym z nich – Robertem Bublem z Krakowa. Przyjechał do Bydgoszczy, aby zobaczyć obrazy i poznać malarzy osobiście, bo obserwuje ich twórczość na Instagramie. Zainteresował się m.in. dziełami laureata tej edycji Emila Buckiego. Ja też go obserwowałam: tak się składa, że teraz malujemy ważne dla nas tematy – a mianowicie wojnę w Ukrainie. On jest w połowie Ukraińcem: opowiadał mi dramatyczne sytuację z życia jego rodziny – wyjaśnia profesor.

Konkursy malarskie – podobnie jak muzyczne – mają za zadanie promocję sztuki, która często mówi o naprawdę ważnych, egzystencjalnych tematach. Simińska zaznacza, że są one bardzo potrzebne i pozwalają na poznawanie artystów i inspirują do podejmowania własnych działań.

Czy w przyszłości pojawi się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu? Profesor odpowiada, że zgodnie z planem będzie się on odbywać co dwa lata. – Odkąd stworzyłam kierunek wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej (dawne UTP), środowisko plastyczne w Bydgoszczy bardzo się wzmocniło. Mamy już wydział, a ja marzę, żeby jego część była w centrum – np. w Młynach Rothera. Konkurs cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a dowody tego miałam na swojej wystawie w Krakowie – tam wielu artystów pytało mnie o bydgoskie wydarzenie – zaznacza Simińska.

Prof. Aleksandra Simińska dodaje też, że władze Bydgoszczy powinny zwiększyć środki na organizację konkursu i wpisać je do wieloletnich strategii rozwoju kultury. – Poprzez jego organizację promujemy przede wszystkim Bydgoszcz i związki naszego miasta z Leonem Wyczółkowskim – dodaje.

Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego. Wyniki VI edycji

I nagroda: Emil Bucki za prace „Łubianka/Лубянка, Czerwona klatka, Hommage a Donbas”.
II nagroda: Zuzanna Malinowska za pracę „bez tytułu”.
III nagroda: Michał Wasiak za prace „Alta Societa i Arrogance”.

Wyróżnienia ufundowane przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy otrzymali:

  • Anna Beata Barańska za prace „Cena dobrobytu” i „Zaduch ignorancji”.
  • Piotr Ciesielski za prace „Crucifixio” i „Descensus crucis”.
  • Dominika Stręciwilk za prace „Archiwum 52” i „Archiwum 54”.

Nagroda Prezesa ZPAP o. Bydgoszcz w postaci wystawy indywidualnej w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy otrzymała Anna Beata Barańska.

Wystawa pokonkursowa odbywa się w BWA przy ul. Gdańskiej 20 do 1 września. Galeria jest otwarta we wtorki i piątki od 10:00 do 18:00, a w weekend od 11:30 do 16:30. Kuratorem wystawy jest Jolanta Chmara, prezes ZPAP oddziału bydgoskiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i jest współfinansowane przez miasto Bydgoszczy i urząd marszałkowski.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments