Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

30 lat Mac-Grafu. Bydgoska firma stała się liderem branży

Dodano: 30.07.2024 | 09:20

Na zdjęciu: Obiekt Mac-Grafu jest najbardziej wyróżniającym się obiektem na terenie całego BPPT.

Fot. Nadesłane

30 lat temu Jolanta i Robert Synowiec marzyli o stworzeniu firmy na miarę XXI wieku – założyli Mac-Graf. Jeszcze dwie dekady temu zatrudniali pięć osób. Dziś spółka to bydgoski lider w dziedzinie produkcji materiałów opakowaniowych, który stworzył miejsce pracy dla 130 osób. Pokazujemy, jak wyglądała droga do sukcesu.

W 1994 roku Jolanta Synowiec wraz ze swoim mężem Robertem zaczynali od małego magazynu na piętrze przy ulicy Śniadeckich 34. – Sami angażowaliśmy się w załadunki i rozładunki – wspomina. Początkowo zajmowali się projektowaniem opakowań, sprzedażą folii i taśm służących do zabezpieczania towarów. W kolejnych latach rozszerzyli swoją ofertę o inne różnorodne materiały, akcesoria i urządzenia do pakowania. Tak rodził się Mac-Graf – dziś jest to firma z siedzibą w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, zatrudniająca 130 osób. Warto zaznaczyć, że 52% pracowników pracuje w spółce powyżej 5 lat, a aż 27% – od 10 i więcej.

Skąd wzięła się nazwa Mac-Graf?

Nazwa firmy powstała z połączenia dwóch słów: Mac pochodzi od nazwy komputerów Macintosh, a Graf pochodzi od słowa grafika. Jak wspomnieliśmy, firma na początku istnienia zajmowała się grafiką komputerową i projektami opakowań. Jolanta Synowiec podkreśla, że kiedy podjęła działalność graficzną, chciała mieć sprzęt wysokiej jakości – padło na Macintosha. Twórcy bydgoskiego lidera w dziedzinie opakowań podkreślają, że dzięki ambicji, determinacji i ciągłej chęci rozwoju udało im się przetrwać lata 90. – Mieliśmy spotkania z dostawcami zaopatrującymi nas w folię stretch i jeden z przedstawicieli powiedział, że współpracuje z rejonem Polski północnej i jesteśmy jedyną firmą, która nie upadła – dodaje właścicielka.

Holistyczne podejście do Klienta

Sukces Mac-Grafu to również efekt rewolucyjnego podejścia do klientów. Trudne realia wolnego rynku i tworząca się kultura handlowa sprawiały, że państwo Synowiec postanowili dokonać rewolucji. – Przekazywaliśmy informacje rzetelne, które zwiększały poziom świadomości i zaufania – wspomina pani Jolanta. – Zaoferowaliśmy lepsze ceny. Pokazywaliśmy korzyści, które płyną dla przedsiębiorstwa ze współpracy z nami. Mieliśmy dobrej jakości produkty, sprzedawaliśmy rzetelnie i uczciwie oraz bez łapówek. Mogliśmy wówczas sobie pozwolić na niższe marże. W ten sposób zbudowaliśmy naszą firmę – na rzetelnych relacjach i uczciwej sprzedaży – dodaje Robert Synowiec. To sprawiło, że klienci zostali z firmą na dłużej, bo mieli do czynienia z etycznym i terminowym kontrahentem.

Ekspansja firmy 

Przełomem w rozwoju Mac-Grafu było uruchomienie produkcji folii pęcherzykowej w 2005 roku. Produkt cieszył się sporym zainteresowaniem klientów, co wpłynęło na decyzję o zakupie kolejnych linii produkcyjnych. Oferta firmy powiększała się z roku na rok, co pozwoliło bydgoskiej spółce wejść na nowe rynki. Po 30 latach Mac-Graf współpracuje z firmami nie tylko z Polski, ale i Europy.

Już po pięciu latach od uruchomienia produkcji folii, Mac-Graf otworzył drugi oddział w Sosnowcu. Pozwoliło to na usprawnienie logistyki i dostaw towarów do licznych partnerów na południu Polski. Od ponad dekady siedziba Mac-Grafu mieści się przy ulicy Bydgoskich Przemysłowców 21 na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Obiekt Mac-Grafu jest najbardziej wyróżniającym się obiektem na terenie całego BPPT. Elewacja nawiązuje do przełomu XIX i XX wieku, czyli okresu rozwoju przemysłowego miasta. Ceglane zakłady z dużymi przeszkleniami otwierały drogę do rozwoju. Dziś Mac-Graf korzysta z kolejnego złotego okresu dla gospodarki Polski – czyli wstąpienia do Unii Europejskiej. Budowa nowej siedziby została bowiem dofinansowana w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

30 lat Mac-Grafu. Bydgoska firma stała się liderem branży

– Dzięki nowej opatentowanej technologii produkcji dotychczasowa oferta poszerzyła się o kolejne produkty: piankę polietylenową SONG, piankę laminowaną SONG oraz piankę nacinaną SONG w postaci poprzecznie nacinanych materiałów pasmowych – podkreśla spółka. Dziś produkty Mac-Grafu tworzy 80 osób. W ofercie bydgoskiej firmy znajdziemy aż 11 tysięcy materiałów opakowaniowych. Każdy klient dostanie zatem to, czego potrzebuje do rozwoju swojego biznesu. Firma nie tylko sprzedaje, ale jest partnerem i doradcą każdego kontrahenta.

Mac-Graf to przede wszystkim ludzie

Mac-Graf rozwinął się dzięki determinacji założycieli, ale przede wszystkim pracownikom. To oni odpowiadają za codzienne czynności takie jak produkcja, kontakty z klientami czy administracja. Stworzone warunki pracy i perspektywa rozwoju sprawiły, że wielu pracowników jest związanych z firmą od lat, wspinając się po szczeblach swojej kariery.

Rafał Kachelski był jednym z pierwszych pracowników Mac-Grafu; zaczynał jako pracownik magazynowy, potem przeszedł do działu sprzedaży, a kilka lat temu stanął na czele Zarządu Mac-Grafu. Leszek Ciężki zaczynał jako pracownik produkcyjno-magazynowy, a po dwóch latach zasłużenie awansował na stanowisko kierownika produkcji. Dziś pełni funkcję dyrektora ds. produkcji i technicznych oraz jest częścią zarządu. Podobną drogę przeszedł Arkadiusz Zalewski, zatrudniony w firmie od 2008 roku – najpierw zaczynając w magazynie i produkcji, a ostatecznie awansując na kierownika ds. technicznych. Danuta Czajka także zna firmę od podszewki, bo w Mac-Grafie pracuje od 2007 roku. Od ponad 10 lat jest kierownikiem działu administracji.

Atmosfera pracy i perspektywa awansu sprawia, że ludzie wiążą się z Mac-Grafem na długo, bo dobrze się w nim czują. Cała załoga gra do jednej bramki – panuje poczucie odpowiedzialności za codzienne działania i rzeczywista chęć pracy. Zarząd troszczy się o czas wolny pracowników, dlatego w firmie panuje koncepcja work-life balance.

Zaufanie pracowników, tworzących Mac-Graf jest doceniane. Firma otrzymała dyplom „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, bo dba o najwyższe standardy bezpieczeństwa zdrowia i życia pracowników, mając przy tym na uwadze przepisy prawa pracy oraz bhp.

Jubileuszowe 30 lat działalności!

Przez te 30 lat Mac-Graf stał się jedną z najbardziej znanych bydgoskich firm i czołowym polskim producentem materiałów do opakowań. Spółka stawia na jakość i rozwój, by ciągle być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami. – Jesteśmy na etapie ciągłego inwestowania. Do tego potrzebne są pomysły, potrzebny jest zespół, potrzebne są środki. Jesteśmy konsekwentni – zaznacza Jolanta Synowiec.

– Nasz system wartości jest niezmienny. Te wartości, które były dla nas ważne 30 lat temu, nadal są i mamy nadzieję, że wciąż będą ważne. Pewnie wraz z dojrzałością, której nabieraliśmy, system wartości się rozbudowywał. W biznesie zawsze opieraliśmy się na zaufaniu i na zaangażowaniu. Myślę, że to było podstawą do naszego rozwoju, do budowania relacji, do chęci do pracy. Ważne jest to, abyśmy potrafili się wzajemnie motywować, polegać na sobie, bo wtedy nam się po prostu chce – zaznacza Robert Synowiec.

Głównymi wartościami z jakimi utożsamia się firma to m.in. praca zespołowa, optymalne wykorzystanie czasu pracy oraz skupienie się na priorytetach i potrzebach Klientów. Poprzez aktywny samorozwój oraz wsłuchiwanie się w opinie Klientów Mac-Graf dąży do tego, aby oferować im to, co najlepsze. Firma dba także o odpowiedzialny i zrównoważony rozwój, uwzględniając aspekty ekonomiczne, środowiskowe oraz społeczne.

Ambicja, inwestycje i nieustający rozwój doprowadziły Mac-Graf do 30-lecia działalności i pozycji jednego z liderów polskiego rynku materiałów opakowaniowych. Dziś wspiera ona tysiące innych przedsiębiorców w procesie pakowania, dostarczając im nie tylko materiały opakowaniowe, ale i służąc wiedzą i doświadczeniem w optymalizacji tego obszaru.

 

30 lat Mac-Grafu. Bydgoska firma stała się liderem branży

Kamila Ćwikła